m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zanim zaczniemy zwiedzanie miasta, nie tylko zresztą Pragi, warto popatrzeć sobie na nie z góry, jeśli istnieje taka możliwość. Oprócz pięknych widoków daje to pewien pogląd orientacyjny. W Pradze najrozleglejszą panoramę można podziwiać z wieży widokowej (Rozhledna), znajdującej się na wzgórzu Petrzin. Na zdjęciu - część Malej Strany i górujące nad nią Hradczany. Zamek Praski i katedra św.Wita. Widok na dzielnicę Mala Strana, Wełtawę i prawobrzeżną dzielnicę Jozefov. Most Karola łączący Stare Miasto z Malą Straną jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej zwiedzanych obiektów tego typu na świecie. Kościół św.Wawrzyńca i Kaplica Kalwaryjska na wzgórzu Petrzin. Kilka słów o wieży widokowej z której podziwiamy Pragę. Wzniesiono ją w 1891 r.z okazji Wystawy Jubileuszowej. Jest imitacją Wieży Eiffla, ma 60 m wysokości i na szczyt wiedzie 299 spiralnych schodów. Ponoć w pogodne dni można dostrzec stąd Śnieżkę. Klasztor na Strahovie - założony w 1140 roku przez zakon norbertanów. Znajduje się tam ponad 800 letnia biblioteka z salami Teologii i Filozofii, jedna z najwspanialszych w Czechach.
Podążając ze wzgórza Petrzin w stronę Zamku Praskiego nie sposób pominąć pięknego obiektu zabytkowego a także celu pielgrzymek - Lorety. Budowę jej ukończono w 1629 roku a fundatorką była Katarzyna Lobkovic, czeska arystokratka propagująca kult Santa Casa w Loreto. Pałac Toskański na Hradczanach. Bramy Zamku Praskiego. Pierwsza zwieńczona jest rzeźbami walczących gigantów, dłuta Ignaza Platzera. Paradna zmiana warty - cieszy się, jak chyba wszędzie na świecie sporym zainteresowaniem.
Fontanna na drugim dziedzińcu zamkowym. Portal katedry św.Wita - największej budowli gotyckiej w Republice Czeskiej. Ściany kaplicy św.Wacława ,dzieła Petera Parlera, pokryte są inkrustacjami z kamieni półszlachetnych oraz freskami przedstawiającymi sceny z Biblii. Za barokową fasadą kościoła św. Jerzego kryje się pierwotna bazylika romańska (ok.920 r.) z dwoma białymi wieżami. Tu akurat jedna z nich jest odnawiana. Jedna z największych atrakcji Zamku Praskiego - Złota Uliczka z maleńkimi domkami w których za czasów Rudolfa II mieszkała straż zamkowa i złotnicy. W Ogrodzie Królewskim wiosną kwitną tysiące tulipanów. Ciekawostka - to tutaj kwiaty te przywiezione z Turcji przez ambasadora Ferdynanda I, zostały po raz pierwszy zaaklimatyzowane w Europie.
Malą Stranę łaczy ze Starym Miastem most Karola. Tam właśnie teraz podążamy. Widok na zamek i katedrę. Aż do 1741 roku most Karola był jedynym na Wełtawie. Budowę zaczęto w 1357 roku na polecenie Karola IV. Użyto do niej bloków piaskowca łączonych zaprawą wzmocnioną ponoć kurzymi jajami. U wejścia wzniesiono z obu stron wieże. Na zdjęciu - wieża Malej Strany i wieża mostu Judyty, poprzednika mostu Karola. Pomiędzy nimi widać wieże kościoła św. Mikołaja. Początkowo most ozdobiono tylko prostym krzyżem. Pierwszą rzeźbą na moście byl wizerunek św. Jana Nepomucena. Obecnie w obawie przed zniszczeniem wiele z nich zastąpiono kopiami. Tu widzimy grupę postaci świętych: Norberta,Wacława i Zygmunta. Widok z mostu na Wełtawę i dzielnicę Nowe Miasto. U dołu posąg rycerza Rolanda. To odnoga Wełtawy zwana Czarcim Potokiem. Oddziela ona wyspę Kampę od Malej Strany. Okolica ta zwana jest praską Wenecją, lecz zamiast gondoli można tu zobaczyć kajaki. Przez stulecia wody Certovki napędzały młyńskie koła. Widok spod mostu Karola na młyn Wielkiego Przeora.
Jeszcze jeden rzut oka na Wełtawę i Smetanovo Nabrzeżi. Wieże i dachy Starego Miasta - widok ze Staromiejskiej Wieży Mostowej. Fasada kościoła Zbawiciela przy Placu Krzyżowców. Dom Pod Złotą Studnią przy ulicy Karlovej. Rynek Starego Miasta (Staromestske namesti). W północno-zachodniej części placu znajduje się pomnik wzniesiony dla uczczenia pamięci Jana Husa, czeskiego reformatora religijnego. Uznany za heretyka, został uwięziony i spalony żywcem. Stał się bohaterem narodowym Czechów, zaś jego pomnik powszechnie uznawanym symbolem wolności. Secesyjny budynek wzniesiony w 1898 roku. Obecnie mieści się tu Ministerstwo Handlu.
