m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Wieś Dobrzeń Wielki-kilkanaście kilometrów od Opola. Kościół pielgrzymkowy św. Rocha, z 1658 roku. Kościół jest drewniany, dość spory, otoczony cmentarzem i starodrzewem. Odpusty ku czci św. Rocha odbywają się co roku w niedzielę po wspomnieniu św. Rocha.św. Roch, za którego wstawiennictwem proszono o zdrowie w przypadku chorób zakaźnych, cieszy się niesłabnącą popularnością. A co o samym Rochu można powiedzieć? W wykazach hagiograficznych widnieje tylko jeden święty o tym imieniu. Wywodzi się ono ze słowa francuskiego roche ? skała, oznacza człowieka odpornego, twardego jak skała. Przypowieści mówią, ze św. Roch żył w XV wieku. Został świętym za sprawą swojej miłości do bliźnich - opiekował się trędowatymi i zadżumionymi. Wzięty omyłkowo  za szpiega 9 z racji wędrowania w łachmanach) został uwięziony i pobity. Zmarł w więzieniu.
Kult św. Rocha rozszedł się szybko po Europie. Częste epidemie, które dziesiątkowały ludność i wyludniały osady ludzkie, sprzyjały rozwojowi czci św. Rocha jako patrona od zarazy. Ikonografia bardzo często przedstawia Świętego jako żebraka w łachmanach z laską podróżną w ręku, z psem liżącym mu rany. Niedawno odrestaurowany i zabezpieczony przed pożarem oraz włamaniami kościół sprawia wrażenie imponujące. Wygląda jak nowy. Aż trudno uwierzyć w to, ze ma już   350 lat.
Opolszczyznę zgodnie zamieszkują Ślązacy, Polacy, Niemcy.  Widać to po nazwiskach wypisanych na mogiłach.
Zaraz przy bramie cmentarnej stoi kontrowersyjny (z uwagi na mundury panów przedstawionych na nim) pomnik poświęcony mieszkańcom Dobrzenia poległym podczas wojny. Wydaje się, że Dobrzenianom, przyzwyczajonym już do pokrętnych losów swoich rodzin i  ironii historii, wspomniane szczegóły nie przeszkadzają.
Zapalają w ciszy i przy modlitwie lampki swoim ojcom i dziadkom. Cóż - wszystkie matki, po swoich synach,  płaczą jednakowo...

najbliższe galerie:

 
jesienne z aparatem dreptanie
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
TUŁY
1pix użytkownik dreptak odległość 5 km 1pix
BRYNICA -przewrotność historii zanotowana na pomniku
1pix użytkownik dreptak odległość 7 km 1pix
Skansen z Opola.  U kowala. . .
1pix użytkownik ak odległość 9 km 1pix
Opole, XXXV Jarmark Wielkanocny cz. 2
1pix użytkownik waaw odległość 9 km 1pix
Skansen z Opola.
1pix użytkownik ak odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
firli użytkownik firli(wpisów:3) dodano 11.01.2012 23:14

bywam tam czesto z tej racji ze mam rodzine w tych okolicach
kościółek przepiekny
z dziecinstwa pamietam jak sie biegało po okolicy

zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 26.10.2008 12:10

Właściwie to chyba bez uwag. Ale stopnie na 16 to chyba są już pomyslem z przynajmniej XX w. 7 i 13 takie jakieś bliskie sobie. Poza tym przyjemnie się ogladało. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!