m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Żaden przewodnik nie przygotował nas na ten widok - dojeżdżając do Gibraltaru, mijając kolejne wzniesienie, nagle przed oczami pojawia się widok morza, plaż i.... tej oto skały - kompletnie nie pasującej do otoczenia... Wszędzie dookoła płasko, a tu coś takiego.... Niesamowite wrażenie. Wrażenie robiła również otoczka chmur zakrywająca szczyt Skały - wszędzie dookoła praktycznie bezchmurne niebo, a Gibraltar... za chmurami. Mi osobiście skojarzyło się to z Olimpem - nie tym prawdziwym, tylko tym z mitologii - z bogami olimpijskimi ukrytymi w chmurach przed ciekawskimi ludźmi..;-) Samochód zostawiliśmy po stronie hiszpańskiej, w miejscowości La Linea, graniczącej z Gibraltarem - tak jest wygodniej i szybciej - niby ruch prawostronny (o czym przypominają wszystkim turystom brytyjskim napisy przy przejściach dla pieszych Uwaga, spójrz W LEWO) ale są dodatkowe utrudnienia... ... W poprzek drogi wjazdowej (jedynej) na teren Gibraltaru, prowadzi pas startowy lotniska. Gdy samolot startuje bądź zbliża się do lądowania , szlabany się zamykają i ...wszyscy muszą cierpliwie czekać... co ciekawe do dzisiaj nie ma między Hiszpanią i Gibraltarem żadnego publicznego środka komunikacji - granicę trzeba przejechać samochodem, bądź przejść pieszo... Przez miasto przemknęliśmy szybko, nie jest specjalnie ładne, a poza tym straszliwie zatłoczone. Dotarliśmy do stacji kolejki linowej i ruszyliśmy w górę.... Widok jest piękny, w oddali można dojrzeć rozmyty drugi brzeg zatoki, z hiszpańskim miastem Algeciras, a na dole jak na dłoni widać jak cenny jest tu każdy centymetr kwadratowy i jak dobrze przestrzeń jest wykorzystana...
Jedziemy na samą górę , mijając stację środkową, na którą wychodzi się z kolejki przechodząc przez rampę wysuniętą na kilkanaście metrów poza krawędź zbocza - nieprzyjemne dla osób z lękiem wysokości ;-)) I dotarliśmy - jesteśmy wśród chmur - aż można poczuć tę wilgoć. W dodatku bardzo mocno wieje... ale widoki wynagradzają wszystko.... Do zamieszkania nadaje się właściwie tylko zachodnia strona Skały, od wschodu zbocze opada praktycznie wprost do morza - zdjęcie z tarasu widokowego..... .... ale to właśnie z tej strony są plaże - podobno raj dla windsurferów.... Na zdjęciach nie mogło zabraknąć oczywiście słynnych małp z Gibraltaru z gatunku makaków - jedynych żyjących na wolności małp na terenie Europy. Przywieźli je prawdopodobnie Maurowie i .... choć po Maurach niewiele tu zostało - małpy żyją do dziś.. I tak naprawdę to one rządzą na terenie górnej stacji i na tarasie widokowym - chodzą gdzie chcą i skaczą nad głowami - są pod ścisłą ochroną - wg ledendy Kiedy małpy znikną z Gibraltaru, Anglicy też odejdą - podobno gdy Churchill to usłyszał nakazał utrzymywać populacje na poziomie min. 35 małp :-))
I choć wyglądają sympatycznie , trzeba bardzo uważać - znienacka podbiegają i próbują coś zwędzić - żona stoczyła z nimi, wygraną na szczęście, walkę o plecak  - szarpanina trwała kilka sekund - wbrew pozorom są bardzo silne.... ... a na moich oczach jeden z większych samców wyrwał kobiecie z ręki mapę, uciekł szybko poza zasięg ludzi, siadł spokojnie i .. bezczelnie podarł ją na kawałeczki ;-) Ale mimo tego, małpy są wielką atrakcją i wszyscy robią sobie z nimi zdjęcia.. w końcu nawet być okradzionym przez małpę to nie lada atrakcja :-) UWAGA! - dokarmianie ich jest zagrożone olbrzymią grzywną - podobno egzekwowaną - lepiej nie próbować.. W drodze powrotnej ze szczytu wysiedliśmy na stacji środkowej i ruszyliśmy na północną stronę Skały - pod nami rozpościerał się widok na EUROPORT - część miasta wydartą morzu w XX wieku -sztucznie zasypaną aby powiększyć teren miasta. EUROPORT w trochę innym ujęciu - widać też początek pasa startowego lotniska... .... i pas startowy w całej okazałości. Tuż za nim znajduję się granica, a dalej już... Hiszpania - miejscowość La Linea. Nie mogło też zabraknąć miejsca na boisko piłkarskie - w końcu to część Wielkiej Brytanii..;-))
Po 30 minutowym spacerze dotarliśmy do wejścia do tuneli - pozostałości po tzw. Wielkim Oblężeniu - od roku 1779, Anglicy, panujący nad Gibraltarem od prawie 80 lat, byli oblegani przez 3,5 roku przez wojska francusko - hiszpańskie.... na zdjęciu widok na La Lineę z jednego ze stanowisk strzelniczych... Aby przetrwać oblężenie i wytrzymać ostrzał z dział okrętów, żołnierze brytyjscy dosłownie zeszli pod ziemię - zaczęli drążyć tunele w obrębie skały, od czasu do czasu przebijając się na zewnątrz i tworząc otwory strzelnicze... We wnętrzu tuneli stworzono małe muzeum z figurami woskowymi przedstawiającymi warunki i sposób życia w czasie kilku lat trwania Wielkiego Oblężenia - całość robi dość duże wrażenie. Niektóre z figur są ruchome i wydają dźwięki - ten koleżka nieźle mnie przestraszył ;-)) całość tuneli sięga wielu metrów - w dół idzie się około 15min., w górę ..odpowiednio więcej ;-)) - i cóż .. na więcej nie starczyło czasu - 1 dzień to za mało - ale mam nadzieję że jeszcze tam wrócę  - warto....

