m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Południowe nabrzeże Brdy w centrum miasta. Po prawej jedna z wizytówek miasta -zabytkowe spichrze. Z licznych niegdyś magazynów zbożowych pozostały w tym miejscu trzy a najstarszym jest ten najmniejszy, pochodzący z XVIIw.W dwóch pozostałych mieszczą się oddziały Muzeum im.Leona Wyczółkowskiego. Widok na Brdę z mostu Sulimy-Kamińskiego. Widoczne w głębi nowoczesne budowle banku BRE, swym kształtem nawiązują do zabytkowych spichrzy i dość udanie wkomponowały się w pejzaż miasta. Na pierwszym planie widać rzeźbę Przechodzący przez rzekę odsłoniętą 1 maja 2004 roku, w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Pałacyk Lloyda powstał w latach 1884-98 w stylu manieryzmu niderlandzkiego. W latach międzywojennych mieściło się tu przedsiębiorstwo Lloyd Bydgoski,dziś należy do banku BRE. Północne nabrzeże zwane Starym Portem, zdominowane jest bryłą architektoniczną Poczty Głównej. Wieża nad wejściem głównym do poczty.
Poczta Główna zbudowana w latach 1883-85 w stylu neogotyckim, uważana jest za jedną z najwspanialszych budowli tego typu w Europie. Nieopodal znajduje sie pomnik zwany Trzy Gracje. Przedstawia trzy boginie greckie :Talię,Aglaję i Eufrozynę. Widok z mostu w kierunku zachodnim.Tuż za małą wysepką św. Barbary... ...woda spływa przez jazz farny na powrót do Brdy z jej odnogi zwanej Młynówką. Widoczna budowla to Katedra Bydgoska pw.św. Marcina i Mikołaja, zwana także Farą. Koścół zbudowano w latach 1466-1502 w stylu gotyckim, w miejscu drewnianego, zniszczonego przez Krzyżaków. Jest to również miejsce kultu maryjnego, związanego z obrazem Matki Bożej z różą, który został w 1966 roku ukoronowany przez ówczesnego prymasa Stefana Wyszyńskiego przy współudziale metropolity krakowskiego Karola Wojtyły. Pomiędzy mostem a katedrą znajduje się skwer Leona Barciszewskiego z jego pomnikiem. Był on przedwojennym prezydentem Bydgoszczy, zginął rozstrzelany w 1939 roku przez hitlerowców.
Na Starym Rynku - fragmenty południowej pierzei. Dzieci bawiące się z gęsią - rzeźba zdobiąca studzienkę na Starym Rynku. Ufundowana w 1909 roku przez właścicieli apteki Pod Złotym Orłem, rodzinę Kupffenderów. Takie tramwaje kursowały niegdyś ulicą Długą.Ten pojazd pochodzi z 1955 roku a po bydgoskich ulicach jeździł do 1960 roku. Dziś stanowi atrakcję turystyczną oraz punkt informacyjny. Długa była do końca XIX w. główną ulicą Starego Miasta a dziś stanowi ważny ciąg handlowy. Wszystkie gmachy tworzą dość jednorodny kompleks, część z nich wymaga jednak renowacji ,by prezentować się jak ten na zdjęciu.
Pomnik króla Kazimierza Wielkiego z brązu stoi na 20-sto tonowym cokole z granitu sprowadzonego ze Szwecji. Pomnik stanowi hołd dla władcy, który w 1346 roku nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Widok z ulicy Mennica. Po prawej widać wieżę katedry , zaś ten nowoczesny gmach na lewym brzegu Brdy to Opera Nova. Jest to jeden z najlepiej wyposażonych polskich teatrów muzycznych, którego wielka scena stwarza wspaniałe możliwości dla realizatorów. Przedsięwzięciem które najbardziej rozsławiło muzyczną Bydgoszcz jest Bydgoski Festiwal Operowy. Biały Spichrz przy ulicy Mennica został wybudowany ok 1780 roku. Jest to konstrukcja szachulcowa, posiada gotycka piwnicę o sklepieniu krzyżowym. Znajduje się tu oddział Muzeum Okręgowego, prezentujący wyroby artystyczne i użytkowe rzemiosła bydgoskiego na przestrzeni wieków. Młynówka, odnoga Brdy wraz z leżącą pośrodku Wyspą Młyńską to uroczy zakątek Bydgoszczy i ulubione miejsce spacerów. Sama Wyspa Młyńska z zabudowaniami oraz tzw Wenecja Bydgoska to temat na osobną galerię. Teraz wszakże trwają prace rewitalizycjne na szeroką skalę więc zdjęcia nie oddałyby uroku tych obiektów. Nowym mostkiem można przejść do stojącego nieopodal...
