m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (15):

 
Zabytkowy klasztor premonstratensów położony w Znojmie nad Dyją W latach świetności jeden z największych i najważniejszych klasztorów w tej części Europy. Poważnie zniszczony podczas wojen husyckich w l. 1419-1436 Unikatową klasztorną bibliotekę przeniesiono do praskiego klasztoru premonstratensów Strahov (obecnie Muzeum Piśmiennictwa Narodowego). Zrujnowany klasztor rozpoczęto odbudowywać w 1748 r. Niestety, budowy nie ukończono, w wyniku reform józefińskich, w 1784 r. klasztor objęła kasata.
Nowy rozdział historii przeznaczenia i użytkowania tego wspaniałego gmachu, otwiera najpierw fabryka tytoniu Następnie, niemal do końca XX w. klasztor zaadoptowano na wojskowe koszary. Obecnie, od 1993 r. w klasztorze jest produkowane wino Znovin Znojmo, a w przepastnych jego podziemiach znajdują się jedne z największych w Europie piwnic do leżakowania wina. Przechowuje się tu ok. 1 mln. butelek znojemskiego wina Większa część klasztornego kompleksu jest nadal opuszczona, nie wykorzystana czeka na odpowiedniego mecenasa i inwestora. Najcenniejszym zabytkiem klasztoru (unikalnym w skali całego kraju), jest ukryta w podziemiach romańsko - gotycka kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława.
Premonstratensi z Klasztoru Louka (w 1763 r. zwanym Klosterbruck) mieli pod swoją duchową opieką m.in. pobliską miejscowość Tasovice, gdzie urodził się i wzrastał Jan Dvorzak, późniejszy święty Klemens Maria Hofbauer. Właśnie w Klosterbruck, młody święty pobierał pierwsze szkolne nauki i uczył się zawodu piekarza.

najbliższe galerie:

 
Znojmo - uroki południowych Moraw
1pix użytkownik surykatka odległość 2 km 1pix
Czeski hit czy kicz ! ? !
1pix użytkownik maja-maja odległość 3 km 1pix
Strefa bezcłowa - granica Czechy - Austria
1pix użytkownik maryush odległość 9 km 1pix
ZNOJMO - WIEDEŃ
1pix użytkownik afrodyta odległość 10 km 1pix
Park Narodowy Podyji/ Thayatal
1pix użytkownik surykatka odległość 15 km 1pix
CZECHY 3 [BRNO]
1pix użytkownik afrodyta odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 11.04.2009 11:24

Ciekawe miejsce - wyprostuj fotki. Pozdrawiam

kri-kri_boy użytkownik kri-kri_boy(wpisów:46) dodano 15.12.2008 11:23

Bardzo ciekawe miejsce, szkoda że takie budowle niszczeją (jak widać nie tylko w Polsce) - mają niepowtarzalny klimat, "czuć" od nich historię...

mocar użytkownik mocar(wpisów:2782) dodano 14.12.2008 20:41

Lubie tego typu galerie stare zamki klasztory ....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!