Nad wschodnią pierzeją rynku górują wieże kościoła Marii Panny przed Tynem. Pasaż Melantrichova - wąskie przejście w pierzei południowej rynku. Jedną z największych atrakcji turystycznych Pragi jest zegar ratuszowy - Orloj. Został zbudowany przez mistrza zegarmistrzowskiego Hanusza w 1490 roku, którego jak mówi legenda kazano oślepić by nigdzie indziej nie powstało już takie arcydzieło. Co godzinę odbywa się spektakl obserwowany przez liczną grupę turystów. Najpierw figura przedstawiająca Śmierć pociaga za linę i obraca klepsydrę trzymaną w lewej dłoni... ...otwierają się wówczas dwa okienka w których ukazują się figury apostołów. Innymi poruszającymi się figurami są: Turek, Próżność przeglądająca się w lustrze oraz Chciwość unosząca sakiewkę. Na koniec pieje kogut i wybija kolejna godzina. Widok z wieży ratusza - na pierwszym planie kościół św.Mikołaja. Latem dbywają się tu koncerty. Na tym zdjęciu widać wzgórze Petrzin w całej okazałości. Stąd rozpoczęliśmy zwiedzanie.
Dachy Starego Miasta. Ich kolor w połączeniu z barwą fasad wielu kamiennic tworzy  ciepłą mieszankę. Stąd głównie wzięła się potoczna nazwa - Złota Praga. Kościół Marii Panny przed Tynem. Jego budowę rozpoczęto w 1365 roku a od początku XVw. do 1620 roku był główną świątynią husycką Pragi. We wnętrzu znajduje się m.in. marmurowy nagrobek duńskiego astronoma Tycho Brahe. Tuż obok Rynku Starego Miasta znajduje się tzw Mały Rynek. Można tu podziwiać kamiennicę U Rotta z pięknie ozdobioną fasadą. Przy ulicy Ovocny Trh, co jak nietrudno się domyślec oznacza w naszym języku Targ Owocowy, znajdują się dwa ważne obiekty. Po prawej widzimy Teatr Stanowy gdzie w 1787 r odbyła się premiera opery Don Giovanni. W roku 1834 zaś podczas premiery wodewilu wykonano pieśń Kde domov muj, która stała się czeskim hymnem. Drugim znaczącym budynkiem jest Karolinum - rdzeń Uniwersytetu Praskiego założonego w 1348 r. Widać po lewej fragment wykusza. Dom Miejski przy Placu Republiki to najwspanialsza secesyjna budowla Pragi. Znajduje się tu główna sala koncertowa Pragi a także wiele mniejszych sal, pokojów konferencyjnych, kawiarni i restauracji. W praskiej dzielnicy żydowskiej, Josefovie znaleźć można wiele śladów po żyjącej tu niegdyś społeczności. Na zdjęciu budynek zwany Salą Ceremonialną, w którym mieszczą się wystawy Muzeum Żydowskiego.
W tej samej dzielnicy, u brzegu Wełtawy znajduje się Rudolfinum. To obecnie siedziba Czeskiej Orkiestry Symfonicznej. Odbywają się tu koncerty festiwalu Praska Wiosna. Jesteśmy w dzielnicy Nowe Miasto. Plac Wacława był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w najnowszej historii Czech jak samospalenie studenta Jana Palacha czy manifestacja będąca impulsem do aksamitnej rewolucji. PLac ma dość nietypowe wymiary bo aż 750m długości i tylko 60m szerokości. Zabudowę stanowią głównie hotele, restauracje, kluby i sklepy. Ratusz Nowego Miasta zbudowany w XV w. był miejscem pierwszej defenestracji praskiej. Tego będąc w Pradze nie można pominąć - Teatr Narodowy. Zbudowany z darów społeczeństwa, na kilka dni przed oficjalnym otwarciem spłonął. W ciągu sześciu tygodni zebrano środki na odbudowę i ostateczne otwarcie nastąpiło w 1883 roku. A to przykład nowoczesnego budownictwa. Powstały w latach dziewięćdziesiątych tańczący dom, znany także jako Ginger i Fred. Na moście Legii.
 Praska secesja - kamiennice przy Placu Jiraska. Praga jest świetnym przykładem na to jak dbać o architekturę miasta. W żadnej z zabytkowych dzielnic nie zezwolono na budowę obiektów odbiegających od stylu otoczenia. Nowe bloki i wieżowce widać tylko na osiedlach otaczających historyczne centrum Pragi. Kończymy zwiedzanie miasta uważanego przez wielu za jedno z najpiękniejszych. Na mnie również wywarło duże wrażenie. Mam nadzieję że i Wam się podobało. Dzięki za odwiedzenie galerii.

