m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Miejsce położone naprzeciw Luksoru, po drugiej, zachodniej stronie Nilu to tzw. Zachodni Brzeg. Znajdziemy tu liczne grobowce oraz świątynie. Zapraszam do odwiedzenia trzech miejsc. Więcej, ponoć nie da się zobaczyć. Podczas upału łatwo o znużenie starożytnością, trzy zabytki to granica dla większości turystów, później oczy tylko prześlizgują się po kamieniach... Świątynia Hatszepsut jest ulubionym celem wycieczek i jedną z głównych atrakcji na Zachodnim Brzegu. Królowa wybrała miejsce znakomicie - kolejne tarasy świątyni położone są coraz wyżej, a ostatni łączy się z wielkim łukiem wapiennych urwisk. Mistyczna aura otaczająca świątynię jest związana z losami Hatszepsut, jedynej kobiety-faraona w historii Egiptu. Była córką Totmesa I, została wydana za mąż za przyrodniego brata i następcę tronu. Panował on jako Totmes II, ale zmarł mając trzydzieści parę lat. Tron miał odziedziczyć jego nieletni syn, Totmes III. No to strzelimy sobie fotkę...
Hatszepsut, jego macocha, została regentką, a później ogłosiła się faraonem. Przedstawiano ją zawsze z pełnymi insygniami królewskimi i fałszywą brodą. Hatszepsut zachowała władzę aż do śmierci. Niektórzy historycy przypuszczają, że Totmes III, który czekał na to wydarzenie, mógł przyczynić się do jej odejścia. Świątynia Hatszepsut ( XVIII dynastia) jest dziełem architekta Senmuta. Ruiny świątyni odkryto w 1743 roku, zaś pierwsze prace badawcze rozpoczęto w 1893 roku. Jej obecny wygląd jest wynikiem rekonstrukcji przeprowadzonej przez zespół polskich i egipskich archeologów, którzy pracowali tu w latach 1961 - 2000. Odbudowano tylko centralną część świątyni - brakuje alei sfinksów i monumentalnych pylonów frontowych.
Zapraszam na spacer po świątyni. Delikatne rysy kobiety i broda.
Powtórki, ale trudno nie obejrzeć się za siebie. Kawałek drogi pokonujemy taki środkiem transportu. Taki mały przerywnik.
Kolosy Memnona to wszystko co pozostało ze świątyni pogrzebowej Amenhotepa III. Stały przed pylonami tej świątyni, a była ona znacznie większa od tej w Luksorze i w Karnaku. Trzęsienie ziemi obróciło świątynię w ruinę, którą późniejsi władcy traktowali jako łatwo dostępne źródło materiałów budowlanych. Ruiny były co roku zalewane przez wody Nilu, co przyspieszało ich erozję.Świątynię zbudowano na nizinie i co roku Nil zalewał dziedzińce i zewnętrzne sale, tylko uniesione sanktuarium pozostawało suche. Każdy z dwóch kolosów jest wykuty z jednego kamiennego bloku i ma 18 m wysokości. W starożytności słynęły one z przypominającego uderzenie w dzwon dźwięku, jaki o wschodzie słońca wydawał jeden z nich. Grecy wierzyli, że kolosy przedstawiają Memnona, który każdego ranka pozdrawia swą matkę, boginię jutrzenki - Eos. Archeolodzy sądzą, że dźwięk powodowało powietrze wydobywające się z porów kamienia, ogrzanego promieniami słońca. Po odnowieniu posągów na polecenie cesarza Septymiusza Sewera w 170 r. kolos zamilkł. Kupi pan pamiątkę?
Dolina Królów - na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to tylko spalona słońcem, sucha dolina między stromymi wzgórzami, ale w rzeczywistości to jedno z najbogatszych stanowisk archeologicznych świata. W okresie największej świetności Egiptu pochowano tu niemal wszystkich faraonów, którzy spoczęli w głębokich, wykutych w skale grobowcach, ozdobionych od podłogi aż do sufitu tajemniczymi scenami z zaświatów. Podziemne komory grobowe były wypełnione skarbami, a choć większość grobowców została obrabowana jeszcze w starożytności, trudno nie myśleć, że może gdzieś tu czeka jeszcze na odkrycie nienaruszony skarbiec. By zmarli faraonowie mogli żyć po śmierci tak jak na ziemi, w grobowcach umieszczano meble, zwoje papirusu, amulety biżuterię, sprzęty rytualne, posągi bogów, małe posążki króla, które miały wykonywać za niego wszystkie zadania w zaświatach. Mimo wysiłku starożytnych budowniczych, złodzieje sprofanowali niemal wszystkie mumie i ukradli skarby ukryte w grobowcach. Nim jeszcze skończyła się epoka faraonów, większość grobowców została obrabowana. Szabrowanie trwało jeszcze 2,5 tys. lat, nim wreszcie na początku XIX wieku archeolodzy zaczęli prowadzić prace wykopaliskowe. Do tego czasu ukradziono wiele, ale odkrycie Howarda Cartera ( 1922 r. )dowiodło, że nie wszystko wpadło w ręce złodziei.
Wejście do grobowca Tutanchamona ( dodatkowo płatne ok.50PLN ) Grobowiec prawie pozbawiony dekoracji, wszystkie skarby przeniesiono do Muzeum Egipskiego w Kairze. Na miejscu pozostał tylko wielki granitowy sarkofag. Najwspanialszy i najbardziej niewyobrażalny zbiór dzieł sztuki i skarbów jaki kiedykolwiek znaleziono należał do trzeciorzędnego władcy, do tego zmarłego w młodym wieku, a co znajdowało się w takim razie w grobowcach tak wielkich ówczesnych władców jak Ramzes II, czy Amenhotep III?
Trudno nawet próbować sobie wyobrazić. Dotychczas odkryto tu 62 grobowce, nie wszystkie królewskie. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania. Bilet uprawnia do zwiedzenia trzech grobowców. Należy być przygotowanym na niemały wysiłek fizyczny: do grobów na ogół schodzi się długimi, stromymi schodami, a im głębiej, tym jest goręcej i bardziej duszno... Dbałość o czystość.

najbliższe galerie:

 
Luksor cz.II. Dolina Królów
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 2 km 1pix
Egipt nieznany - Teby
1pix użytkownik marucha odległość 3 km 1pix
Egipt - Teby Zachodnie
1pix użytkownik marucha odległość 3 km 1pix
Świątynia Hatszepsut i Kolosy Memnona (Egipt)
1pix użytkownik romario odległość 3 km 1pix
Egipt - Misja Skalna w Deir el Bahari
1pix użytkownik marucha odległość 3 km 1pix
Dolina Królów
1pix użytkownik jo_ta odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 05.11.2008 19:18

Baaardzo sympatyczna galeria, pozdrawiam!

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 02.11.2008 17:03

Bardzo ładnie całe "10". Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!