m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W pewien piękny listopadowy dzień wybrałam się do Wilanowa. Wjeżdzajać do Wilanowa od razu moim oczom ukazał się współczesny Pomnik Jana Sobieskiego i Marysieńki na Polach Wilanowskich oraz ... królewska buława, która nocą oświetla ostatni wolny kawałek Pól Wilanowskich, który nie został jeszcze przeznaczony pod budowę osiedli mieszkaniowych, które powstają tutaj jak grzyby po deszczu. Przechodzę na drugą stronę ruchliwej Alei Wilanowskiej  i wąską Alejką , ograniczoną po oby stronach murem ... ...docieram do bram Pałacu Wilanowskiego. W miedzyczasie zanurzam się w złotym morzu liści.
Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III Sobieskiego. Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. W Wilanowie Jan III Sobieski wybudował piękny pałac łączący w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV Pałac w Wilanowie należy do tych nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej. W chwoli obecnej Pałac jest gruntownie rewitalizowany. Fasada pałacu od strony dziedzińca pałacowego została już wspaniale odnowiona. Intensywny żółty kolor pięknie kontrastuje z blękitem nieba i zielenią drzew i krzewów otaczajacych pałac.
Pałac był niestety zamknięty, za to można było pospacerować po prawie pustym Parku Wilanowskim. Byłam tam bardzo dawno temu, jeszcze w czasach podstawówki, z wycieczką szkolną. Nie pamietałam jak wyglądał. Jednym słowem - jest piękny. A to zasługa tarasowego układu terenu, obecności zbiorników wodnych, licznych rzeźb, budowli oraz pięknego drzewostanu. Po wejściu do parku kierując się w lewą stronę dotrzemy do urokliwego miejsca zwanego Gajem Akademosa. W upalny dzień odnajdziemy tu chwilę wytchnienia siedząc na półokrągłej, kamiennej ławie ozdobionej rzeźbami i ocienionej drzewami. Przy wejściu do gaju stoją pomniki poetów Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego.
 Przy północnym skrzydle pałacu znajdują się rokokowe partery kwiatowe, wypełniane sezonowymi roślinami rabatowymi, tworzącymi wielobarwny dywan. Park Wilanowski stanowi integralną część założenia pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. 45-hektarowy Park Wilanowski został podzielony na kilka stref, z których każda charakteryzuje się innym stylem. Można zatem wyróżnić: dwupoziomowy ogród barokowy, 
neorenesansowy ogródek różany, 
angielski ogród krajobrazowy 
oraz park krajobrazowy angielsko-chiński.
Ogród barokowy to najstarsza część parku wilanowskiego. Został skomponowany na wspólnej osi z pałacem, zgodnie z zasadą: „pałac między dziedzińcem a ogrodem”, na dwóch tarasach: zalewowym i nadzalewowym Wisły.
Kwatery ogrodowe na obu tarasach zawierają parterowe kompozycje kwietno-ziołowe w bukszpanowych i żwirowych obrysach. Partery na dolnym tarasie są oddzielone od jeziora wysokimi strzyżonymi boskietami Wchodząc w jedną z alei w boskietach możemy dojść do promenady biegnącej wzdłuż brzegu Jeziora Wilanowskiego i zamykającej ogród barokowy. Obecnie w ogrodzie barokowym, a przede wszystkim na górnym tarasie, trwają intensywne badania archeologiczne oraz remont muru oporowego, będące pierwszym etapem prac zmierzających do rewitalizacji ogrodów królewskich. Proszę porównać cyprysy z mojej galerii z cyprysami w galerii Witoldsona.
Ogród różany usytuowany jest przy południowym skrzydle pałacu. Ma on formę renesansowego ogrodu włoskiego ”giardino secreto” - czyli ogrodu wydzielonego z większego założenia i dzielonego na małe kwatery, w których sadzono kwiaty i zioła. Kwatery ogrodu są wypełnione różami. W ogrodzie umieszczone są rzeźby. Wśród nich dwa dwa psy przy bocznym wejściu. Centrum ogrodu stanowi fontanna. W pólnocnej częsci Parku mamy angielski ogród krajobrazowy. Ogród był tworzony etapami, wymagał bowiem zmian ukształtowania terenu, usypania grobli i wyspy, posadzenia drzew i krzewów oraz pobudowania romantycznych budowli. Bardzo ważny element kompozycji parku północnego stanowiły i stanowią do chwili obecnej zbiorniki wodne Jeziora Wilanowskiego i jego bogata linia brzegowa.
W tej części Parku zbudowano w latach 1806-1812 Altanę Chińską. Z Altany Chińskiej otwiera się piękny widok na wyspę i Most Rzymski oraz na zatokę jeziora Nad brzegiem Jeziora Wilanowskiego znajduje się pseudogotycki budynek pompowni, zbudowany do celów zasilania fontann w parku. Teraz mamy tutaj małą przystań, latem odpływają stąd łódki, którymi możemy poływać po Jeziorze Wilanowskim. Ogród krajobrazowy angielsko-chiński znajduje się w południowej części parku wilanowskiego.
Malowniczy ogród angielsko-chiński charakteryzuje się nieregularnością i wijącymi się ścieżkami nad stawem oraz urozmaiconą roślinnością. Na rozległych polanach parku południowego rosną najstarsze drzewa, wśród nich okazałe ponad 200 letnie dęby oraz wiele gatunków egzotycznych takich jak: grujecznik japoński, katalpa, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, iglicznia trójcieniowa.  Na końcu ogrodu angielsko-chińskiego pięknie wije się potok służewiecki.  Niedaleko miejsca, gdzie potok wpływa do Jeziora Wilanowskiego, zbudowano kaskadę., która daje namiastkę małego wodospadu. Opuszczam teren Parku Wilanowskiego. Jeszcze tylko spojrzę na Mauzoleum Potockich z 1836r.
oraz kościół św. Anny z 1772r. Którego biała fasada pięknie kontrastuje z błekitem nieba.

