m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Jadąc z Eupatorii do Bakczesaraju mieliśmy za oknami autokaru mniej lub bardziej ciekawe obrazy. W oddali ukazuje się Bakczesaraj-wyglądało to brdzo ciekawie. -lecz samo miasto nie zrobiło na mnie dużego wrażenia.
Smutna,zamyślona czy zawstydzona? Chwilami przypominało ulice miast w Bułgarii. Wielki Meczet Chański/Bijuk-chan-dżami/zbudowany w latach 1736-1740 wg.projektu Omera -genialnego twórcy pochodzącego z Persji.Jest to najważniejsza świątynia muzułmańska na Krymie. Bakczesaraj w czasach wojny Krymskiej wraz z Pałacem Chanów stanowił ogromny lazaret dla rannych żołnierzy rosyjskich.
Mimo wybudowania stacji na linii kolejowej Charków-Sewastopol/1874/miasto nie zmieniło swojego rzemieślniczo-kupieckiego charakteru. Bakczesaraj do Rosji należał w latach 1920-1954,a od 1954 wraz z całym Krymem został włączony do Ukraińskiej SRR. Pałac ,zwany przez Tatarów Chan-saraj,należy do największych atrakcji turystycznych półwyspu. Obecny wygląd kompleksu to efekt odbudowy w 1736 r.po podpaleniu miasta przez żołnierzy rosyjskich.
Chyba trochę sobie musiałam odpocząć..... Oczywiście -wiadomo że musiał się pokazać. Piękny wodotrysk,którego tatarska nazwa oznacza Rajskie Żródłojest kolejnym dziełem Omara.Nawiązuje ona  do przekazu Koranu o żródle ,które w raju napoi poległych za wiarę.W obecnym miejscu fontanna stoi od 1787 r.wcześniej znajdowała się ,wedł.jednej z wersji przy mauzoleum Diljary Bikecz/Przepięknej Księżnej/ukochanej żony ostatniego ChanaKrymu-Gireja.
Historia Diljany Bikecz,Greczynki czy też Polki/Marii Potockiej/którą z ochotą opowiadają oprowadzający po pałacu przewodnicy,jest niejasna i nie ma jednoznacznego potwierdzenia w zródlach. j.w
Nazwę ,pod którą fontanna jest znana na całym świeci prawdopodobnie wymyślila Polka,Zofia Kisielewa/z domu Potocka/opisując w romantycznym uniesieniu zabytek Puszkinowi jako la fontaine des larmes. Żona Chana spoczywa w mauzoleum Diljary Bikecz z 1764 r.-na północ od palacu. Dodatkową sławę miastu przynieśli  2 wielcy poeci-Puszkin i Mickiewicz,którzy w swych utworach zawarli opis Bakczesaraju. Wprawdzie Puszkin przebywał podobno zaledwie 1 dzień ,co nie zmienia faktu że dzięki niemu miasto zdobyło rozgłos w całej Rosji.
Ten ma bardzo ciekawe oczy. Cmentarz który nadal jest w remoncie. Wydaje się bardzo piękny,ale zdjęcia robione są za kratami czyli za bramą. Bakczesaraj  -rzegna nas zachód słońca/tak jak u Witoldsona/

najbliższe galerie:

 
KRYM  ( 03 ) - Bakczysaraj
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 4 km 1pix
Kaczy Kalon
1pix użytkownik taddd odległość 4 km 1pix
Bakczysaraj
1pix użytkownik witoldson odległość 4 km 1pix
KRYM  ( 04 ) - Bakczysaraj i Pałac Chanów krymskich
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 5 km 1pix
Bakczysaraj - pałac w sadzie.
1pix użytkownik dispar odległość 5 km 1pix
Krym - Bakczysaraj
1pix użytkownik daleko_stad odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 11.11.2011 14:44

Mam nadzieje że kiedyś też zwiedzę Krym :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 13.10.2010 19:02

Witoldston- naucz się pisać "żegna" (powołują się tu na Ciebie). Średnia ocen prawie 8. Dziwne. Antyreklama Bakczysaraju. Żeby nie było, że tylko krytykuję, biorę się do roboty.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 03.04.2009 23:31

Byłam tu w 1995 roku, z wielkim zainteresowaniem obejrzałam Twoja galerię. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!