m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Opactwo benedyktyńskie w podkrakowskim Tyńcu założone zostało w 1044 z fundacji księcia Kazimierza Odnowiciela*, syna Mieszka II. Pobudowano je na korzeniu starszego grodu, na naturalnie obronnym wzniesieniu, tuż nad brzegiem Wisły. Zdjęcie poprzednie wykonane w 2008 r jesienią - natomiast obecne ujęcie pokazuje to lipiec 2009 r. Pierwszym opatem Tyńca został Aron, pełniący zarazem funkcję biskupa krakowskiego. Początkowo na wzgórzu dominowało budownictwo drewniane, ale już w 2. połowie XI stulecia wzniesiono zespół kamiennych budowli z trójnawową bazyliką romańską, której fragmenty przetrwały do dziś. W pierwszej połowie XIII stulecia założenie klasztorne zostało otoczone kamiennym murem obwodowym z basztami. Nie uratowało go to jednak od zniszczeń, będących efektem najazdu tatarskiego w roku 1260. 
Na zdj. główne wejście do opactwa Po odbudowie wzgórze ufortyfikowano i obsadzono stałą załogą. Na terenie opactwa, w miejscu dzisiejszej opatówki (budynek, gdzie opat przyjmował zacnych gości) wzniesiono zamek. Miał on prawdopodobnie plan trójkąta, z jedną wieżą nad skarpą wiślaną. Zdjęcie poprzednie wykonane w 2009 r jesienią - natomiast obecne ujęcie pokazuje to rok 2009 lipiec.
Od strony nieosłoniętej przez wspomniany zamek i zabudowania klasztorne opactwo otoczone było grubymi murami, wyposażonymi od wewnątrz w chodnik dla straży, blankami oraz strzelnice. Zamek ów pełnił funkcję nadgranicznej warowni do XV wieku. Przesunięcie się granicy państwa polskiego wpłynęło na spadek strategicznego znaczenia budowli, mimo to wojskowa załoga królewska przebywała na terenie klasztoru do XVII wieku. Wiek XV przyniósł przebudowę założenia w stylu gotyckim i jego rozbudowę w kierunku południowym oraz zachodnim. W wieku XVI zamek przekształcono w mieszkanie opata. Najważniejszym elementem sakralnym pozostawała wybudowana w XI stuleciu romańska bazylika, która po kolejnych przebudowach uzyskała ostatecznie wystrój barokowy. . Życie klasztorne skupione było w dwóch skrzydłach: południowym i wschodnim. Mieścił się w nich kapitularz (miejsce narad i modlitw), refektarz (jadalnia) oraz kuchnia. Wiek XVII przyniósł opactwu zniszczenia i dewastacje od Szwedów. Wkrótce jednak klasztor rozkwitł na nowo. Odbudowany i ozdobiony modną szatą barokową, otoczony nowymi murami, wzmocnionymi później o bastiony, funkcjonował tak dobrze, że z racji swego ogromnego bogactwa lokalny opat nosił przydomek opata stu wsi.
Dużą rolę odegrał Tyniec w czasie konfederacji barskiej. Obsadzony przez konfederatów dwukrotnie odpierał ataki Rosjan (1771-72), . A zorganizowana przez grupę śmiałków kontrwyprawa na Wawel zakończyła się jego zdobyciem i wzięciem do niewoli rosyjskiej załogi zamku (i klęską po trzech miesiącach gdy na otoczonym przez Ruskich Wawelu zabrakło jedzenia wszyscy się poddali) Po pierwszym rozbiorze klasztor trafił w ręce władz austriackich, które w 1816 skasowały opactwo.

Na zdj. Fronton Bazyliki Głównym elementem sakralnym założenia jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła (dawna bazylika), w którego podziemiach ok. 40 lat temu odkryto groby siedmiu opatów i niezwykle rzadki złoty kielich podróżny (wystawiony obecnie na Wawelu). Kilka lat później w Tyńcu osiedlili się biskupi, ale dość szybko przenieśli się stąd do Tarnowa. 

Na zdj. Drzwi wejściowe do Bazyliki W roku 1831 zabudowania klasztorne strawił pożar, w efekcie którego zostały one opuszczone, a całe założenie szybko popadło w ruinę.
Przez ponad sto lat tereny opactwa pozostawały niezamieszkane i dopiero w sierpniu 1939, na miesiąc przed II wojną światową wprowadziło się do niego jedenastu belgijskich mnichów pod przywództwem ojca Karola van Oost. Przepięknie położony na białej wapiennej skale tyniecki klasztor benedyktyński wciąż pełni swoje funkcje religijne. Nie jest on całkowicie zamknięty przed zwiedzającymi, należy jednak pamiętać, że ze względu na specyfikę miejsca, krzyki i inne niekontrolowane odgłosy mogą być tutaj niemile widziane. Z opactwa rozpościera się uroczy widok na Wisłę i ulokowaną na drugim jej brzegu wieś Piekary. Brama wyjściowa z dziedzińca wewnętrznego opactwa Tablica pamiątkowa w bramie wejściowej
Korytarz klasztorny zachowany z XI - XII w. Sklepienia korytarza i freski W nowo odbudowanej części klasztoru umieszczono lapidarium Zebrano częściowo wiele przedmiotow liturgicznych wtym relikwiarz Św. Placidusa ( 1636 r ) Przedmioty wykopane w okolicach Tyńca znajdujące się obecnie w lapidarium Brama wejściowa  na dziedziniec
Niewielki dziedziniec przed wejściem na dziedziniec główny Pierwsza brama wchodząc do opactwa Otwory strzelnicze w bramie prowadzącej na dziedziniec Droga prowadząca w stronę miasta Droga i niewielki parking tuz przed klasztorem tynieckim
Wisła pod skarpą Przeprawa promowa przez Wisłę w okolicy Skawiny