...kościoła św.Trójcy. Budowla ta wraz z zespołem parafialnym powstała w latach 1910-12 dzięki składkom społeczności polskiej. Jest to neobarokowy kościół trójnawowy z transeptem i półkoliście zamkniętym prezbiterium. W Bydgoszczy znajduje się kilka śluz. Na zdjęciu śluza nr.2 Miejska na Brdzie. W tym miejscu rzeka rozgałęzia się. Śluza Czyżkówko na odcinku łączącym Stary Kanał Bydgoski z Brdą. Wiadukty kolejowe nad Brdą przy ulicy Żeglarskiej. W 1881 roku przystąpiono do prac nad budową nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, której istotnym elementem była wieża ciśnień. Budynek ten w stylu neogotyckim wzniesiono w 1900 roku. W parku im. Jana Kochanowskiego, naprzeciw Teatru Polskiego, znajduje się pomnik Łuczniczki, jeden z symboli Bydgoszczy.
Dzieło wyszło spod dłuta berlińskiego rzeźbiarza Ferdynanda Lepckego w 1910 roku. Dla ciekawości podaję wymiary - wysokość 175 cm, obwód w biuście 106, talii 77, w biodrach 105cm. Widać więc że kanony piękna uległy od tego czasu pewnym zmianom, lecz to przecież także kwestia gustu. Gmach Technikum Kolejowego zbudowany w 1906 roku, dzieło duetu architektów Zaar - Vahl. Bazylika Mniejsza pw św. Wincentego a'Paulo zbudowana w latach 1925-38 jako wotum dziękczynne za powrót Pomorza do Macierzy. Ta wielka budowla w stylu neoklasycystycznym, wzorowana na Panteonie rzymskim jest jednym z największych kościołów w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 2700 m kw..kubatura 135tys. m3 i może pomieścić ok 12 tys. osób. Jego projektantem był architekt poznański Adam Ballenstaedt, zaś projekt wykończenia wnętrza opracował architekt Wiktor Zin z Krakowa, znany min. z programu telewizyjnego Piórkiem i węglem. Kilka przykładów architektury secesyjnego Śródmieścia. Willa przy Aleji Ossolińskich. Instytut Rolniczy , należący do Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Zabudowa ulicy Augusta Cieszkowskiego to kompleks secesyjnych kamiennic z przełomu XIX i XX wieku. Oto fragment jednej z nich.
Portal Akademii Muzycznej im.Feliksa Nowowiejskiego. Eklektyczna zabudowa Placu Wolności. Także przy Placu Wolności znajduje się kościół śś Piotra i Pawła zbudowany w latach 1872-78 w stylu neogotyckim. Charakterystyczną cechą architektoniczną jest kopuła na ośmiobocznym tamburze. Wejście do Hotelu Pod Orłem przy ulicy Gdańskiej 14. Budynek wzniesiono w latach 1893-96 według projektu bydgoskiego architekta Józefa Święcickiego. Na dachu wielki orzeł z rozpostartymi skrzydłami spogląda w dół. A to jeden z najcenniejszych zabytków Bydgoszczy - Kościół Klarysek. Zbudowany w latach 1582-1602 w stylu gotycko- renesansowym,w miejsce drewnianej kaplicy istniejącej od 1449 roku przy schronisku dla ubogich.
Kilka słów o sporcie bydgoskim i obiektach z nim związanych. Hala sportowo-widowiskowa Łuczniczka oddana do użytku w 2002 roku, jest nowoczesnym obiektem o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Znajduje uznanie wśród sportowców i organizatorów licznych imprez, także o randze światowej. Sport żużlowy to dyscyplina ciesząca się w Bydgoszczy od wielu lat największą popularnością. Stąd pochodzi najlepszy polski żużlowiec Tomasz Gollob, tu też rozgrywane są zawody z cyklu Grand Prix. Tak prezentuje się Bydgoski Stadion Miejski im Zdzisława Krzyszkowiaka po przebudowie w czerwcu tego roku. Obiekt spełnia standardy wyznaczone przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyki oraz Światowy Związek Piłki Nożnej. Podczas tegorocznych mistrzostw świata juniorów w lekkiej atletyce, całe miasto wydawało się być rozbiegane. Bydgoszcz to także silny ośrodek wioślarski i kajakarski a zawodnicy tych dyscyplin zdobyli sporo medali olimpijskich.
Skoro już jesteśmy przy sprawach związanych z wodą to trzeba podkreślić iż jej czystość w Brdzie uległa w ostatnich latach dużej poprawie. Wędkarze twierdzą że pojawiły się dawno nie widywane tu gatunki ryb. Jeszcze jedno spojrzenie na rzekę Brdę. Nad nią położone jest moje miasto - Bydgoszcz. Zapraszam do odwiedzenia.

