m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Cmenatrz Łyczakowski. 
Przy wejściu znajduje się Kaplica-grobowiec Baczewskich 
Józef Baczewski (1829-1911) - polski przemysłowiec, powstaniec styczniowy. Właściciel fabryki wódek i likierów we Lwowie. Miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki, polityki.
Seweryn Goszczyński (1801-1876) - polski działacz społeczny, rewolucjonista, pisarz i poeta polskiego Romantyzmu. Założony w 1786r. jest jedną z najstarszych istniejących nekropolii w Europie.
Grób Juliana Ordona (1810-1887) oficer wojska polskiego, powstaniec listopadowy. 

Groby wybitnych osób znajdują się przy alei głównej, obiegającej eliptycznie cały cmentarz. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII wieku. 
Stanisław Szczepanowski (1846-1900) - inżynier, przedsiębiorca naftowy. Obecnie cmentarz Łyczakowski ma status muzeum i nowe pochówki mogą odbywać się tylko za specjalnym zezwoleniem dyrekcji cmentarza. Maria Konopnicka (1842-1910) - polska poetka znana chyba wszystkim. Nie ma dnia w roku by nie było kwiatów na jej grobie. Napis na nagrobku: Proście Wy Boga o takie mogiły które łez nie chcą, ni skarg, ni żałości, lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły, na dzień przyszłości...
Gabriela Zapolska (1857-1921) - polska dramatopisarka, powieściopisarka i publicystka. Pisała komedie satyryczne, dramaty i powieści. Pomnik Chrystusa, odnaleziony gdzieś na cmentarzu i ustawiony przy wejściu na cmentarz Józef Iwanowicz (1804-1877) - popiersie Iwanowicza z leżącymi po jego bokach w pozycji waruj kamiennymi rzeźbami dwóch psów Pluto i Nero. Legenda głosi, że psy te, po śmierci ich pana, ułożyły się przy świeżej mogile i po kilku dniach, nie przyjmując pokarmu zakończyły swe  wierne życie. Nagrobek  Artura  Grottgera (1837-1867) (w tle po lewej )jednego z najwybitniejszych artystów polskich XIX wieku. Pomnik przedstawia klęczącą na skale młodą zasmuconą kobietę, obok której usiadł sokół. Grobowiec Józefa Torosiewicza (1784-1869), pochodzącego ze znanej rodziny ormiańskiej doktora medycyny , fundatora Zakładu Wychowawczego dla Sierot Obrządku Ormiańskiego. W grobowcu spoczywa również ks. Kajetan Kajetanowicz (1817-1900) prałat katedry ormiańskiej.
Iwan Franko (1856-1916) - działacz społeczny, poeta i pisarz ukraiński. Na cmentzrzu jest wiele alejek i krążąc po nim można sie pogubić. Antoni Piórecki - weteren, który żył ponad 100 lat. Samuel Cyryl Stefanowicz (1755 -1858) - arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, społecznik, filantrop, teolog. Śpiąca kobieta -  pomnik na grobowcu Ludwika Markowskiego, adiunkta sądowego i jego żony Katarzyny.
Grobowiec Karola Szajnochy (1818-1868), więźnia stanu, znakomitego historyka, poety, literata, autora wielu prac historycznych. Władysław Bełza (1847-1913) - polski poeta neoromantyczny, piszący w duchu patriotycznym, nazywany piewcą polskości. Publicysta, animator życia kulturalnego, oświatowego i prasowego. Autor wiersza Kto Ty jesteś? Polak Mały... Alejkami dojdziemy na... Cmentarz Orląt Lwowskich, mijając wcześniej Pomnik. Cmentarz Obrońców Lwowa 
(Cmentarz Orląt) - autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Zajmuje odrębne miejsce - stoki wzgórz od strony Pohulanki. Znajdują się na nim mogiły uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918-1920 lub zmarłych w latach późniejszych.
Spośród pochowanych tam prawie 3.000 żołnierzy, większość to Orlęta lwowskie - czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Idąc wśród tych krzyży przypomina się napis Polegli abyśmy wolni żyli który znajduje się na Pomniku Chwały. Cmentarz próbowano nie raz zburzyć, na szczęście przetrwał by móc czuć polskość na tej ziemi. 29 października 1925 nastąpiło rozkopanie trzech mogił na Cmentarzu Obrońców Lwowa, oznaczonych napisem Nieznany Żołnierz. Trzy trumny wydobyte zawierały zwłoki: szeregowca, kaprala i sierżanta. Stwierdzono, że wszyscy trzej byli żołnierzami liniowymi, że zginęli wskutek ran i że pochowano ich w mundurach postrzępionych i pokrwawionych.
Z tych trzech trumien padł wybór na zwłoki szeregowca, 
zwłoki tego Nieznanego Żołnierza po uroczystościach we Lwowie przewieziono uroczyście koleją do Warszawy, gdzie pochowano w mogile na placu Marsz. Józefa Piłsudskiego, jak Zwłoki Nieznanego Żołnierza.
Te wielkie kolumny próbowano zburzyć czołgami, lecz nie udało się to. Do dziś są ślady po tych czołgach.
W centralnej części pomnik Chwały. U wejścia do Pomnika Chwały od południa kiedyś strzegły go dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy napis: Zawsze wierny, drugi zaś: Tobie Polsko. Kaplica Obrońców Lwowa Przed Pomnikiem Chwały znajduje się Grób Nieznanego żołnierza. Występowały ciągłe spory między Polską a Ukrainą o napis na Grobie Nieznanego Żołnierza. Myśmy chcieli by w napisie znalazło się słowo bohater lecz... w ostateczności na grobie pisze: Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę.
Nie udało się też przywrócić kamiennych Lwów.

najbliższe galerie:

 
CMENTARZE ;   Łyczakowski we Lwowie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Chwila zadumy
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Lwów Cmentarz Łyczakowski
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
ukraina
1pix użytkownik mruwka odległość 0 km 1pix
Lwów - Cmentarz Łyczakowski w jesiennej szacie
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Lwów Cmentarz Orląt
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
pirania użytkownik pirania(wpisów:29) dodano 23.04.2009 16:44

Ciekawa galeria. Pozdrawiam

adamm użytkownik adamm(wpisów:3) dodano 02.01.2009 18:41

Witaj , galeria b. dobra , opisy wyczerpujące, fotka nr 23 przedstawia miejsce poświęcone Ukraińskim Strzelcom Siczowym.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!