m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wodospady Kravice, piękne miejsce położone niedaleko miejscowości Ljubuski. Tu rzeka Trebizat tworzy kilka powiązanych ze sobą wodospadów, woda spływa z wysokości 30 metrów a wodospady układają się w kształ półkola szerokości 150 m. Ten naturalny fenomen przyrody, podobny do wodospau Niagara jest największym wodospadem w Hercegowinie. 
Przy wodospadach są juz małe punkty gastronomiczne, coraz więcej turystów tam trafia, wciąż jednak można wejść do wody bez opłat i ograniczeń i do woli rozkoszować się pięknem tego miejsca... Patrząc na to zdjęcie mogłoby wydawać się, że jest tam cicho, jednak nam towarzyszyły radosne nawoływania dziesiątek, może nawet setek osób, które dosłownie wysypały się z 6 autokarów pielgrzymkowych wracających bądź zmierzających do pobliskiego Medjugorje. Wizytę w tym miejscu zdecydowanie należy zaplanowac na wczesne godziny poranne, wtedy może się zdarzyć, że będziemy tam sami. Droga z Mostaru do Blagaj wiedzie wśród sadów owocowych i pól, jest dobrze oznaczona, nie sposób nie trafić. Tekija i jej otoczenie to miejsce święte, wielu rzeczy robić nie wypada ;)
Spod skały do której przytulona jest tekija Buna wypływa jako całkiem spora, silna rzeka... Domek derwiszy Tekija - święte miejsce muzułman, malutki klasztor bajkowo wciśnięty w skałę. Derwiszy już się tam nie spotka, ale za niewielką opłatą można wejść, obejrzeć wnętrze i przysłuchać się modlącym. Woda jest nieskazitelnie czysta i nadaje się do picia.  W restauracjach, które rozsiadły się na kamiennych tarasach można poprosić o szklankę i już nie trzeba zamawiać napoju do posiłku ;) Żeby zrobić ładne zdjęcia tekiji należy kamiennym mostkiem przejść na drugą stronę rzeki, minąc restauracje i odnaleźć drogę do punktu widokowego...
Nam się nie udało, to zdjęcie robiłam z tarasu restauracji. Mostar przywitał nas deszczem, dusznym powietrzem przesiąkniętym zapachem brudnych podwórek i czegoś w rodzaju kiszonej kapusty ...  Z okna naszego lokum wypatrywałam mostu ... Mostar wciąż nosi ślady wojny, szkielety budynków grożące zawaleniem same pchają się w oczy i przerażają, dawno nie byłam tak blisko historii ... Reklama Coca Coli z Euro 2008 na ścianie zniszczonego budynku..oswajanie ruin, życie toczy się normalnym rytmem, niby nic, a gęsia skórka mimo upału pojawia się na rękach... To zdjęcie jest bardzo byle jakie, ale ten widok mnie wprawił w osłupienie. Blok mieszkalny, prawie taki jak ten w którym mieszkam, ale podziurawiony kulami do granic możliwości i to puste lokum w środku, a nad nim i pod nim nowe okna i rolety, czyżby ktoś tam mieszkał?