najbliższe galerie:

 
Tyniec
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Tyniec
1pix użytkownik reggie odległość 0 km 1pix
Po naszemu
1pix użytkownik watcher odległość 1 km 1pix
Tyniec - Zakopane
1pix użytkownik kris-s odległość 1 km 1pix
Tyniec
1pix użytkownik kazelot odległość 2 km 1pix
EREM OO. KAMEDUŁÓW NA KRAKOWSKICH BIELANACH
1pix użytkownik mocar odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 11.08.2009 15:03

KINFRED i to jeszcze na tym nie koniec :}

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 28.05.2009 10:07

Jak to zrobiłeś że galeria znowu jest w nowościach ?
hejka!

felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 11.03.2009 07:55

Mocar, z wielkim uznaniem i sympatią dla Ciebie, jak zawsze, ale przyłączam się do tych głosów, które mówią, że nadmierna ilość zdjęć i powtarzające się obiekty niepotrzebnie "rozpuszczają" esencję świetnej galerii - i powodują znużenie widza. Zdjęcia do usunięcia: 5, 6, 7, 9, 19, 23, 25.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.01.2009 19:14

fora nr 1 - klasyka - świetna robota. Pozdr

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 25.10.2008 11:33

Dzięki - i tak zrobiłem usunełem tylko 2 fotki - czasem jak się prze dobrzy to tez nie dobrze

mj użytkownik mj(wpisów:24) dodano 22.10.2008 20:36

Witam. Odnoszę wrażenie, że Jotwu ma rację co do strony technicznej galerii
(zanieczyszczona matryca lub obiektyw aparatu??). Umieściłeś w internecie 32 zdjęcia.
Z moich wstępnych i pobieżnych obserwacji wynika, że gdybyś odrzucił 5 "fotek"
powtarzających ten sam temat (sposród 4-6-8, 1-19, 9-18-20) powstałaby bardzo piekna
i "dynamiczna" praca. Nie mniej, gratuluję fantastycznych efektów Twojej pracy!!
Pozdrawiam

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 19.10.2008 18:37

Jedno zdjęcie było zachętą - cała galeria przepysznym jesiennym "smakołykiem"

piszczel użytkownik piszczel(wpisów:30) dodano 19.10.2008 17:00

mocar,ciekawe zdjęcia!!gratuluję

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 19.10.2008 16:52

DZIĘKI PIĘKNE, równie pozdrawiam !

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 19.10.2008 11:51

mocar: ODKURZYĆ znaczy usunąć kurz z matrycy cyfrowego aparatu fotograficznego. Na zdjęciu 22 zanieczyszczenia matrycy są szczególnie wyrażne na tle nieba. Jeśli Twój aparat nie ma funkcji wstrząsowego czyszczenia matrycy, należy skorzystać z dmuchawki lub udać się do serwisu.
SKORYGOWANIE PERSPEKTYWY to "wyprostowanie walących się budynków". Myślę, że każdy program do obróbki zdjęć posiada taką funkcję.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 19.10.2008 00:34

Nie do końca rozumiem co ma znaczyć ? ,, odrzucić matryce, skorygować perspektywę " bo to że powtarzam te same ujęcia to celowe zamierzenie.
Dziękuje za uwagi. Szacuneczek !

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 18.10.2008 21:54

Galeria zyskałaby, gdyby:
- matryca była odkurzona ( 22 ),
- było mniej powtarzających się motywów,
- skorygowano perspektywę (np. 9, 11, 14).
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 18.10.2008 21:13

No właśnie próbowałem i zakupiłem co nieco na długie zimowe wieczory, myślałem to wszystko tu pokazać ale postanowiłem nie uprawiać reklamy.Też postanowiłem nie reklamować charyzmatu Zakonu OO.Benedyktynów , jedynie samo miejsce od strony historycznej i artystycznej ukazując piękno tego miejsca.

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 17.10.2008 10:02

bardzo ładne. Szkoda, że tylko jedno.

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 17.10.2008 08:40

pierwszy kęsek przesmaczny :) czekam z niecierpliwością na całe danie!!!
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!