m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (12):

 
Około 4 km od centrum Zakopanego w kierunku Doliny Kościeliskiej znajdują się Krzeptówki. Jest to małe wzgórze, zwane tradycyjnie przez pielgrzymów i turystów: Wzgórzem Fatimskim lub krótko: Fatima Zakopiańska. Krzeptówki znajdują się na przeciw Krzyża na Giewoncie z pięknym widokiem na panoramę Tatr. W tym to miejscu został wybudowany kościół Matki Bożej Fatimskiej Votum wdzięczności za uratowane życie Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r. Pochmurne Zakopane.  Ale tu jaśnieje boży blask. W kaplicy Niepokalanego Serca Maryi, zwanej starą kaplicą, gdzie nieprzerwanie od 1950 r. oddaje się cześć Maryi i gdzie od dnia zamachu trwał modlitewny szturm w intencji ocalenia Papieża. Ojciec Święty wspomniał o tym, mówiąc: Czcicie tu figurę Matki Bożej Fatimskiej... Wiem, że gromadziliście w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec, prosząc o zdrowie i siły dla mnie... Trudno o tym mówić bez wzruszenia. W stacjach Drogi Krzyżowej widoczna jest postać Ojca św. Jana Pawła II (V i XII stacja). Sursum Corda - W górę serca ! W 75-tą rocznicę objawień fatimskich i w 11-tą rocznicę zamachu - J. Em. Ks. Kard. Franciszek Macharski poświęca Kościół - oddając go do użytku wiernych i pielgrzymów. Dnia 7 czerwca 1997r. w I sobotę miesiąca i liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi do Sanktuarium Fatimskiej Pani na Krzeptówkach przybył Ojciec Święty Jan Paweł II. Sprawował Mszę świętą i konsekrował kościół.
W znajdującym się na tyłach Sanktuarium parku znajduje się ołtarz, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II sprawował Mszę św. w przeddzień wizyty w Sanktuarium. Ma on przypominać o wspaniałej liturgii pod Wielką Krokwią i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Gmach Główny
Zakopane, ul. Krupówki 10. Otwarte: środa - sobota 9:00 - 17:00, niedziela 9:00 - 15:00 bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,50 zł.
 
Ekspozycje stałe - historyczna, etnograficzna i przyrodnicza. W części wystawy przyrody ożywionej, przedstawiono mieszkańców tatrzańskiej krainy - rośliny i zwierzęta - od lesistych regli przez subalpejskie zarośla kosodrzewiny i hale, aż po najwyższe turnie. Pięknie spreparowane okazy botaniczne i zoologiczne zaprezentowano w nowoczesnej oprawie plastycznej. Można tu zobaczyć będące symbolem gór, kozice i świstaki. Wystawę uzupełnia multimedialna prezentacja zjawisk klimatycznych, krajobrazów oraz flory i fauny tatrzańskiej. Warto zajrzeć tu w przerwie między długimi górskimi wędrówkami. I oczywiście nie mogło się obyć bez motywu folklorystycznego, który jest moją słabością :) Strój kobiet - podhalański.

najbliższe galerie:

 
Zakopane i atak zimy
1pix użytkownik luki21 odległość 0 km 1pix
Zakopane - Dolina Białego i Strążyska
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
okolice Zakopanego
1pix użytkownik ewka odległość 0 km 1pix
Zakopane
1pix użytkownik pablomu odległość 0 km 1pix
Tatry - pod zimową kołderką
1pix użytkownik jamajka odległość 0 km 1pix
Pęksowy Brzyzek w zimowej szacie
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!