najbliższe galerie:

 
Bydgoszcz procesyjnie raz jeszcze
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Szczęśliwego Nowego Roku !
1pix użytkownik czupur odległość 1 km 1pix
Bydgoszcz - Stare Miasto 2
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Bydgoszcz cz. 1
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Bydgoszcz
1pix użytkownik pielgrzymi odległość 1 km 1pix
Bydgoszcz w Boże Ciało
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (39):

 
czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 15.03.2014 16:17

Irena,bardzo dziękuję za odwiedziny i miłe słowa,pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 15.03.2014 16:13

super....też Bydgoszcz mi się podoba....i pięknie została przez Ciebie pokazana...pozdrawiam serdecznie

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 11.05.2013 12:51

Ładne miasto, ciut zaskoczyło mnie i już cieszę się że będę miała okazję zobaczyć je, gdyż muszę odbyć w nim szkolenie parudniowe a taka byłam niechętna wyjazdowi.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.03.2013 21:13

A bo ja taka gaduła jestem... ;) Pięknie dziękuję za dobre słowo ale Twojej galerii też nic nie brakuje. Bardzo przyjemnie się tu spaceruje. Pozdrawiam :)

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 20.03.2013 19:51

popekpawel - miło że podobało się,zajrzyj kiedyś,daleko nie masz:)
mgfoto - jestem pozytywnie zaskoczony ponieważ nikt dotąd nie poświęcił tyle słów komentarza pod moją galerią :) to oczywiście fajna sprawa,zaś
Twoje bydgoskie (i nie tylko) galerie są z najwyższej półki zarówno fotograficznie jak i merytorycznie.
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.03.2013 21:10

Dzięki za zaproszenie :) Ja tu już zaglądałam i może nawet Twoje zdjęcia też przyczyniły się do mojego smaka na Bydgoszcz ;) Aż dziwne, że nic wtedy nie napisałam. Większość pokazywanych przez Ciebie miejsc udało mi się później zobaczyć na własne oczy. Na niektórych fotkach widzę co się zmieniło, na innych jak jeszcze można było spojrzeć na kadr a na kolejnych jaki wpływ na zdjęcia mają pory roku i słońce. Na szczęście pogoda dla nas była w sumie dość łaskawa. Zwróciłam uwagę, że ciekawie pokazałeś wiadukt na 28. Udało mi się jakoś wybronić swoją fotkę z tego miejsca ale światło było nieubłagane a podejście mogłam mieć tylko jedno.
Mam nadzieję, że moje zdjęcia choć w malutkim stopniu przyczyniają się do promocji Bydgoszczy bo to miasto naprawdę warto odwiedzić i jego mieszkańcy mogą być dumni ze swojego miejsca na ziemi. Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 15.03.2013 12:51

Faktycznie. Piękna ta Bydgoszcz na Twoich fotkach. Aż chce się tam pojechać.

richgaw użytkownik richgaw(wpisów:3) dodano 17.11.2011 17:22

Niestat nie moge Bydgoszczy jak i Lodzi i tym podobmych miast w polsce pochwalic sa to miejscowosci bez miejskiej duszy sypialnie-molochy

pielgrzymi użytkownik pielgrzymi(wpisów:5) dodano 17.01.2010 13:52

dobra robota! świetne zdjęcia !

