m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Waikato - to farmerski region między Auckland a Rotorua. Waikato - to także nazwa najdłuższej w Nowej Zelandii rzeki ( 430 km ). W języku maoryskim wai oznacza wodę, kato płynącą. Rzeka bywa kapryśna, co kilka lat wylewa. W miejscowości Huntly zatrzymujemy się na parkingu na rzeką Waikato. Na przeciwległym jej brzegu widzimy największą w NZ elektrownię węglową. Grupa poszła na kawę, ja na spacer po tej małej miejscowości. Zaskakuje brak dymu z kominów elektrowni. Zupełnie czyste powietrze.
Jest koniec listopada. U nas ponura jesień, a tu przyjemnie wiosennie. Ludzie są tu życzliwi. Jeśli nasz wzrok spotka się to często nowozelandczyk jako pierwszy uśmiechnie się do nas. To drzewo to pohutukawa zwane inaczej drzewem wigilijnym ( świątecznym ) - christmas tree. Tak właśnie kwitnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Na stoku góry Mt Taupiri znajduje się największy w NZ cmentarz maoryski.
Spoczywa tu wielu maoryskich wodzów oraz król. Wyżsi rangą w hierarchii plemiennej chowani byli na wyższych miejscach stoku. Niepisana tradycja zakazuje nam wstępu na cmentarz. Fotografujemy go zza ogrodzenia. Zatrzymujemy się na kolejną fotopauzę nad Waikato by popatrzec na... ... rezydencję króla maoryskiego.
Za nami miły dla oka domek z drzewem pomarańczowym rosnącym przed nim. To wejście do Waitomo Caves, gdzie można w zupełnych ciemnościach podziwiac miliony świecących larw. Płynąc łodzią po ciemnych wodach jaskini ma się wrażenie, że nad głową rozbłyskują miliony gwiazd. Rodzą się uczucia... Niestety, jak łatwo się domyślic: no foto! Ta rzeźba zaprasza do jaskini i żegna zarazem. Kto wie co to za kwiat? A to taka mała plantacja tego chyba najbardziej nowozelandzkiego owocu...
Tak kwitnie kiwi. Zatrzymujemy się na małe co nie co, jakby to powiedział Kubuś Puchatek. To restauracja gdzie posilamy się. Tu można wypic kawkę. Tu mieszkają właściciele lokalu.
Całkiem miły widoczek. Kolejna fotopauza to najdłuższy i najstarszy w NZ most wiszacy w Arapuni nad rzeką Waikato. Mostem przechodzili pracujący w jednej z wielu w NZ elektrowni wodnej, widocznej na zdjęciu.
Stok porośnięty m.in paprociami drzewiastymi, tym razem już w naturze. Soczysta wiosenna, listopadowa zieleń :-) Moja grupka już poszła, a ja jeszcze raz spoglądam za siebie. Czas jechac do Rotorua.

najbliższe galerie:

 
Nowa Zelandia Hobbiton
1pix użytkownik sona_dora odległość 54 km 1pix
Nowa Zelandia + Australia 01. Auckland.
1pix użytkownik jotwu odległość 91 km 1pix
Nowa Zelandia cz.I - Auckland
1pix użytkownik wmp57 odległość 93 km 1pix
Maoryskie rytmy - Nowa Zelandia
1pix użytkownik northface odległość 95 km 1pix
AUCKLAND - Nowa Zelandia
1pix użytkownik northface odległość 97 km 1pix
Auckland
1pix użytkownik chris8 odległość 98 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 01.02.2009 23:26

Sympatyczny komentarz i przyjemny spacer.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!