m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Dzisiejszą wędrówkę śladami czterech kultur rozpoczniemy od śladów obecności Rosjan w Łodzi. Na zdjęciu widoczna jest Cerkiew św. Olgi przy ul. Piramowicza. Jest to jednonawowy budynek wzniesiony na planie prostokąta z absydialnym prezbiterium od wschodu. Na osi budynku stoi wieża nakryta cebulastym hełmem i właściwie tylko ona wskazuje na związki z architekturą rusko- bizantyjską. Znacznie okazalej prezentuje się znajdująca się o kilka kroków stąd... ...cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Została zaprojektowana przez Hilarego Majewskiego, który nadał jej neobizantyjski charakter ,uwidoczniony w baniastych kopułach i detalach wystroju. Powstanie świątyni właśnie w tym miejscu (w sąsiedztwie dworca Łódź- Fabryczna) miało cel polityczny- wskazywało przybywającym do miasta, że władzę w mieście sprawują Rosjanie. Podróżni wysiadający na dworcu Fabrycznym nie mogli jej nie zauważyć.
O obecności Rosjan w mieście przypominają jeszcze tylko cmentarze prawosławne i takie jak ten widoczny na zdjęciu murale. Błądząc śródmiejskimi uliczkami odważny :) spacerowicz może dotrzeć na legendarną ulicę Włókienniczą, dawniej Kamienną. Prawdziwą niespodziankę na tej cieszącej się od lat złą sława ulicy  stanowi fontanna przedstawiająca kochanków z ul. Kamiennej. Jest to nawiązanie do piosenki wg tekstu Agnieszki Osieckiej. Piosenka znanej autorki, która studiowała reżyserię w łódzkiej szkole filmowej, utrwaliła dawną nazwę ulicy i dziś- niektórzy mieszkańcy używają jej dawnej nazwy.
Obserwując uważnie fasady śródmiejskich kamienic można odkryć także- niestety słabo zachowane- fragmenty hebrajskich napisów. Na zdjęciu: kamienica przy Rewolucji 1905 r nr 19 Dawniej mieściło się tutaj Łódzkie Żydowskie Towarzystwo Pomocy Chorym Linas - Hacholim. Dziś jest tutaj najbardziej chyba kolorowe łódzkie podwórko i przedszkole miejskie. Po przeciwległej stronie ulicy, w podwórzu kamienicy nr 28 odkrywamy jedyną zachowaną łódzka synagogę. Synagoga ta została zaprojektowana przed Gustawa Landau - Gutentegera w 1898 r. Jak widać jest to prosty budynek pozbawiony zbędnych zdobień. We wnętrzu mieściło sie ok. 90 osób. Warto wspomnieć, że synagoga ta przetrwała okupację dzięki temu, iż jej właściciel sporządził fikcyjny akt sprzedaży na rzecz swojego partnera w interesach narodowości niemieckiej, który nie pozwolił zburzyć budowli (jako, ze stała się ona wtedy własnością prywatną)
Przy ul. Rewolucji 1905r znajduje się jeszcze wiele ciekawych kamienic...
...które wyróżniają się np. takimi ciekawymi detalami architektonicznymi. Przy ulicy Wschodniej zwraca uwagę narożna kamienica u zbiegu z ul. Narutowicza. Choć kamienica z roku na rok coraz bardziej niszczeje to nadal jej dekoracje są hołdem oddanym przez miasto secesji. Teraz mały skok ze Śródmieścia na Stare Polesie. Jak widać czasem diabeł tkwi w szczegółach. Tu: brama wejściowa do Akademii Muzycznej Podążając ulicą Gdańska warto patrzeć pod nogi :)
Pod nr 38 znajduje się pałac G. I Kopera, któremu kilka lat temu przywrócono dawny blask.. Prawdziwą perłą secesji jest usytuowana przy ul .Wólczańskiej willa Leopolda Kindermanna. Powstała w 1903r jak wiele innych budynków wg projektu Gustawa Landaua - Gutentegera. Powstała jako budynek przyuliczny, z rozczłonkowanymi elewacjami od strony dziedzińca wjazdowego i ogrodu.
Willa jest niezwykle bogato zdobiona elementami roślinnymi typowymi dla secesji. W elewacjach znajdują się okna o różnoronym wyglądzie, obramowane dekoracją roślinną. Elewacje są zróżnicowane fakturowo, co stanowi dodatkowy efekt zdobniczy. Dziś w tym jednym z najznakomitszych miejskich dzieł secesji znajduje się Miejska Galeria Sztuki. Warto zajrzeć także do Białej Fabryki Ludwika Geyera (pisałam o niej szerzej w galerii Łódź I, ale ponieważ od tamtego czasu sporo się zmieniło, to postanowiłam pokazać to miejsce jeszcze raz... ... a konkretniej otwarty już jakiś czas temu Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej). Dodać trzeba- jedyny taki w Polsce.Na zdjęciu wejście z dziedzińca fabryki do skansenu.
Obok mijamy jeszcze odrestaurowany budynek łaźni zakładowej. Skansen posiada dwie brukowane uliczki, przy których usytuowano blisko stuletnie domy łódzkich rzemieślników, które zostały tutaj sprowadzone z  ulic Wólczańskiej, Żeromskiego, Kopernika i Mazowieckiej... ...oraz ponad 200-letni modrzewiowy kościół przeniesiony z Nowosolnej, będący główną chlubą muzeum. Patron kościoła- św. Andrzej.
Na razie podziwiać można tylko to co widać z zewnątrz, ale zgodnie z obietnicami z czasem w domach mają zostać zaaranżowane pracownie rzemieślnicze. Spacer kończymy przy willi letniskowej z ulicy Scaleniowej, która- tu ciekawostka- stała się kilka lat temu scenerią do horroru;). Dziś po odnowieniu nie straszy już tak bardzo;)

