m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W średniowieczu wieś nazywała się Camen (1335), w czasach niemieckich Gross Stein. Nazwa wywodzi swą etymologię od pokładów kamienia wapiennego, macierzystej skały, na której leży. To jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku. Po raz pierwszy została odnotowana w Kronice polskiej Galla Anonima, w związku z pobytem księcia Bolesława Krzywoustego w Kamieniu (rok 1104) u Odrowążów. Od połowy XIV wieku zamek był własnością rycerza Tomasza z Kamienia, a w 1591 roku przeszedł w ręce Mikołaja Strzały, właściciela Strzelec Opolskich. Czasy największej świetności Kamienia to wiek XVII i XVIII, lata panowania przybyłego na Śląsk z Irlandii rodu Larischów. W roku 1701, z inicjatywy Magdaleny Engelburg von Larisch, zbudowano w wieży kaplicę poświęconą św. Jackowi, bo według legendy, właśnie w tym miejscu znajdowała się komnata, w której święty przyszedł na świat. Wejście do kaplicy św Jacka.
św. Jacek Odrowąż-Wojtkowicz herbu Odrowąż (ur. 1183 w Kamieniu Śląskim, zm. 15 sierpnia 1257 w Krakowie). Był on założycielem pierwszego w Polsce zakonu i klasztoru dominikanów w Krakowie. Znajdujący się tutaj aktualnie ołtarz sprowadzono tu ze zrujnowanego pałacu w Siestrzechowicach koło Nysy. Ozdobny żyrandol w kaplicy. Centralnie w ołtarzu święty Jacek. Po bokach umieszczone zostały figury kolejnych Odrowążów z Kamienia: bł. Czesława (patrona Wrocławia) i bł. Bronisławy (norbertanki z Krakowa). Po II wojnie kaplica św. Jacka była tak mocno zniszczona, że  nie udało się przywrócić jej przedwojennego wystroju. Św Jacka kanonizował Klemens VIII 17 kwietnia 1594. Jego wspomnienie obchodzone jest 17 sierpnia.
Herb szlachecki Odrowąż - strzała, z końcami na obie strony zakrzywionymi, nad wejściem do kaplicy. Ostatnimi właścicielami pałacu był ród Strachwitz, który był w posiadaniu pałacu aż do końca II wojny światowej. Okna ozdobione kwiatami dodają jeszcze uroku temu miejscu. Bluszcz i kamień bardzo do siebie pasują.
Po wojnie pałac był systematycznie dewastowany. Amia radziecka zrabowała pałac i spalono kaplicę św Jacka. Kolejni właściciele tylko pogarszali stan obiektu. Ławeczka zachęcająca do odpoczynku w tym pięknym miejscu. Odbudowa pałacu rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy władze gminy Gogolin przekazały ruiny zamku diecezji opolskiej.
W powstałym tutaj Centrum Kultury i Nauki przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego organizowane są przez cały rok szkolenia, konferencje i sympozja naukowe, często o wymiarze międzynarodowym. Rzeźba znajdująca się nad głównym wejściem do pałacu. Przylegający do pałacyku park,  jest świetnym miejscem do spacerów. Furtka prowadząca do dawnych pomieszczeń gospodarczych W pobliżu zamku, w odrestaurowanych wnętrzach starej wozowni, stajni i stodoły powstał Zespół Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Sebastianeum Silesiacum „Caritas” Diecezji Opolskiej.
Specjalnością tego nowoczesnego i jedynego w Polsce sanatorium leczącego zgodnie ze wskazówkami bawarskiego księdza Sebastian Kneipp, jest hydroterapia. Do leczenia wykorzystuje się tu naturalne zasoby miejscowej wody oligoceńskiej oraz własne uprawy ziół. Cieszące oko oczko wodne. Romantyczny parkowy staw. Kaczki są w swoim żywiole. Władają jeziorkiem niepodzielnie.
Jesień korzysta z pełnej palety barw. Dywan z liści. i  dywan kwiatowy.
Sama wioska  jest również sympatyczna i warto poświęcić chociaż kilka chwil aby się po niej przejść. Spacerując po wsi znalazłem kilka ozdób dożynkowych. Kwiatek z pieczywa wygląda całkiem smakowicie.

najbliższe galerie:

 
Kamień Śląski i Kamionek
1pix użytkownik martin66 odległość 0 km 1pix
KAMIEŃ ŚLĄSKI
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Polskie miasteczka - Gogolin
1pix użytkownik u-optymisty odległość 7 km 1pix
Gogolin
1pix użytkownik martin66 odległość 7 km 1pix
Malnia
1pix użytkownik martin66 odległość 8 km 1pix
Rogów Opolski
1pix użytkownik kris-s odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2699) dodano 02.03.2010 09:37

Zdjęcia nr.34 oraz 37 to jak zdjęte obrazy z sztalug Rembrandta - pięknie i sentymentalnie. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 24.10.2009 11:05

Ryzykant...przepiękna galeria.Ślicznie pokazany Kamień Śląski.
Pozdrawiam-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 07.10.2008 20:55

Moja ocena świadczy, że bardzo mi się podoba :-)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1518) dodano 07.10.2008 20:53

Kamień Śląski jak żywy - dobrze odpoczywa się w tym miejscu - pięknie je przedstawiłeś

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!