najbliższe galerie:

 
Czechy - Praha
1pix użytkownik lapsica odległość 0 km 1pix
Czeskie hlavní město-Praha
1pix użytkownik moneeq odległość 0 km 1pix
Czechy - PRAHA cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Praga część 2
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
CZ: Praga - wieczorny spacer przed świętami
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Czechy - PRAHA cz.3
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 28.02.2014 10:03

Baracudo,dzięki za odwiedziny i miłe słowa.
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 28.02.2014 09:17

Piękna prezentacja miasta:)
Pozdrawiam:)

dagmara2003 użytkownik dagmara2003(wpisów:9) dodano 01.04.2010 18:25

Świetna galeria. Pod koniec kwietnia jade do Pragi po raz pierwszy ale już wiem że nie ostatni :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 02.08.2009 10:06

Swietna galeria i piekna Praga.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 06.06.2009 07:16

Witaj Czupur !
Bardzo się cieszę,że się odezwałeś :-))) Oj ten czas, sama nadrabiam zaległości na OŚ tylko w weekendy. Pstrykaj i zaglądaj częściej - raz na kwartał to za mało - oponuję :-)
Pozdrawiam jak zawsze miło :-)

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 05.06.2009 19:12

Witaj Doris ,przepraszam za tą zwłoke. Dużo teraz mnie nie ma i niestety to nie podróże turystyczne lecz jak to się mówi "za chlebem".
Czasem jednak trochę się pstryka więc na pewno coś przybędzie. Dzięki za pamięć i pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 09.05.2009 18:52

Czupur chyba ostatni raz "rozmawialiśmy", gdy Justyna Kowalczyk zdobywała złotka dla Polski :-) Było to jednak tak dawno temu... Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 24.02.2009 22:00

czupur - sorry, ale nie doczytałem, to wyjaśnia temat. Koncentrowałem się na oglądaniu zdjęć - niż na czytaniu. Pozdr

nomaderro użytkownik nomaderro(wpisów:38) dodano 24.02.2009 21:59

Piękna galeria, co więcej, pokazujesz mniej 'otrzaskane' miejsca Pragi... Muszę tam pojechać po raz kolejny widzę :)

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 24.02.2009 21:50

zibid: czy nie przeczytałes że to są skany? W takim przypadku "ingerencja", jak to nazywasz jest najczęściej zalecana a niekiedy wręcz konieczna. Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 24.02.2009 21:40

Dobra reporterka - podobają mi się ujęcia "z lotu ptaka" - fajnie to wyszło. Na minus - widoczna ingerencja komputerowa w obróbce zdjęć . Pozdrawiam

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 22.02.2009 10:09

Dzięki za odwiedziny,oceny i komentarze.
Cameron, liczę na powrót ze starymi jak i nowymi. Pozdrawiam wszystkich.

cameron użytkownik cameron(wpisów:260) dodano 21.02.2009 21:44

Oby każdy miał w swoim dorobku takie skany;-) Galeria świetna. Intensywne kolory, a w dodatku świetnie całość zrelacjonowana. Gratulacje. Pozdrawiam

kamila_kula użytkownik kamila_kula(wpisów:179) dodano 28.01.2009 20:46

Pragi nigdy za wiele, zawsze warto przeżyć to jeszcze raz, chociażby dzięki takim jak powyższe fotografiom. pozdrawiam:)

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 28.01.2009 19:48

Bardzo miły spacer. Byłam kilka lat temu, a może nawet już kilakanaście i też mam - negatywy. Wtedy, prawie na każdym zdjęciu trzeba było być. Miasto jest śliczne, wycieczek dużo ....Pozdrawiam

renia34 użytkownik renia34(wpisów:21) dodano 28.01.2009 16:49

Dzięki Twojej galerii z prawdziwą przyjemnością odbyłam po raz kolejny spacer po Pradze.Mimo ze wcześniej"zaliczyłam "wycieczkę po tym mieście z przewodnikiem, to Twoje opisy są o wiele ciekawsze i bardzo wyczerpujące-gratuluje!!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!