m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Bezpłatny przejazd przez most żelbetowy łączący ląd z wyspą nad cieśniną Ljubać. Do Pagu stąd jeszcze dwadzieścia kilka kilometrów. Cały czas widoki na linię brzegową lądu. Pag - widok ogólny - w górze stare miasto, magazyny soli, plaża miejska. Elektrownie wiatrowe od kilku lat psują widok na Góry Velebit które są widoczne tuż za wyspą. Zjeżdżalnia przy miejskiej plaży od niedawna trochę straszy. Przy parkingu wydzielony zbiornik, z którego własnie  błoto z mikroelementami tak dobrze działa na skórę ciała. Pośrodku jedyne połączenie wodne z Adriatykiem.
Widoczne murki chronią znikomą roślinność przed wiatrem BORA - gwaltowne w porywach do 60 m/s. Powstają przez zderzenie mas ciepłego i zimnego powietrza w miejscach gdzie niewysokie łańcuchy górskie sąsiadują z morzem. W tle Góry Velebit z racji swojej wysokości przewyższającej wzniesienia na wyspie. Plaża miejska w czerwcu. W sierpniu bywa tutaj ludniej. Zaraz przy plaży - magazyny soli. Budowlę zakończono w 1629 r. - wyjątkowy zabytek, jedyny tego rodzaju na świecie.
Wąskie uliczki chronią przed słońcem i są charakterytyczne dla tej szerokości geograficznej. Nawet w wąskiej uliczce można przytulnie usiąść przy lampce wina i poczuć tą atmosferę. Kościól parafialny Wniebowzięcia Marii z XV/XVI w. Widoczny w kutym kamieniu portal i misterna rozeta.
Dzwonnica z 1526 r. Poniżej pomnik twórcy gramatyki chorwackiej. Kościól św. Jurija. Baszta Skrivanat - jedyna zachowana z dziewięciu baszt otaczających miasto.
Tutaj oczywiście można pokosztować obok specjałów chorwackiej kuchni także trawaricy. Archiwum miejskie po odbudowaniu w 1905 r. stało się siedzibą władz miasta. Wspomniane wcześniej wzory paszkich koronek, które można kupić bezpośrednio w wąskich uliczkach jak i oglądać w galerii PAŚKE ĆIPKE.

najbliższe galerie:

 
Chorwacja, PAG  cz.01/02
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Wyspa Pag
1pix użytkownik matylda odległość 0 km 1pix
pag wiosną
1pix użytkownik michal odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Pag - koronkowa wyspa
1pix użytkownik tuptusia odległość 0 km 1pix
Grad Pag - Chorwacja
1pix użytkownik maciek odległość 0 km 1pix
PAG
1pix użytkownik pablo87 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 18.12.2008 18:58

fakt, bardzo fajna galeria. i można dowiedziec sie co nieco o mieście, nie to co moja - prowokacyjno - humorystyczna. ;-(
w tej knajpce na zdjeciu trzecim od konca w maju pracował kucharz chorwat który mieszkal w polsce kiedys bo jak mówił "moja kobieta była polką". w szczecinie. jak usłyszał ze jestesmy polakami przyszedł pogadać. bardzo sympatyczny

zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 30.10.2008 18:42

Naprawdę ludzie są na kwaterach bardzo gościnni i bardzo chętni na przyklad do wspólnych wycieczek po regionie. Wkrótce postaram się korzystnie pokazać okolice.
W razie potrzeby dam bezpośredni kontakt.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 30.10.2008 09:26

Bardzo miła galeria. Fot. 7,8 - :-))) Kabli nad głowami jest tam prawie tak dużo jak w Indiach-hi,hi. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!