m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To miasto potrafi zachwycić jeszcze zanim się do niego zawita. Umiejscowione na skraju wysoczyzny prawobrzeżnej doliny Wisły, ceglaną bryłą wyrasta ponad otaczającą je zewsząd zielen. Najstarsze ślady istnienia grodu pochodzą z XI w. lecz pierwszą ważną datą w dziejach miasta to 1228 rok kiedy to Konrad Mazowiecki sprowadził na ziemię chełmińską Zakon Krzyżacki. Chełmno zostało głównym miastem zakonu i siedzibą komturii do 1250 roku. Chełmińską starówkę otaczają ocalałe niemal w całości, unikalne pod tym względem w skali europejskiej, mury obronne. Powstały już w drugiej połowie XIIIw.a obecną wysokość uzyskały za panowania króla Zygmunta Augusta w XVIw. Długość ocalałych murów wynosi 2270 m, co stanowi 90% stanu pierwotnego. Wzdłuż murów obronnych wybudowano liczne baszty i wieże z których ocalało w różnym stopniu 23. To jedna z nich - Baszta Panieńska. W chwili obecnej ma tu siedzibę Zastęp Rycerski z Chełmna. Fakt że Chełmno zostało stolicą państwa krzyżackiego miał duży wpływ na rozmach z jakim miasto zaplanowano. Powstały między innymi 3 duże oraz kilka mniejszych świątyń. Najważniejszą z nich jest Kościół Wniebowzięcia NMP(fara).
Wnętrze fary - jest to trójnawowa hala z wydzielonym prezbiterium. Znajduje się tu wysokiej klasy gotycki wystrój rzeźbiarski. Interesującym elementem wyposażenia jest meluzyna, świecznik w kształcie głowy jelenia. Ponoć reaguje na wilgotność powietrza - zwracając się ku ołtarzowi wzkazuje dobrą pogodę ,zaś w kierunku portalu zapowiada deszcz.Czy to prawda nie wiem, gdyż nie mógł się zdecydować i patrzył dokładnie na bok. W kaplicy nawy północnej znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej , z obrazem koronowanym w 1754 roku. Charakterystyczną cechą tej budowli jest niesymetryczna fasada - prawa wieża jest znacznie niższa. Nie ukończono jej z powodu pożaru, zawalenia i później braku funduszy na kontynuowanie budowy. Tak, tak...te problemy inwestycyjne znane są już od wieków. Dwa kolejne obiekty sakralne to widoczna na pierwszym planie kaplica św. Marcina z XIV wieku ,oraz w oddali kościół św. Ducha.
Koścół św. Ducha zbudowano w latach 1280-90, zaś na początku XIV w. dobudowano wieżę. Od początku swego istnienia spełniał rolę kościoła przyszpitalnego. Nieopodal znajduje się hotel 
Karczma chełmińska z ładnym wystrojem fasady.Naprzeciw widzimy Basztę Prochową. W drugiej połowie XV w. zamurowano ją, podwyższono i pokryto dachem. Pełniła rolę arsenału. Dziś znajduje się tam część zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Kilkadziesiąt metrów dalej, po przejściu przez bramę w murze obronnym, rozpościera sie widok na położony na kilku tarasach cmentarz. Widok na zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia.
Powstanie klasztoru wiąże się ze sprowadzeniem w roku 1261 do Chełmna zakonu Cysterek, które oprócz zabudowań klasztornych pobudowały kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. W XV wieku klasztor zmienił regułę na benedyktyńską. W 1882 roku przejęły go Siostry Miłosierdzia, które dziś prowadzą tu Dom Pomocy Społecznej. Wieża skrzydła południowego zbudowana w latach 1897-99. W Chełmnie nie brakuje parków i miejsc spacerów, tych jakże potrzebnych każdemu miastu oaz zieleni i spokoju. Jednym z takich miejsc to Nowe Planty. Położone są w miejscu dawnej fosy i rozciągają się od ul. Wodnej do Bramy Grudziądzkiej.
Park Rydygiera utworzony w 1951 roku, położony jest w sasiedztwie Bramy Grudziądzkiej. Ludwik Rydygier był słynnym polskim chirurgiem, którego życie było przez wiele lat związane z Chełmnem. Po spacerze alejkami parkowymi powracamy do zabytków. Nie sposób nie zauważyć że jak na tak małą przestrzeń ich nagromadzenie jest spore. Na zdjęciu kościół pw. św.Jakuba i Mikołaja tzw. pofranciszkański. Budowę kościoła należącego do franciszkanów rozpoczęto w 1326 i trwała ona niemal 100 lat. Charakterystycznym elementem jest smukła , ośmioboczna dzwonnica o wysokości 54,5 m. We wnętrzu nie zachowało się wiele z jego bogatego wyposażenia, a obejrzeć je można tylko podczas mszy.
Wieża ciśnień przy ulicy Dominikańskiej. Kościół pw. św. Piotra i Pawła (podominikański). Jego budowa rozpoczęła się na początku XIII w. po przybyciu dominikan do Chełmna i trwała niemal sto lat. W roku 1829 dokonano kasacji klasztoru a kościół przekazano gminie ewangelickiej. Wtedy też usunięto większość wyposażenia wnętrza. Na szczęście zachował się piękny późnobarokowy ołtarz główny z XVIII wieku ... ...jak również drewniane rokokowe stalle w prezbiterium.
Witraz nad portalem głównym. Kościół znalazł się na liście obiektów, które obejmuje projekt Rewitalizacja zabytków architektury miasta Chełmna . Na ulicy Dworcowej tuz przed Bramą Grudziądzką znajduje się Urząd Miasta. Brama Grudziądzka zwana też Bramką, była główna bramą wjazdową do miasta. Przed nią znajdowała się fosa a wjazd umożliwiał most zwodzony. W 1694 roku dobudowano renesansową kaplicę i dzięki temu Bramka uniknęła w XIX w. rozbiórki, co stało się niestety z pięcioma innymi bramami. Ulicą Grudziądzką podążamy do centralnego miejsca w mieście - rynku. Można tu obejrzeć kilka ładnie odrestaurowanych kamiennic.
Rynek chełmiński stanowi prostokątny plac o powierzchni 1,5 ha (111 x 156m). Niestety z gotyckiej zabudowy pozostały nieliczne ślady, lecz kamiennice zbudowane głównie w XIX wieku stanowią dość interesującą oprawę tego sporego placu. Takie elementy dekoracyjne są zawsze mile widziane. Na koniec, niejako na deser obejrzyjmy chyba najbardziej obfotografowany obiekt Chełmna - ratusz. Jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu. Zbudowany w końcu XIII wieku, został powiększony i przekształcony w latach 1567 - 1572.
Dziś w ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Codziennie w południe można wysłuchać hejnału z wieży, którego melodia oparta jest na pieśni Wisła , powstałej w 1863 roku. Opuszczamy to interesujące średniowieczne miasto, którego zabytki znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Jest to trasa turystyczna obejmująca ponad 30 miast wokół Morza Bałtyckiego i z pewnością Chełmno zasłużenie do niej się zalicza.

