m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Do Šibenika najlepiej wkroczyć od strony morskiej. XVI-wieczna twierdza św. Mikołaja (Tvrdava sv. Nikola), strzeże wejścia do portu W przeszłości pełniła nie tylko funkcje obronne, swego czasu była więzieniem.
Z wąskiego przesmyku na zatokę, wyłania się panorama miasta. nowsza część miasta Widok na starą część, z wyróżniającą się katedrą św. Jakuba (katedrala  sv. Jakova), oraz fortem św. Jana (tvrdava sv. Ivan, 125 m n.p.m.) Ufortyfikowania nadbrzeżne
Šibenik wzniesiony został na wzgórzu, jest ono na tyle strome, że duża część ulic to schody. U wejścia na główny plac starego miasta rynek Republiki Chorwackiej (trg Republiki Hrvatskej).
Zabudowania głównego placu. Katedra św. Jakuba (katedrala  sv. Jakova), jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej w Chorwacji. Powstała w latach 1431-1536, za rządów weneckich. Projektował ją słynny architekt i rzeźbiarz z Zadaru Juraj Dalmatinac (zwany również Giorgio Orsini Sebenico), po jego śmierci dzieło kontynuował jego uczeń Nikola Firentinac, oraz tacy artyści jak: Bulićić, Nogukwić, Mondrllo i Aleśi. Katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla łączy w sobie elementy stylu zarówno gotyckiego jak i renesansowego.
Zbudowana została z marmuru i ciosów kamiennych z wysp dalmatyńskich i Krku. Kościół ma 38,5 m długości, 14 m szerokości i 19,5 m wysokości (wysokość kopuły sięga 32 m). polski akcent Zaniedbane kamienice (tego nie ma w katalogach).
wspinaczka miejska widok z podwórka
Panorama z fortu nad miastem. Twierdza św. Anny (tvrdva sv. Ana)

najbliższe galerie:

 
Szybenik
1pix użytkownik ogi odległość 0 km 1pix
Šibenik - Szybenik
1pix użytkownik danielski odległość 0 km 1pix
Trogir i Szybenik
1pix użytkownik spaww odległość 0 km 1pix
Omisz,  Szybenik,  Primoszten - 3 in 1
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Sibenik
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Dalmacja - Szybenik
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 15.01.2009 22:17

A gdzie głowy (rzeźby) wyrażające każda inny stan emocji na ścianach zewnętrznych katedry?
Ogólnie OK. Galeria oddaje klimat miasta.
Zapraszam na moje galerie z Chorwacji.
Pozdrawiam.

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 15.01.2009 12:04

na zdjęciu 7 jest grota. gdzies czytałem, ze w czasie wojny była tam baza niemieckich okrętów podwodnych. niestety w czasie mojego pobytu w szybeniku do tego miejsca nie dotarlem. i jest powód zeby wrócić ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!