m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Park ma powierzchnię ok. 135 000 ha, dzieli się na 3 sektory - Trydencki, Lombrardzki i Górnej Adygi. Na zdjęciu - grzbiet Punta San Matteo w sektorze Trydenckim o wschodzie słońca. Na obrzeżach parku jest mnóstwo uroczych wiosek jak ta - Cogolo di Peio - z doskonałą infrastrukturą turystyczną - od kempingów po 5-gwiazdkowe hotele. W głąb parku prowadzą długie, polodowcowe doliny, otoczone ośnieżonymi nawet w lecie szczytami, sięgającymi niemal 4000 m n.p.m. Tu - dolina potoku Noce Bianco, wiodąca do stóp Monte Cevedale. Na południe od Parku Stelvio widać masyw Adamello - również park narodowy. Spod szczytów spływają liczne lodowce - jak Vedretta Rossa na zboczu Monte Vioz.
Ośnieżony szczyt Monte Cevedale (3764 m)... ... i spływający spod niego w dolinę jęzor lodowca. Widoczne schronisko to Rif. Larcher al Cevedale, na wysokości 2603 m n.p.m. Szlaki w Parku są doskonale przygotowane i oznakowane, choć turystów tu (przynajmniej z początkiem września) jak na lekarstwo. Lago Nero (czyli bardziej swojsko Czarny Staw), w którym przegląda się masyw Cevedale. A to pamiątka po Il Duce - jezioro Careser na wysokości 2600 m n.p.m. Powstało w latach 30-tych XX w. w ramach programu uniezależniania faszystowskich Włoch od importu surowców energetycznych. Jeszcze jeden rzut oka na masyw Cevedale. A to już dolina Rabbi, również w sektorze Trydenckim. Słynie z ogromnych, starych modrzewi i malowniczych wodospadów.
Środkowe piętro doliny Rabbi. W parku żyje wiele rzadkich gatunków zwierząt, z orłem królewskim (po włosku l'aquila reale), który jest symbolem parku. Widok na południe ponad doliną Rabbi. Potok Saent w górnej części doliny Rabbi. Górne piętro doliny Rabbi, u podnóża Cima Sternai. Płaska, górna część doliny Rabbi, wygnieciona przez lodowiec. Od wielu lat w parku obserwuje się cofanie się lodowców, w ostatnich latach szczególnie nasilone. Potok Saent tworzy trzystopniowe wodospady, o łącznej wysokości ponad 120 m. Tutaj kaskada środkowa.
Rozpylona przez wodospad woda tworzy w modrzewiowym lesie niesamowitą poświatę... A to dolna kaskada wodospadu Saent. Potok Saent w dolinie rabbi na wysokości polany malga Stablasolo. Góry, wchodzące w skład Parku były areną walk podczas I Wojny Światowej, wiele szlaków w parku to dawne drogi zaopatrzeniowe armii włoskiej i austriackiej. Posterunki i stanowiska artylerii umieszczano nawet na szczytach powyżej 3500 m n.p.m. jak widoczny tu Punta San Matteo. Do dziś zachowały się okopy, rowy, drogi, resztki drutów kolczastych, łuski po pociskach i inne smutne pamiątki po okrutnej wojnie - jak to stanowisko nad przełęczą Gavia... ...albo ten krzyż, zrobiony z resztek posterunku obserwacyjnego na Monte Gaviolo, na wysokości 3005 m n.p.m.
Niewielkie, polodowcowe jeziorko na przełęczy Gavia. Widok z Monte Gaviolo na przełęcz Gavia. Droga SS300, prowadząca przez przełęcz jest dużym wyzwaniem dla kierowców... Nad przełęczą Gavia wiszą lodowce, a nad górami można wypatrzyć krążące orły. Kolejne jezioro zaporowe - Pian Palu, w okolicy Peio, utworzone w latach 50-tych zeszłego wieku... ..bardzo malownicze... ..a to tama, której jezioro Pian Palu zawdzięcza swoje powstanie.
Na koniec - jeszcze jeden krzyż - pamiątka po I Wojnie Światowej. Podobno podczas tej wojny więcej żołnierzy zabrały góry niż kule wroga...

najbliższe galerie:

 
Santa Caterina
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 9 km 1pix
Maluchem przez Alpy
1pix użytkownik patryk odległość 17 km 1pix
Przełęcz Passo dello Stelvio 2758m
1pix użytkownik thunder odległość 17 km 1pix
Maluchem przez Alpy 2
1pix użytkownik patryk odległość 17 km 1pix
Val di Sole
1pix użytkownik karola odległość 17 km 1pix
Passo del Tonale
1pix użytkownik muztaghata odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
babuch użytkownik babuch(wpisów:990) dodano 10.06.2012 22:29

Przepiękne widoki. Wspaniałe zdjęcia. 27 SUPER!!! Pozdrawiam -:)))

pepe68 użytkownik pepe68(wpisów:29) dodano 10.06.2012 22:01

Piękny zakątek świata

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.09.2009 08:36

Przepiękna galeria.

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 05.11.2008 19:03

michol - dzięki, ulżyło?

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 04.11.2008 22:02

Obejrzałem juz trzy razy - piękne foty. Pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1406) dodano 03.11.2008 14:06

Róbmy swoje ( nie zważając na ligi, oceny itp. ) i wtedy zawsze co jakis czas pojawią się tak ciekawe galerie jak ta. Przłączam sie do WMP57.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2111) dodano 02.11.2008 18:28

Piękne krajobrazy, piękna pogoda, piękne zdjęcia, piękna komentatorka.
A cóż rzec o autorze galerii: lubi góry i umie je sprzedać takim ceprom jak ja.
Pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 02.11.2008 17:59

Z pełnym przekonaniem stawiam mocną dychę. Przepiękna galeria - zresztą dzisiaj było ich kilka- która przeczy słowom Jotwu, iż Obieżyświat zmierza do ligi podwórkowej (Jotwu- jeśli to przeczytasz to nie jest absolutnie żaden atak na Twoją osobę) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!