Ruiny i odnowione zabytkowe budynki ... Meczet Kardżozbega jest jednym z największych meczetów w Mostarze i Hercegowinie. Odbudowany po wojnie, w jednym z pomieszczeń znajduje się największa w Mostarze biblioteka. Charakterystyczny dla Mostaru Stary Most powstał w roku 1566. Setki lat był źródłem podziwu tych, którzy dorastali w jego cieniu jak i tych co widzieli go tylko raz. W czasie ostatniej wojny, w 1993 roku Stary Most został zburzony. Zdjęcia momentu burzenia oglądał cały świat, wywołały one szok... Pomoc finansowa bogatych krajóów umożliwiła ekipie tureckiej odbudowanie mostu - jego kamienne piękno znów lśni nad Neretwą. Latem 2004 roku uroczyście otwarto nowy Stary Most. Stare Miasto wraz z mostem od 2005 roku znajduje się pod patronatem UNESCO. Wraz z mostem w panoramę Mostaru wpisały się (zbudowane później) dwie strażnice: Helebija i Tara Stary Most to nie tylko symbol miasta, to gwarne miejsce. Jego piękno przyciąga zarówno turystów jak i mieszkańców Mostaru. Podczas dnia rozbrzmiewają tu przeróżne języki, przechodniów absorbują skoczkowie - skakaci -którzy po uzbieraniu 25 euro skaczą z mostu do lodowatej wody. Wieczorami przez most wędrują ci, którzy chcą spędzić czas w jednym z licznych pubów i restauracji Przy moście ma swoją siedzibę klub skoczków, tzw mostari . http://www.mostari.net/novosti.htm 
Kiedyś tym słowem określano strażników mostu, od nich wywodziła się nazwa miasta. Dziś strażnikami mostu są poniekąd właśnie skoczkowie, tworzą z nim swoistą całość ku uciesze turystów ;)
Kujundżiluk to ulica na starym mieście na lewym brzegu Neretwy znana ze sklepików, warsztatów rzemieślniczych, kawiarenek orientalnych. Ulice Kujundżiluka kierują się z lewej strony na Stary Most, by po jego przejściu utorzyc seić uliczek, które tworzą mostarskie Stare Miasto - czarsziję. Neretwa... zielona rzeka wciąż dzieli miasto na dwie części. Widok ze Starego Mostu na Kujundżiluk
Don't forget '93 ... kamień upamiętniający wydarzenia sprzed lat znajduje się przy klubie skoczków na Starym Moście. Czarszija W centrum Starego miasta, około 100 m od mostu, na skale nad Neretwą znajduje się meczet Koski Mehmed-paszy. Zbudowany w 1617 roku. To jedyny meczet w Mostarze, który do wojny w 1992 roku zachował oryginalne barwy, freski i dekoracje. W czasie wojny został uszkodzony minaret i kopuła.
Poranek po nocy w Mostarze zachęcał do pozostania w mieście na dłużej, chleb kupiony w piekarni przy ulicy Tity smakował wyjatkowo smacznie, wyjeżdżając mijaliśmy dzieci spieszące do szkół, miasto budziło się do kolejnego dnia... żal było wyjeżdżać... Jeszcze tylko rzut oka na szyt wzgórza tam gdzie stoi krzyż ku czci ofiar wojny... i opuszczamy Mostar... Kierujemy się na Sarajevo, żeby w pewnym momencie skręcić na Jajce. Droga przez Bośnię bywa i taka.
Jajce - stare miasto położone nad rzeką Vrbas do której wpada rzeka Pliva tworząc 30 metrowy wodospad; znajdują się tutaj pozostałości starożytnej świątyni Mitry, ruiny fortecy i szczatki obwarowań średniowiecznych, romańska dzwonnica oraz katakumby z kryptą królewską z XV wieku. 
Malowniczy wodospad. Dwie spotykające się z hukiem rzeki. Kawa po bośniacku... i ruszamy w dalszą drogę. Jajce widziane z drogi w kierunku Banja Luki. Miasto powstało na wzgórzu w kształcie jaja, tak mówi jedna z teorii na powstanie jego nazwy. Piękna kręta droga przez zielony kraj Bośni i Hercegowiny, gdzieś między Jajce a Banja Luką bodajże. Wracamy do Chorwacji, a potem dalej do Polski...

