m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Cuzco należy z pewnością do najciekawszych i najpiękniejszych miast Peru. Tę dawną stolicę inkaskiego imperium, założył w XII w pierwszy władca Inków - Manco Capac. Miasto, położone 3326m n.p.m. zamieszkuje obecnie ok 300 tyś. mieszkańców. Historia naznaczyła to miejsce swoim piętnem. To właśnie ruiny głównej budowli miasta, Świątyni Słońca - Coricancha, stały się fundamentem kościoła Św. Dominika i powstałego przy nim klasztoru dominikanów. Dziedziniec kościoła Św.Dominika ... ... i pozostałe zabudowania klasztorne. Coricancha - Świątynia Słońca, znajduje się w centralnej części miasta, przy placu o wymiarach 550 x 250 m.
Widok miasta od strony Świątyni. A to już Plaza de Armas - główny plac miasta, który nie odbiega schematem zabudowy od innych peruwiańskich miast, natomiast na mnie wywarł on zdecydowanie najkorzystniejsze wrażenie. Wspaniała fasada kościoła -Iglesia de La Compania z 1571 r, zbudowanego na fundamentach pałacu władcy Inków Huayna Kapaka, stanowi jedną z ozdób placu. Wypielęgnowane kwietniki, trawniki ... ... czystość i porządek, dbałość o wygląd detali - to wszystko sprawia, że pobyt lub odpoczynek w tym miejscu, jest ulubionym zajęciem wielu mieszkańców miasta.
Okoliczne wzgórza, również wpływają na bardzo pozytywne wrażenie, które odniosłem w czasie tego spaceru.
Niezliczona ilość restauracji i knajpek usytuowanych przy placu, daje spragnionemu turyście ogromną możliwość wyboru wszelkich dań i napitków. Ale zanim się posilimy, spójrzmy jeszcze na drugi monumentalny obiekt będący ozdobą tego miejsca. Katedra w Cuzco z 1559 r - to jakby trzy odrębne obiekty sakralne. Każdy z nich zachwyca wspaniałym, bogatym i pełnym sztuki wystrojem wnętrza. Miejsce wiecznego spoczynku znalazł w niej kronikarz dziejów inkaskich - Garcilaso de la Vega. Widok zewnętrzny wcale nie zapowiada, że wnętrze może być tak przestronne i monumentalne. Niestety zakaz fotografowania jest w tym miejscu bardzo pilnie przestrzegany, a wykonanie fotografii lub próba filmowania kończy się wyproszeniem całej grupy. Okolice Cuzco, są pełne śladów inkaskiej cywilizacji.
To właśnie tu w pozostałościach Tambomachay, mamy okazję zobaczyć miejsce w którym władca Inków podczas polowań zażywał  kąpieli. Do dzisiaj wielu ludzi wierzy w lecznicze właściwości tych źródeł. Oczywiście nie może zabraknąć małego targowiska z lokalnymi pamiątkami. Puca Pucara - chyba najmniej imponująca twierdza w okolicach Cuzco. I koniec zwiedzania :) Teraz troszkę folkloru i rozrywki w knajpce przy Plaza de Armes.
Z pewnym oporem prezentuję to zdjęcie, ponieważ nadal mam wątpliwości czy narodowy przysmak Peruwiańczyków aby na pewno wygląda tak dobrze jak smakuje. Wieczór był bardzo udany ... ... miasto w nocnym oświetleniu zaprezentowało się równie dobrze jak w dzień, tylko jakby troszkę mniej wyraźne ... :)
Ale to jeszcze nie był prawdziwy odlot ... To jest ten prawdziwy. Czerwono - brunatne zabudowania miasta stawały się coraz mniejsze ... ... i mniejsze, aby po 40 minutach  lotu zmienić się w zieloną gęstwinę najprawdziwszej peruwiańskiej dżungli. Ale o tym już następnym razem. Dziękuję za wizytę :)

najbliższe galerie:

 
Peru cz. XVIII - Cusco
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Peru - Cuzco
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
12 DNI W PERU
1pix użytkownik madeleine odległość 2 km 1pix
Cuzco i okolice - czyli o ruinach i festiwalach. . .
1pix użytkownik migot odległość 3 km 1pix
Targ w Pisac
1pix użytkownik provo odległość 5 km 1pix
    PERU - z wizytą u syna słońca
1pix użytkownik kordula157 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 26.02.2012 21:37

I teraz mamy jasność Knfred, wiemy jak jest z grupą i wiemy jak indywidualnie - dziękuję Migot.
Pozdrawiam.

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 26.02.2012 16:17

Ach Cuzco:) piękne wspomnienia wracają:) A propos pytania knfreda: będąc zupełnie indywidualną turystką (choć z dwiema koleżankami) postrzegam Cuzco jako jedno z bezpieczniejszych miast... Choć zdjęć też mam mało! Ale to chyba dlatego, że więcej patrzyłam, byłam i przeżywałam osobiście - a nie przez obiektyw... Teraz trochę żałuję:) Dobrze, że tyle tu dobrych galerii i jest co wspominać:)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 16.05.2010 23:28

Ha, Ha ... może to jedyna w mieście :))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9068) dodano 16.05.2010 23:16

Widzę, że po ponad roku w restauracji jest ta sama ekipa grajków i tancerzy :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9068) dodano 23.03.2010 11:42

Raczej szczur !

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 06.01.2009 10:58

"knfred" - Cuzco stanowiło bazę do całodniowych wypadów do takich miejsc jak Machu Picchu czy Świętej Doliny, wieczorne powroty nie sprzyjały zapuszczaniu się w wąskie, ciemne uliczki miasta. Czas przeznaczony na zwiedzanie samego miasta był również wypełniony programem do godzin wieczornych. Owszem, było kilka godzin na samotne spacery bez grupy, ale te przeznaczyliśmy na poznawanie miejscowej kuchni i zakupy ... więc "zakamarków" jakby brak.
Czy jest bezpiecznie ? Wszystkie dostępne źródła zwracają uwagę turystów, na zwiększone ryzyko kradzieży, napaści czy oszustwa, ale osobiście nie spotkałem się z tego typu sytuacjami. Myślę, że dotyczy to bardziej turystyki indywidualnej niż zorganizowanej.
Pozdrawiam

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 06.01.2009 07:30

Czy program zwiedzania był tak napięty że nie zrobiłeś żadnej fotki z "zakamarków" miasta,
czy też jest tam tak niebezpiecznie ?
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!