m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Portrush tu rozpoczęliśmy swoją wędrówkę. Nazwa miasteczka pochodzi z języka irlandzkiego (Port Rois), i oznacza port na przylądku. Miejscowość ma charakter zdecydowanie turystyczny, jednak nie czuć tu gwaru dużych kurortów. Ładny budynek nad brzegiem oceanu, tylko czemu opuszczony? Ogromne plaże nieopodal miasteczka.
...oraz wapienne klify
Pozostałości zamku Dunluce, który powstał w XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany, stanowił jedną z najpotężniejszych twierdz na północy wyspy. Został zbudowany na samym brzegu klifu, który na początku XVIII wieku częściowo runął do morza. Stara rybacka osada Portballintrae Niedaleko od wioski nurkowie belgijscy w 1986 r. wydobyli skarb, z wraku statku Girona wchodzącego w skład wielkiej armady hiszpańskiej. Część skarbu trafiła do Muzeum Ulsteru w Belfaście. Dalsza eksploracja i rekonstrukcja statku nie dojdą do skutku, z uwagi na silną erozję wybrzeża oraz ogromne koszty przedsięwzięcia.
Niecałe 3 km na południe od Portballintrae w Bushmills znajduje się najstarsza, nieprzerwanie działająca (od 1608 r.) destylarnia whiskey, biorąca swą nazwę od miejscowości. (niestety brakło czasu) Stara zabudowa Portballintrae. Porośnięte wydmy. Ciuchcia dowożąca golfistów na pole.
Giant's Causeway - jest największą atrakcją Irlandii Północnej, jedyną na świecie tak osobliwą formacją skalną. Tworzy ją 37 tys. czarnych bazaltowych kolumn: najczęściej sześcio-, rzadziej pięcio- i dziesięciościennych. Bazaltowe skały o tak niezwykłym układzie powstały w wyniku ogromnego podziemnego wybuchu wulkanicznego około 60 mln lat temu.
Objął on obszar od dzisiejszego Causeway przez wyspę Rathlin do szkockich wysp Islay, Staffa i Mull. Ta sama eksplozja przyczyniła się na wyspie Staffa do powstania Fingal’s Cave (jaskinia Fingala). Ogromne masy płynnego bazaltu zostały wyrzucone na powierzchnię i zastygły w postaci wielościanów. Trudno wyobrazić sobie, aby natura mogła stworzyć coś takiego. Z tego powodu do dziś żyją irlandzkie legendy, o powstaniu tego miejsca. Najpopularniejsza od której powstała nazwa Giant's Causeway (Grobla Olbrzyma), opowiada o olbrzymie Fionn. Zamierzał on stoczyć walkę na pięści z olbrzymem ze Szkocji. Aby się tam dostać zbudował ogromną groblę. Gdy zobaczył swego przeciwnika, stchórzył i umknął do domu w Irlandii. Żona otuliła go pościelą i ułożyła w potężnym łóżeczku dziecinnym. Kiedy szkocki olbrzym przybył w pościgu za Fionnem i ujrzał ogromne „dziecko Fionna”, to ogarnął go strach. Uciekł i nigdy nie pojawił się powtórnie, a uciekając, zniszczył za sobą groblę.
W 1986 r. Giant's Causeway oraz Causeway Coast, zostały jako pierwsze w Wielkiej Brytanii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Carrick-a-Rede most linowy, od 350 lat tworzony w tym miejscu, głównie przez rybaków. W 2000 roku skonstruowana została obecna wersja. Służy głównie turystom, choć do dziś korzystają z niego rybacy. Możliwość wejścia na most jest uzależnione od warunków pogodowych. Widok na Atlantyk z wyspy.
Droga wzdłuż Morza Irlandzkiego. Przystań w Cushendun.
Zamek w Carrickfergus, wybudowany w sąsiedztwie portu. Do momentu rozwoju Belfastu w XVII w., Carrickfergus było najważniejszym ośrodkiem miejskim w regionie.

najbliższe galerie:

 
Grobla Olbrzyma
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Zielona Wyspa - Irlandia Północna
1pix użytkownik kszyniu odległość 1 km 1pix
Irlandia Polnocna III
1pix użytkownik irolek odległość 7 km 1pix
Irlandia Północna
1pix użytkownik klarens odległość 17 km 1pix
Irlandia Polnocna II
1pix użytkownik irolek odległość 17 km 1pix
Irlandia /Irlandia Północna
1pix użytkownik klarens odległość 27 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 28.04.2014 15:14

ciekawe pustkowia...fajnie się spacerowało...pozdrawiam serdecznie....

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 16.02.2012 23:25

Piękne wybrzeże .Pozdrawiam :)

tuptusia użytkownik tuptusia(wpisów:54) dodano 13.08.2009 21:08

A mnie się czasem wydaje, że na świecie tylko dzieci są normalne;)
Więc chyba warto być jak dziecko, Raptorku, jak najdłużej:)
Czyż to nie wspaniałe, że przemawiają do nas Baśnie i legendy?...

Piękna, piękna galeria:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 25.02.2009 20:59

Ciekawa galeria-lubię takie-zielono-niebieskie-spokojne-pozdrawiam.

kwiatuszek użytkownik kwiatuszek(wpisów:130) dodano 25.01.2009 16:10

Miło ogląda się ładną galerię :)

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:350) dodano 24.01.2009 23:55

Legenda o olbrzymach jest super. Na pewno ją zapamiętam i to jest wartość tego portalu (choć może też wskazywać na niedorozwój umysłowy, skoro tylko baśnie i legendy do mnie w tym wieku przemawiają ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!