najbliższe galerie:

 
Gibraltar
1pix użytkownik watcher odległość 0 km 1pix
Gibraltar 2010
1pix użytkownik supbit odległość 0 km 1pix
Spoglądając na Afrykę
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
Gibraltar
1pix użytkownik travelan odległość 0 km 1pix
Gibraltar
1pix użytkownik figielek odległość 0 km 1pix
Gibraltar
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 25.01.2009 11:46

Świetna galeria/komentarz oczywiście też/-nie wybieram się tam więc dzięki za miłą wyprawę-pozdrawiam.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 06.01.2009 17:26

Będąc indywidualnie w Hiszpanii miałem chrapkę na Giblartar a nawet chciałem zahaczyć jeszcze Ceutę w Afryce ale z Costa Dorada tam gdzie "wylegiwałem się" było jeszcze zbyt dużo kilometrów. Troszkę szkoda, jednak Twoja galeria to mi w zupełności wynagrodziła;) pozdr.

kri-kri_boy użytkownik kri-kri_boy(wpisów:46) dodano 30.11.2008 12:07

Dzięki za wizyty w tej galerii, oceny i komentarze. Gibraltar był jedną z wycieczek podczas pobytu na Costa del Sol - niedługo postaram się dorzucić jeszcze kilka galerii - ale muszę znaleźć dłuższą chwilę czasu - chciałbym od razu umieścić całość - z komentarzami...:-))
zielas: ja też byłym dość sceptycznie nastawiony do wycieczki na Gibraltar - dałem się namówić i ... to był dobry pomysł , naprawdę polecam wszystkim...:-)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 30.11.2008 09:25

Przyznaję, że komentarz do zdjęć postawił kropkę nad " i ". Pozdrawiam :-)

zielas użytkownik zielas(wpisów:103) dodano 29.11.2008 10:57

Bardzo fajna galeria, dzięki opisom zdjęć ogląda się ją bardzo sympatycznie...

Byłem w tym roku w Hiszpanii i po obejrzeniu galerii jeszcze bardziej żałuję, że nie pojechałem na Gibraltar... :(

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 28.11.2008 18:17

Ciekawy komentarz.Miło się oglądało.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!