najbliższe galerie:

 
BiH - Travnik
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 30 km 1pix
BiH - Jajce cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 36 km 1pix
Bałkańska Wiosna (19)  Jajce
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 37 km 1pix
BiH - Jajce cz.2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 37 km 1pix
 Królewskie Jajce - BiH
1pix użytkownik imod odległość 37 km 1pix
Bośnia i Hercegowina 2012
1pix użytkownik anka_i_franek odległość 48 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
patryk użytkownik patryk(wpisów:72) dodano 29.09.2012 12:58

ładny kawałek historii :) pozdrawiam

lukaszimilena użytkownik lukaszimilena(wpisów:148) dodano 08.05.2012 19:08

Podobało mi się!!!

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 22.02.2010 10:45

Cieszę się, że się podobało :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 10.02.2010 14:22

Dobra robota! Gratulacje!

zima-2009 użytkownik zima-2009(wpisów:347) dodano 20.04.2009 20:29

Z dużym zainteresowaniem obejrzałam Twoją galerię:)

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 07.01.2009 18:34

Zupełnie się nie przejmujcie ocenami ;) , na początku nie bardzo wiedziałam o co chodzi, miałam problem z ładowaniem zdjęć, wyrzucało mnie z serwisu, motałam się ogólnie straszliwie. Teraz już wiem co i jak... dziękuję za pomoc i ciepłe przyjęcie

zielas użytkownik zielas(wpisów:103) dodano 03.01.2009 21:49

Bardzo sympatycznie ogląda się Twoją galerię, aż żałuję, że jadąc do Dubrovnika nie zajrzałem głębiej do Bośni... W tym roku nadrobię :)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 01.01.2009 20:04

Faktycznie galeria po zmianach wiele zyskała. Pozdrawiam

felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 31.12.2008 18:52

Tak to tu jest, że galerię od razu trzeba załadować gotową. Nie da się podnieść oceny, niestety, a teraz chętnie dałbym 9. Gratulacje!

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 16.12.2008 13:57

kri-kri_boy :D :D ... dziękuję :)

kri-kri_boy użytkownik kri-kri_boy(wpisów:46) dodano 16.12.2008 13:53

Super! Ciesze się, że do niej powróciłem po Twoich poprawkach, i cieszę sie że zaczekałem z oceną :-)- jak dla mnie rewelacja - piękne zdjęcia i świetny komentarz.

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 16.12.2008 13:35

Dziękuję za miłe słowa, faktycznie, mogłm zrobić jak mówisz. Ale cóż, mój błąd - nie do końca zrozumiałam od razu o co chodzi na tym portalu, teraz sama widzę, że trochę bez sensu to zrobiłam. Ale co tam... ;) oceny nie takie ważne, jedno tylko teraz widzę, w komentarzu borka jest mowa o zdjęciu 17 i 32.. te zdjęcia mają już inne "numery", bo dodałam kilka :/ . Pozdrawiam

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 16.12.2008 10:05

Gdyby od początku były te wszystkie zdjęcia i opisy to dałbym maksymalną ocenę ,bo galeria jest doskonała.
To błąd niektórych osób ,że wstawiają niepełne galerie a potem uzupełniają.
Lepiej zbudować całość spokojnie ,można nawet etapami a dopiero potem wstawić całość.
Czasem do obejrzanej raz galerii już się nie wraca.
.Gratuluję udanych zdjęć.(zwłaszcza te ''powojenne '' są ciekawe ) Pozdrawiam.

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 15.12.2008 23:20

Melduję, że trochę pouzupełniałam, jak znajdę chwilę może coś jeszcze pozmieniam, ale myślę, że już jest lepiej niż było ;). Pozdrawiam

kri-kri_boy użytkownik kri-kri_boy(wpisów:46) dodano 10.12.2008 14:04

Bardzo interesujące zdjęcia - ale zatrzymałem się na Mostarze - moim zdaniem , bez komentarza galeria sporo traci, więc dodaj go proszę jak najszybciej , bo chciałbym dokończyć podziwianie Hercegowiny ;-)

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 09.12.2008 14:23

Ależ ja jeszcze nie skończyłam .. ;) .

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 09.12.2008 08:34

Szkoda że koment tak szybko się urywa.
hejka!

felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 08.12.2008 21:52

Sporo fajnych zdjęć, ale brakuje opisów co i gdzie.

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 08.12.2008 20:56

Nie, nie wiem niestety. Mnie nurtowało czym był duży budynek z płaskorzeźbami na ścianach, przy którym jest teraz duży strzeżony parking. Udało mi się ustalić, że był to dom towarowy, ale tu... nie wiem.

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 08.12.2008 20:52

będąc w mostarze zastanawiałem sie co było w tym budynku na zdjęciu 17. wiesz może co ?

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 08.12.2008 19:43

Trochę pozmieniałam, komentarz muszę jeszcze przemyśleć, dorzucę też jeszcze kilka zdjęć. Dziękuję za powitanie :) Pozdrawiam i zazdroszczę Wam tych wszystkich podróży i cudnych zdjęć... fajnie tu macie ;)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 07.12.2008 18:17

Także witam na pokładzie o-ś i przyłączam sie do postulatu Borka.
Pozdrawiam

helen_ch użytkownik helen_ch(wpisów:17) dodano 07.12.2008 11:22

Mówisz? Ok, spróbuję, opisy dorzucę również. Dziękuję

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!