m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Kolejny etap podróży, jedziemy do La Paz. Droga prowadzi wzdłuż jeziora Titicaca i pozwala nacieszyć wzrok ciekawymi widokami. Andyjski masyw wulkaniczny w górach Cordillera Real. Najwyższe szczyty sięgają 6462 m. Śnieg pokrywa te wzgórza przez cały rok. Zbliżamy się do miejsca, gdzie przeprawimy się na drugi brzeg jeziora.
To właśnie przesmyk Tiquina. Opuszczamy autokar, który będzie transportowany na tratwie niewiele szerszej od niego. Sami płyniemy motorówką.  Podróż z Copacabany trwa około 4 godzin, ale jest bardzo atrakcyjna widokowo.
Boliwijska pilotka rozpoczęła odliczanie - pięć, cztery, trzy, dwa, jeden ... ... witamy w La Paz. Zobaczyliśmy wspaniały widok. La Paz - to administracyjna stolica Boliwii. Drugą konstytucyjną stolicą jest Sucre, ale to właśnie w La Paz znajduje się siedziba rządu, parlamentu i prezydenta. Jest ona również, centrum handlowym, przemysłowym i finansowym Boliwii. Jej położenie 3600 - 4100 m n.p.m., czyni z niej najwyżej położoną stolicę na świecie.Tam w dole, 500 m niżej u podnóża masywu  wulkanicznego Illimani widoczne jest ścisłe centrum tego 1,5 milionowego miasta.
Z hotelowego okna doskonale widoczna jest amfiteatralna zabudowa miasta oraz najbliższy zabytek - Kościół Św. Franciszka. Plac przed kościołem to miejsce, gdzie od rana do późnych godzin wieczornych kwitnie życie.  Kościelne schody  przy Plaza San Francisco, stały się miejscem spotkań, rozmów, pogawędek. Mamy okazję zobaczyć odświętnie ubranych mieszkańców stolicy.
Fragment nowoczesnej zabudowy centrum. To tu ma początek główna arteria komunikacyjna miasta - El Prado. Wbrew wszystkim ostrzeżeniom, które przeczytałem w dostępnych źródłach, nie odniosłem wrażenia, że miasto jest niebezpieczne. Być może to szczęście, ale nawet podczas samotnych wieczornych spacerów w wąskich, krętych i nie zawsze dobrze oświetlonych zaułkach miasta, nie miałem poczucia zagrożenia. To miasto w każdej ze swoich dzielnic tętni życiem. Strome pełne samochodów ulice, gęsta zabudowa, wszechobecny uliczny handel, koloryt mieszkańców, nadają temu miastu niepowtarzalny egzotyczny charakter. Trzeba jednak zaznaczyć, że za wyjątkiem kilku głównych placów i ulic, nie jest to miasto, którym można się zachwycać.
Monotonia czerwonych budynków, labirynt wąskich ulic, odrapane elewacje i niedokończone budowy - to wszystko wpływa na niekorzystny wygląd miasta.
Bazylika Św. Franciszka przy Plaza Pedro de Murillo, którą w maju 1988 roku odwiedził papież Jan Paweł II. To wydarzenie upamiętnia tablica pamiątkowa. Niestety deszcz pozbawił nas widoku setek kolorowo ubranych mieszkańców, którzy upodobali sobie to miejsce do spędzania czasu wolnego.
Z dalszej perspektywy, gmach Bazyliki niknie w gęstej zabudowie miasta. Mercado de los Brujos, czyli targ czarownic :) To miejsce, gdzie można zaopatrzyć się w zioła, preparaty, posążki, suszone płody lam i inne magiczne akcesoria, służące tajemnym praktykom. Niezliczona ilość sklepów i straganów, to doskonała okazja do zakupu drobnych pamiątek i prezentów. Jest w tym miejscu faktycznie jakaś magia, dobiegające zewsząd zapachy ziół i preparatów, koloryt przechodniów i sklepowych witryn, skóry węży, krokodyli i te suszone płody ... coś w tym jest.
Dlatego odwiedzają to miejsce liczne rzesze turystów z całego świata. Spójrzmy jeszcze na La Paz z punktu widokowego. Jeszcze jedno naj - stadion w La Paz jest najwyżej położonym stadionem świata. Reprezentacja Boliwii wygrywa na nim praktycznie wszystkie spotkania.
Kilka kilometrów od tego rozległego molocha, znajduje się bardzo ciekawy twór natury, powstały w wyniku erozji zbocza -  Dolina Księżycowa (Valle de la Luna) ... ale o tym już w innej galerii.
Dziękuję za wizytę.

najbliższe galerie:

 
Boliwia 2012
1pix użytkownik marcinggg odległość 3 km 1pix
Boliwia cz.  III - La Paz,  panorama miasta.
1pix użytkownik wmp57 odległość 7 km 1pix
W krainie Inków - 12.
1pix użytkownik jotwu odległość 7 km 1pix
Boliwia - La Paz i Valle de La Luna
1pix użytkownik nola76 odległość 9 km 1pix
Boliwia cz.  IV - La Paz;  Targ Czarowników.
1pix użytkownik wmp57 odległość 10 km 1pix
Boliwia - lodowiec Chacaltaya (5421 m n.p.m.)
1pix użytkownik nola76 odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 12.05.2010 17:26

Dziękuję Borek, ja również bardzo miło wspominam i z przyjemnością wracam do tych miejsc w galeriach Pipola. Tak więc nie zastanawiaj się, tylko odczekaj do końca października i drogę :)
Pozdrawiam.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.01.2009 16:52

Wszystko bardzo ciekawie pokazane i skomentowane-super -pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 30.12.2008 08:18

Miasto położone jest w wielkiej kotlinie i bardzo ciekawie wyglądaja ujęcia z góry. Widzę , że miałeś dobrą pogodę i widoczność.
Na nas duuuuże wrażenie zrobiły stragany "czarownic" z suszonymi płodami lam i innymi "tajemnymi akcesoriami".
Miło było wrócić do tych miejsc.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 27.12.2008 12:36

:) Oj Doris ... to się nazywa kobieca przenikliwość, nic się przed Tobą nie ukryje :)
Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 27.12.2008 10:08

Galeria jak zwykle wzorowa, ale... w obrazie jak i komentarzach " czuję chłód "- czego nie ma np. w galeriach Indie ;-)))) Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 26.12.2008 22:29

Dziękuję ;)

felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 26.12.2008 18:06

Galeria modelowo wyważona: trochę natury, trochę kultury; trochę życia, trochę krajobrazu. Gratuluję!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!