najbliższe galerie:

 
Chełmno
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
W Mieście Zakochanych (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Chełmo z góry
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Chełmno - Stare Miasto
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 02.11.2012 18:21

wmp 57 -miło mi,być inspiracją dla takiego Obieżyświata to zaszczyt.Sam też zaglądam do starszych galerii,tych zapomnianych :-)
Pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 24.10.2012 18:52

Ta właśnie Twoja galeria zainspirowała mnie do odwiedzebnia Chełmna i dodania swojej, trzeciej na portalu, galerii z tego uroczego miasta.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 02.11.2011 21:38

Ładny rynek:)

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 22.01.2009 17:56

Piękna galeria. Moja lista miejsc do odwiedzenia wydłuża się. Pozdrawiam

futermama użytkownik futermama(wpisów:38) dodano 30.12.2008 00:21

To miasto tez pięknie pokazałeś. Ja mam ochotę na śnieżny plener w Chełmnie, tylko nie wiem czy tej zimy doczekam się śniegu...

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 29.11.2008 14:53

Zachęciłeś i to jak ! Pozdrawiam

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 28.11.2008 23:06

aaaa...magg- mnie 15 przypomina Paczków

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 28.11.2008 23:05

wow! super galeria - nigdy nie byłam w tym miejscu - dzięki za przybliżenie Chełmna, no to teraz może kiedyś zahaczę o te strony...:)

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 28.11.2008 09:52

Ładne miasto i ciekawie pokazane. Nigdy tu nie dotarłem, więc z tym większym zaiteresowaniem zwiedzałem je z tobą. Pogodę też trafiłeś całkiem przyzwoitą. Do całości nie pasuje mi tylko 25. Pozdrawiam.

maniana użytkownik maniana(wpisów:293) dodano 28.11.2008 09:50

Pięknie pokazane. Bardzo efektowne zdjęcia. Aż odczuwam te jesienne promyki słońca i rześkie powietrze:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 27.11.2008 23:19

Poniższe komentarze wszystko oddaja tak jak myśle, a więc tylko adekwatna ocena .Szacuneczek !

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 27.11.2008 21:39

Chełmno to "Miasto Zakochanych" nazywane tak ze względu na znajdujące się relikwie św. Walentego w tym uroczym miasteczku, miło było pospacerować, tym bardziej, że spaceruję po zaułkach z Tobą po wielu, wielu latach... od ostatniej bytności...
pozdrawiam

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 27.11.2008 21:32

Byłem w Chełmnie 3 lata temu i najbardziej zapamiętałem miejsce które jest na zdj.15. (trochę jakby Francja)
Miasto ładnie się prezentuje z daleka ,bo jest na wzgórzu.(podobnie jak Sandomierz)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!