m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Zanim urodził się tu w 1405 roku Eneasz Sylwiusz (Enea Silvio) Piccolomini późniejszy papież Pius II, była to zwykła wieś Corsignano. Pius II papieżem został wybrany w 1458 roku. Już rok później rozpoczęła się przebudowa rodzinnej miejscowości, a nazwa została zmieniona na Pienza. W swoim założeniu miało to być idealne renesansowe miasto. Do budowy katedry, pałacu papieskiego i ratusza zatrudniono najsłynniejszego wówczas florentyńskiego architekta Bernardo Gambarelli zwanego Rossellinim. Palazzo Piccolomini - pałac papieski, w którym spadkobiercy Piusa II zamieszkiwali aż do 1968 roku. Fragmenty dziedzińca z loggiami w pałacu Piccolomini. Klasyczne renesansowe okna w pałacu papieskim.
Piękna ozdobna studnia przed pałacem papieskim. Katedra odznacza się klasycznymi proporcjami. Wnętrze katedry jest urzekające. Smukłe kolumny i piękne łuki. Wspaniałe proporcje i harmonia.
Główny ołtarz w katedrze. Madonna z dzieciątkiem. Rossealino wznosząc katedrę położył słabe fundamenty (złośliwi twierdzą, że zdefraudował sporo funduszy przeznaczonych na budowę). Pęknięcia pojawiły się już w trakcie budowy. Dzisiaj katedra zagrożona jest zawaleniem, ze względu na osuwający się grunt. Piękne okna zaprojektowane na polecenie papieża. Pragnął on stworzyć szklany dom symbolizujący światłą dobę humanizmu. Naprzeciwko kościoła znajduje się ratusz, czyli Palazzo Comunale.
Corsignano, jako wieś nie miała takiego budynku. Po uzyskaniu statusu miasta jako Pienza, musiał posiadać ratusz. Ratusz na parterze posiada piękną loggię, powyżej jest sala obrad. Najwyższa kondygnacja dobudowana została w 1599 roku. Fantazja Sylwiusza pochłonęła ogromne środki, tym bardziej, że z kasy Watykanu szły subwencje na budowy domów prywatnych różnych dostojników, którzy za namową Piusa II zdecydowali się umieścić tu swoje rezydencje. Papież wydał zakaz dokonywania jakichkolwiek zmian w przyszłości. I wszystko tak zostało do dziś. Po śmierci papieża miasto wyludniło się i wymarło strasząc pustkami. Dziś liczy poniżej 2,5 tys mieszkańców. Widok z Pienzy na Monte Amiata, malowniczy wygasły wulkan.
Suszące się na ulicą pranie. Stylowa kołatka do drzwi. Będąc w Toskanii, nie można zapominać o przysmakach - winie, serach (pyszne pecorino), suszonych pomidorach i oliwie. Kute w żelazie koniowiązy - przytwierdzone ponad pięć wieków temu do kamiennych ścian. Urocze zaułki miasteczka. I jeszcze jeden parkomat dla konia.
Od 1996 roku miasto jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2004 roku cała dolina Val d' Orcia znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego Krajobrazy UNESCO.

najbliższe galerie:

 
Pienza - serce Toskanii
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Pienza
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Pienza - perełka Val d'Orci
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Toskania
1pix użytkownik jacek11111 odległość 2 km 1pix
TOSKANIA - pejzażowo
1pix użytkownik gregy odległość 4 km 1pix
Włochy - Toskania - Na południe od Sieny
1pix użytkownik zibid odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kri-kri_boy użytkownik kri-kri_boy(wpisów:46) dodano 16.01.2009 23:23

Miła dla oka galeria - bardzo żałuję że podczas pobytu w Toskanii nie udało mi się dotrzeć do Val d'Orcia - było trochę za daleko z wybrzeża: ominęły mnie te wszystkie piękne widoki ...:-(

kri-kri_boy użytkownik kri-kri_boy(wpisów:46) dodano 16.01.2009 23:20

Olazim: Wiem że to nie pomoże, ale... ja stawiam zdecydowanie na Hiszpanię :-) - także byłem kilkakrotnie w tych krajach i Hiszpania zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu: miejsca, ludzie, klimat i ogólna atmosfera.... ale cóż - pewnie każdy ma swoje własne odczucia ;-))

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.01.2009 21:54

Dziękuję-będę miała na uwadze wasze zdanie-zobaczymy co przyniesie czas-pozdrawiam.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.01.2009 16:16

Ciekawe miasteczko-piękne są Włochy-mam dylemat gdzie następna wyprawa-Hiszpania,Włochy czy Grecja-pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!