bozena użytkownik bozena(wpisów:9) dodano 27.08.2009 04:44

bardzo ladne to moje miasto bylam tam latem Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:974) dodano 18.08.2009 10:37

StudiowaŁam w Bydgoszczy na ATR wydziaŁ elektroniki, dlatego z przyjemnoscią obejrzalam tą galerię. WypiękniaŁo to miasto.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 05.07.2009 16:15

Nigdy nie bylam w Bydgoszczy,sliczna galeria-)

bozena użytkownik bozena(wpisów:9) dodano 15.03.2009 07:04

Moje rodzinne miasto slicznie tam jest Piekne zdiecia

o-kropka użytkownik o-kropka(wpisów:16) dodano 18.02.2009 18:38

Bardzo zachęcająca kolekcja, szczególnie podoba mi się zdjęcie nr 2 (za umieszczenie rzeźby niepospolitej), 7 (z uwagi na ładną kompozycję ) i 57 stanowiące uchwycenie chwili.

porzeczka użytkownik porzeczka(wpisów:344) dodano 13.02.2009 00:07

Jadąc na spływ kajakowy Brdą, zatrzymaliśmy się w Bydgoszczy...
W MCDONALDS ie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chyba nie muszę pisać, co sama o sobie myślę po obejrzeniu tej galerii!!!
Ignorantka i idiotka i ... wszystko inne też!

Ale spływ - coś pięknego!
Już same nazwy na szlaku Brdy mnie zachwyciły: Rytel-Zarzecze, Nadleśnictwo Woziwoda,
Piła-Młyn, Gostycyn-Nagawica... Poezja...
Mam nadzieję, że kiedyś pojawi się galeria z tamtych miejsc, bo ja mam wyłącznie zdjęcia albumowo-rodzinne!
Co Czupurku? Naprawdę w a r t o!!!
PIĘKNIE PROSZĘ!!!

Serdecznie pozdrawiam!

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 12.02.2009 21:28

byłem kiedyś w Bydgoszczy służbowo i o mały włos a zamieszkałbym tam. Niestety wtedy to miasto widziałem bardziej peryferialnie więc oglądając Twoją galerię już wiem jak dużo straciłem. pozdr

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 12.02.2009 20:05

Witam ponownie. Dzięki wszystkim za komentarze i rozmowy. Doris, Wmp - trochę też miałem takie odczucie i chciałem zapoznać się z uwagami. Dwa zdjęcia poddałem małej korekcie, z innymi uwagami nie bardzo się zgadzam np. 26 i 27. Wykadrowanie tych elementów, które zresztą są tam nieprzypadkowo, spowoduje moim zdaniem niekorzystną zmianę równowagi lub proporcji.
Pozdrawiam wszystkich.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 12.02.2009 18:51

Dziękuję Doris, rzeczywiście uśmiech na Twojej twarzy
i pozdrowienia ociepliły moje "wnętrze".
Dzięki Czupur, że mogliśmy z Doris "u Ciebie" pogadać.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 12.02.2009 18:47

Wmp57 - " wyczuwam " w głosie, że wstałeś lewą nogą dzisiaj... Masz rację jednak, że Jotwu przesadził OSTRO z oceną tej galerii. Przyznał się jednak do błędu i mam tylko nadzieję, że zrekompensuje to jakoś Czupurowi. Pozdrawiam cieplutko w ten zimowy dzień :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 12.02.2009 18:33

Wiesz co Czupur!
6 za tę galerię od Jotwu, na tle tego co sam prezentuje obecnie z Nowej Zelandii
to w moim przekonaniu głębokie nieporozumienie.
Trzymaj się!

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 12.02.2009 14:59

Jakoś tak się stało, że ta galeria uszła mojej uwadze.
A jest rzeczywiście bardzo dobra, przemyślana w układzie i wzorowo komentowana.
Bardzo dobrze też fotografowana i miasto nad Brdą wypada niezwykle atrakcyjnie.
Żałuję tylko, że bliżej nie pokazałeś budynków banku
- to wg mnie czołowy przykład najlepszej współczesnej polskiej architektury.
Zastanawiam się, czy jestem w stanie tak pokazać moje miasto ?
Pozdrawiam.

