m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Gotycki zamek w Liwie został zbudowany ok. 1429 roku na zlecenie Książąt Mazowieckich. Usytuowany nad ówczesną granicą  państwa między Polską a Litwą na sztucznie usypanym wzgórzu otoczonym bagnami i dwiema rzekami nie istniejącą dziś Miedzianką i Liwcem.
Wejście do zamku prowadziło przez zbudowana na palach groblę i most zwodzony Zamek liwski został wzniesiony na regularnym planie zbliżonym do kwadratu o boku 33 metry, na kamiennej podmurówce posadowiono mury o wysokości około 8 metrów wykonane z cegły palcówki. Na potrzeby stawiania murów zniwelowano wały grodu oraz umocniono wyniosłość dodatkowymi palami dębowymi. W środku zachodniego odcinka muru obwodowego umieszczono basztę bramną, od której przez zabagniony teren biegła grobla na stały ląd. Dodatkowo przy samej bramie znajdował się most zwodzony. Baszta ta była początkowo otwarta od strony dziedzińca Wieża bramna od strony dziedzińca z zamurowanym przejazdem bramnym dziedziniec zamkowy
Do północnego odcinka 
muru obwodowego dostawiono istniejący dziś tylko w przyziemiu Dom Duży a na miejscu obecnego budynku muzeum do południowego muru dostawiono Dom Mniejszy i drewniany spichlerz. Oba budynki były podpiwniczone i jednokondygnacjowe rzeźba tragicznie zmarłej kasztelanowej Ludwiki Kuczyńskiej, której duch nawiedza mury zamku... Po wygaśnięciu linii męskiej Piastów mazowieckich od 1526 do 1536 r. zamkiem władała księżniczka Anna Mazowiecka, która otrzymała Liw jako zaopatrzenie do czasu zamążpójścia. Po jej ślubie ze Stanisławem Odrowążem w 1537 r. ziemię liwską wcielono do Korony.
W latach 1548-1556 zamek należał do królowej-wdowy Bony Sforzy. 
W 1656 r. („potop”) i 1703 r. (wojna północna) Szwedzi zdobywali i plądrowali warownię, która po drugim najeździe popadła w ruinę. Reszty dewastacji dokonał czas Z zamkiem związana jest także bardziej makabryczna historia. To losy Ludwiki z Szujskich Kuczyńskiej, żony kasztelana litewskiego Michała Kuczyńskiego, którą cały czas podejrzewał o zdradę. Gdy pewnego razu nie znalazł trzech brylantowych pierścieni, które podarował Ludwice, posądził ją o cudzołóstwo. Rzekomo niewierną kobietę zamknięto w zamkowej wieży i miała do rana przewiercić palcem cegłę. O świcie cegła była nienaruszona. Choć Ludwika rozpaczliwie zaklinała się, że jest niewinna w ruch poszedł katowski topór. Wyrok wykonano na dziedzińcu. Kilka dni później dworzanie strącali gniazda srok z drzew obok zamku. Przypadkowo, w jednym z nich znaleziono trzy pechowe brylantowe pierścienie. Michał Kuczyński odebrał sobie życie skacząc z zamkowej wieży. widok na zamek i zbrojownię, w której mieści się muzeum Muzeum szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII-XVIII w.
po środku portret Żółtej Damy  - Ludwiki z Szujskich Kuczyńskiej żony kasztelana zamku liwskiego Oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli, Eryka Dahlberga. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.
Piec z opuszczonego dworu w Suchej. Gdańskie kafle stylowo nawiązują do fajansów z Delft. Simmlera; fotel tronowy- kopia dzieła włoskiego mistrza A. Brustollone. Zbroja -kopia wykonana w XIX prezentuje paradny wariant  zbroi renesansowej. Stanowi ona uwieńczenie trwającej kilkaset lat ewolucji zbroi rycerskiej. Zbroja pełna składa się z hełmu i stalowych płyt okrywających ciało rycerza . Miejsca odsłonięte chroniła  plecionka kolcza. Waży ok. 30 kg. Blachy są dość cienkie.  Zbroje bojowe z grubszej blachy mogły ważyć nawet dwukrotnie więcej.
Pełne zbroje używane były do II poł. XVI w Makieta prezentuje (niezbyt wiernie) wygląd zamku z pocz. XVI w
Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. niemiecka broń XXw. min. karabin Mauser M. 98, rewolwer M. 79, obrzynek - rodzaj karabinka lub strzelby z obciętą lufą oraz luksusowa broń myśliwska produkcji niemieckiej. 
poniżej kolekcja szabel polskich z okresu międzywojennego BAGNETY
Kolekcja liczy 97 egzemplarzy z 15 krajów - Polski, Francji, Rosji, ZSRR, Anglii, USA, Prus, Niemiec, Szwecji, Japonii, Czech, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Portugalii. marszałkowie napoleońscy HEŁMY
Szturmak i morion, zwany w Polsce hełmem szwedzkim, stosowany w wieku XVII. 
Przyłbica - hełm zamknięty z ruchomą osłoną twarzy używany przez cały XVI w. w różnych odmianach.
Łebka najpopularniejszy hełm XV w.
Miejscowi gospodarze wspominają też o Żółtej Damie przechadzającej się po murach. To płacząca i nadal zapewniająca o swojej niewinności kasztelanowa Ludwika Kuczyńska. Zawsze w swojej ulubionej żółtej sukni. Tej samej jaką miała na sobie w chwili wykonania wyroku.

najbliższe galerie:

 
Liw
1pix użytkownik nomaderro odległość 1 km 1pix
ŁOCHÓW - KALINOWIEC Mała Elektrownia nad Liwcem
1pix użytkownik afrodyta odległość 25 km 1pix
Treblinka - hitlerowski obóz zagłady.
1pix użytkownik wmp57 odległość 29 km 1pix
GWIZDAŁY - MUZEUM GWIZDKA
1pix użytkownik afrodyta odległość 29 km 1pix
Siedlce zbiór rozczochrany
1pix użytkownik raptorek odległość 31 km 1pix
Miss Obieżyświata c. d.
1pix użytkownik raptorek odległość 32 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 22.02.2009 13:41

cała idea O-Ś polega na tym by nie szukać podstawowych informacji jeszcze w sieci, bo prezentacja galerii i komentarz powinien wystarczyć:) ale wszystko przychodzi z czasem. Jak na razie dobrze się zaaklimatyzuj w Nowej Społeczności:) pozdr

nomaderro użytkownik nomaderro(wpisów:38) dodano 22.02.2009 13:13

no faktycznie można by więcej... ale historię można znaleźć w internecie gdziekolwiek, a zdjęcia wybierałem tylko takie, jakie mi się podobały... OK, obiecuję poprawę :)
Pozdrawiam

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 06.01.2009 08:14

Knfred nie ma co dramatyzować... i tak notki nie są najważniejsze;) pozdr.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 05.01.2009 21:10

Przepraszam miało być 7
hejka!

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 04.01.2009 17:03

Borek powiem Ci szczerze, że na Liw trafiłem dość przypadkowo będąc przejazdem. A że miałem mało czasu i było już późno to niestety zrobiłem fotki tylko zamku.
W planach mam letni wyjazd to na pewno czasu będzie więcej na zwiedzanie zwłaszcza, że tradycyjną zabudowę drewnianą z XIX – XX w. można już podziwiać przy głównej trasie:) pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!