m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Góra Synaj o wysokości 2285 m n.p.m. ( po arabsku Dżabal Musa - Góra Mojżesza ) jest identyfikowana z biblijną górą Horeb, na której Mojżesz spędził 40 dni i gdzie otrzymał tablice z boskimi przykazaniami. Niektórzy archeolodzy twierdzą, że góra Horeb znajdowała się w Arabii Saudyjskiej lub Jordanii, ale to nie zniechęca pielgrzymów, którzy przybywają tu co dnia. Oprócz pielgrzymów przybywają tu turyści, którzy nie kierują się względami religijnymi. Widok wschodu słońca ze szczytu Góry Synaj jest dla wielu obowiązkowym punktem programu podróży na Synaj. Przed świtem na górze można zobaczyć oryginalną mieszaninę uczestników wycieczek potykających się o śpiących w śpiworach wędrowców oraz grup kościelnych śpiewających różne hymny.
Widok jest jednak naprawdę wspaniały i wart wspinaczki. Na szczyt można się dostać dwiema drogami. Osoby sprawne fizycznie mogą wejść Schodami Pokutnymi ( 3750 stopni ), podobno wykutymi przez pokutującego mnicha - to najprostsza droga. Prowadzi ona obok kilku kaplic, m.in. przez Furtę Spowiedzi, gdzie kiedyś mnich wysłuchiwał spowiedzi pielgrzymów. Bardziej kręta, ale mniej męcząca jest droga wielbłądzia, która zaczyna się za klasztorem. W zależności od sprawności fizycznej, wspinaczka na szczyt zajmuje od dwóch do trzech godzin. Przy drodze w strategicznie wybranych punktach, czekają beduini z wielbłądami, oferujący swe usługi wszystkim, których zawiodły nogi.
Droga wielbłądzia łączy się ze Schodami Pokutnymi w Kotlinie Eliasza, gdzie warto zanocować, jeśli przewiduje się nocleg na górze. Wcześnie rano nawet latem jest chłodno i wietrznie, dlatego koniecznie trzeba zabrać ciepłą odzież i śpiwór, namiot jest zbyteczny - nie ma gdzie go rozbić. Na samym szczycie stoi prawosławna kaplica Trójcy Świętej, zbudowana w 1934 roku na ruinach kościoła z IV wieku. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama południowego Synaju aż do zatoki Akaba. Chętnie pomogą zejść na dół za niewielki bakszysz.
Wrześniowy koszt wspinaczki na jego grzbiecie od klasztoru do końca wielbłądziej drogi - to 18 USD. Trwa ok. 1,5 godz. czasem wyzwala trochę adrenaliny i , na własne nogi. W czasie schodzenia szybko robi się coraz cieplej.
To najpopularniejszy rodzaj wody mineralnej w Egipcie, której wypija się tu niemało. W cieniu świętej góry mieści się klasztor św. Katarzyny, w którym mnisi żyją niemal nieprzerwanie od jego założenia w VI wieku.
W IV wieku cesarzowa Helena zbudowała kaplicę w miejscu, w którym zgodnie z tradycją Mojżesz ujrzał płonący krzew. Kaplica wkrótce stała się miejscem pielgrzymek, a w VI wieku na polecenie cesarza Justyniana wzniesiono tu ufortyfikowany klasztor, w którym mnisi i pielgrzymi chronili się przed uzbrojonymi bandytami. Dopiero znacznie później klasztor został poświęcony św. Katarzynie, która zginęła męczeńską śmiercią w Aleksandrii w IV wieku; była łamana kolczastym kołem a następnie ścięta. Wg legendy, aniołowie przenieśli jej ciało, a sześć wieków później odnaleźli je - w doskonałym stanie - mnisi na szczycie góry noszącej obecnie jej imię. Kiedyś pielgrzymka do klasztoru była trudna i niebezpieczna, a dziś można tu dojechać dobrą drogą z nadmorskich miejscowości wypoczynkowych. Do klasztoru wchodzi się przez małą furtkę w potężnych murach obronnych, które miejscami mają grubość do trzech metrów.
W klasztorze mieszkają mnisi, dlatego większość pomieszczeń jest zamknięta dla zwiedzających. Dostępna jest bazylika Przemienienia Pańskiego, gdzie w przedsionku można zobaczyć cenną kolekcję ikon - to tylko niewielka część z ponad 2 tysięcy przechowywanych w klasztorze. W bibliotece przechowywany jest zbiór manuskryptów religijnych, który pod względem znaczenia ustępuje tylko zbiorom Watykanu. Gorejący krzew, a którego Bóg przemówił do Mojżesza. Studnia Mojżesza - w tym miejscu patriarcha miał spotkać swoją przyszłą żonę Seforę.

najbliższe galerie:

 
Góra Mojżesza
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Gebel Musa - Góra Mojżesza
1pix użytkownik czupur odległość 4 km 1pix
2010.05 Egipt - Góra Mojżesza
1pix użytkownik klacia odległość 6 km 1pix
Klasztor św. Katarzyny - Egipt
1pix użytkownik zbik odległość 7 km 1pix
Klasztor Św. Katarzyny
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 7 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA  -  Święta Góra Horeb
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6132) dodano 28.12.2009 14:46

Znów piękna sesja.Byłeś we wrzesniu, ja na górę wspinałam się w listopadzie i było bardzo zimno. Ale tak jak piszesz- warto było.Nigdy nie zapomnę tych chwil, miałam wrażenie ,ze rodzi się świat.

kri-kri_boy użytkownik kri-kri_boy(wpisów:46) dodano 16.12.2008 13:24

Piękna galeria, świetne ujęcia - 36 zachwycające. I, co bardzo mi się podoba, interesująca narracja. Dla mnie pełne 10.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2287) dodano 15.12.2008 22:59

To fakt. Powinienem to wpisac do komentarza.
Przed rokiem byłem tu z okazji odwiedzin Izraela z analogową lustrzanką.
W roku bieżącym to kontynuacja wyprawy po Egipcie już z cyfrówką.
Też uważam, że obecna galeria jest ciekawsza, przybyło mi trochę doświadczenia.

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 15.12.2008 22:40

Chyba polubiłeś to miejsce, bo to twoja druga galeria z Góry Mojżesza. Ta galeria podoba mi się zdecydowanie bardziej. Patrząc po zdjęciach chyba nie korzystałeś z drogi pokutnej. Ciekawe ujęcie na 37. Pozdrawiam.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 15.12.2008 21:17

Ciekawa wyprawa,zdjęcia urokliwe-naj.-6,8,16 i 36-pozdrwiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!