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 12.02.2009 14:17

czupur: chyba tę galerię oceniłem nieco zbyt surowo. Ale:
- 14,38,39,40,41 obiektyw skierowany zbyt w górę, efektem jest dużo nieba kosztem dołu obiektów.
- na niektórych zdjęciach szczegóły odciągają uwagę od głównego tematu. 26 zbędna poręcz po lewej stronie. Podobnie 27 z obeliskiem(?) z lewej. Dobra zasada: skomponuj szczegóły a temat główny skomponuje się sam.
- niektóre budynki można by wyprostować.
Pozdrawiam.

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 12.02.2009 12:58

Jotwu : jako że należysz do najbardziej doświadczonych Obieżyświatów, a przykładasz dużą wagę zwłaszcza do strony fotograficznej, chciałbym prosić o komentarz - co jest źle ,co się nie podobało. Sądząc po Twojej ocenie musi tego " trochę" być. Pozdrawiam.

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 26.01.2009 18:03

Dzięki za odwiedziny i komentarze. Pozdrawiam.

magbo użytkownik magbo(wpisów:88) dodano 26.01.2009 13:45

Burzysz stereotypy :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 25.01.2009 19:13

Jakim cudem uciekła mi taka galeria ?
Kapitalnie !!!
Pozdrawiam

renia34 użytkownik renia34(wpisów:21) dodano 20.01.2009 15:01

Zafundowałes nam wspaniały spacer po Bydgoszczy...myślę, że przy najbliższej okazji odwiedzę z przyjemnością"Twoje"miasto...pozdrawiam!!!

tomekk użytkownik tomekk(wpisów:16) dodano 30.12.2008 00:24

No no no! Kawał dobrej roboty - świetne zdjęcia i komentarz. To moje rodzinne miasto - nigdy bym się nie spodziewał, że można z niego tyle "wycisnąć" :) Gratuluję i pozdrawiam.

futermama użytkownik futermama(wpisów:38) dodano 30.12.2008 00:00

Bardzo ładnie pokazałeś to miasto. A Uroki miasta również udaje mi się odkrywać podczas krótkich bytności w tym mieście.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 13.11.2008 18:31

czupur - dobra robota! gratuluję i pozdrawiam.

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 13.11.2008 17:22

Pozdrowienia dla "zonaklifera" - już się martwiłem co tak długo ale w końcu obejrzałes(aś) moją galerię.
Miło mi że tak się podobała, no bo 3 u ciebie to wyraz uznania. Zapraszam na następną.

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 05.11.2008 19:14

Piękne zdjęcia, a samo miasto faktycznie niedoceniane, zasługuje na znacznie więcej uwagi. Pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 05.11.2008 12:20

Co roku przejeżdżam przez Bydgoszcz jadąc w Bory Tucholskie na grzyby, ale chyba będę musiał jako cel podróży wybrać samo miasto.
Naprawdę zachęciłeś.

maniana użytkownik maniana(wpisów:282) dodano 05.11.2008 11:38

Nigdy nie byłam w Bydgoszczy. Piękne miasto, piękne zdjęcia.

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 05.11.2008 10:59

Witam - cieszy mnie że galeria spotkała się z zainteresowaniem, dzięki za komentarze i przychylny odbiór.
Chcę zrobić jeszcze coś na temat bydgoskiego kanału gdyż to wydaje mi się być mało znana historia, no i Wyspę Młyńską gdy ukończą się prace.
Ale muszę też pokazać coś brzydszego, nie mogę przecież zawieść Borka - pozdrawiam wszystkich.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 05.11.2008 10:41

Dawno nie byłam w Bydgoszczy, a to moje rodzinne strony. Piękna ta Twoja Bydgoszcz. Brakowało galerii z tego miasta - a Ty dowiodłeś, że miasto zasługuje, nie na jedną a na kilka "porządnych" galerii. Dzięki i pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 05.11.2008 10:33

Piękna ta Twoja Bydgoszcz.Pozdrawiam

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 04.11.2008 15:46

sporo biegałem po bieżni na Zawiszy ale kolory dawniej były zupełnie inne... teraz prezentuje się pięknie, tablica pozostała poczciwinka ta sama :)
pozdrawiam

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 04.11.2008 08:31

Nigdy nie pomyślałabym, że Bydgoszcz może się aż tak atrakcyjnie prezentować. pozdrawiam i gratuluję udanej galerii:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!