najbliższe galerie:

 
Moja Warszawa (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Wilanów we wrześniu 2014
1pix użytkownik millotaurus odległość 0 km 1pix
Warszawa-Wilanów-2014
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Warszawa Wilanów –  Spacer wokół pałacu.
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Warszawa Wilanów - Labirynt Światła
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Wilanów 04.2009
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.08.2010 11:14

Marioli
Chociaż każde duże miasto samo w sobie jest szare i hałaśliwe jednak chyba każde z nich ma swoje urokliwe wyspy piękna i spokoju jakimi są parki. Nie sztuką jest narzekać na szarą codzienność miasta - ale sztuką jest dostrzec jego piękno. Tobie się to udało. Bardzo mi się podoba to, że pokazujesz te urocze zakątki swojego miasta i to, że robisz to tak pięknie.
Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 17.08.2010 10:37

Niestety pomnik Jan jest usmarowany idiotycznymi napisami, szkoda. Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 15.10.2009 11:12

Piękna galeria :-) O Warszawie się nie wypowiadam bo pokazujesz tu tylko Wilanów, więc nie ma sensu ich porównywać i zestawiać. Jak dla mnie galerii nic nie brakuje, co z resztą widać po ocenie. Robisz piękne ujęcia ciekawych miejsc, a nawet jeśli znajdą się nie ciekawe, to i tak na Twoich zdjęciach ładnie wygladają :-) Cudowna kolorystyka, powaliło mnie :-) GRATULACJE. Pozdr.

atropacz użytkownik atropacz(wpisów:165) dodano 27.12.2008 16:45

Z tymi milionami chodziło mi bardziej o to, że takim stwierdzeniem można udowodnić każdą praktycznie tezę ;P Ludzi na świecie i w Polsce nie brakuje. Po prostu nie przemiawiają do mnie argumenty nazwijmy je "socjologiczne".

atropacz użytkownik atropacz(wpisów:165) dodano 27.12.2008 11:15

Marioli ma rację, nie znam miasta pięknego w całości. Ani Kraków, ani Gdańsk, ani Wrocław, ani Paryż. Tak samo blokowiska i szarość na peryferiach.
W Warszawie problemem jest niestety zaniedbane ścisłe centrum, a zwłaszcza blaszaki pod pałacem kultury (sic!). Ale i to ma się po nowym roku zmienić.
A co do wysp czy nie wysp, to jest moim zdaniem mnóstwo pięknych miejsc.
Poza wymienioymi już starówką, Łazienakami i Wilanowem dodałbym cały trakt Królewski, Nowy Świat, Starą Pragę, Stare Powązki, przepiękne parki (np. Skaryszewski, Świętokrzyski), a ostatnio zwłaszcza odnowione Krakowskie Przedmieście. Naprawdę robi wrażenie.

Borek - z tymi milionami to chyba trochę przesadziłeś ;)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 12.12.2008 19:34

w Warszawie bywam od czasu do czasu i ...niestety ...zgodzę się z borkiem, ze szczególnym naciskiem na WYSPY piękna, klimatu, wytchnienia

dawiddrozd użytkownik dawiddrozd(wpisów:232) dodano 06.12.2008 20:53

W Warszawce byłem tylko raz. Moje wrażenie to niestety brudne, szare i hałaśliwe miasto z mnóstwem blokowisk. Jednak twoje galerie to obalają.
Pozdrawiam

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 05.12.2008 12:48

Mnie też to drażni, a wręcz codziennie dotyka brak autostrady i obwodnicy, zwłaszcza iż codziennie przejeżdzam 25 km w jedną stronę z jednego końca Warszawy na drugi. Cieszę się jak pokonam ten odcinek w godzinę. Pozdrawiam

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 05.12.2008 11:00

Nie zgadzam się z borkiem, że Warszawa jest brzydka, próbuję zresztą w moich warszawskich galeriach tą powszechną opinię obalić. Co do drugiej części wypowiedzi borka - dodam tylko, że można to powiedzieć praktycznie o każdym innym polskim mieście: miasto jest generalnie brzydkie, ładna jest tylko starówka, jakiś park i jakiś pałac.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!