najbliższe galerie:

 
Light Move Fesival Łódź 2017
1pix użytkownik andred odległość 0 km 1pix
ŁÓDŹ.  PIOTRKOWSKA W DESZCZU
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Spacerkiem po Łodzi
1pix użytkownik elk odległość 1 km 1pix
Łódzkie impresje - część 3
1pix użytkownik millotaurus odległość 1 km 1pix
Dworzec Łódź Fabryczna ostatni dzień jej istnienia
1pix użytkownik agnesj77 odległość 1 km 1pix
Polskie miasta wojewódzkie - Łódź 3
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
jarekko użytkownik jarekko(wpisów:22) dodano 30.08.2009 22:06

Świetna robota !! Cały ten tryptyk o Łodzi z fajnymi zdjęciami i mnóstwem ciekawych informacji - MIODZIO :)). Serdecznie pozdrawiam.

dagmara2003 użytkownik dagmara2003(wpisów:9) dodano 23.04.2009 15:49

Super!!!!

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 30.11.2008 10:33

andred, doris: dziękuje za słowa uznania:) Z niecierpliwością czekam na nowe galerie z Łodzi, także jak najbardziej zachęcam do dorzucania przysłowiowych trzech gorszy:) .Każde spojrzenie jest przecież inne, a im większa różnorodność tym ciekawiej. pozdrawiam:)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 30.11.2008 09:29

Kamilko - dobra robota, dzięki Tobie poznamy Łódź od A-Z :-) Pozdrawiam

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 29.11.2008 23:54

Bardzo dobra promocja Łodzi we wszystkich Twoich galeriach "Łódź - nie tylko Piotrkowska". Sam miałem ochotę pokazać trochę Łodzi od tej lepszej strony, ale nie będę robił Ci konkurencji :-) Jak już wyczerpiesz temat (nie wiem ile jeszcze planujesz częci) to może dorzucę swoje trzy grosze. Pozdrawiam, ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!