m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (15):

 
Wychodząc z domu rano, można czasem zauważyć parkujących w miejscach niedozwolonych. By uniknąć spotkania z policją lub strażą miejską należałoby przeparkować skoro świt. Ten jak widać nie zdążył :). Miałam ogromną ochotę zobaczyć jak go będą holować, niestety czas nie pozwolił. Pojazdy stojące prawidłowo, nie budzą zainteresowania policji. Ot takie autka, jakie większość z nas parkuje na nabrzeżu wiślanym ... ... albo przed domem ;) Taki widok o poranku budzi tylko dwie myśli: albo to ewakuacja i trzeba by się spakować, albo kręcą kolejny film. To nie dobytek bezdomnego, tylko rekwizyt porzucony przez filmowców. Okupacyjny klimat nad Wisłą, przy moście im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to najstarszy w Krakowie kompletny most drogowy nad Wisłą, który stoi do dzisiaj.

Most (podobnie jak inne mosty Krakowa) został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie w styczniu 1945 r, w wyniku czego jego południowe przęsło (po stronie Podgórza) znalazło się w wodzie. Został on tymczasowo zastąpiony drewnianą kładką, a jego ponowne otwarcie po odbudowie miało miejsce w październiku 1948 r.
To już wylot ulicy Grodzkiej pod Wawelem, przy kościółku św. Idziego i garbaty korek. A to nie jest efekt bombardowania i dokumentacja wojenna płyty Rynku Głównego w Krakowie ... ... tylko zdjęcie zrobione w trakcie wymiany nawierzchni Rynku w 2004 roku, podczas której przeprowadzono liczne prace archeologiczne. Biedny Mickiewicz z pomnika spoglądał na to ze stoickim spokojem przez wiele miesięcy. Pojawiły się pomysły by, po zakończeniu prac archeologicznych, stworzyć podziemne ekspozycje historyczne. Co prawda nie byłoby to Forum Romanum, ale zawsze jakaś dodatkowa atrakcja. Póki co z pomysłu się wycofano. Po Rynku w Krakowie można się przejechać dorożką, rikszą rowerową, albo tramwajem, ale konnym. Tramwaj szynowy jeżdził tutaj jakiś czas przed wojną i po wojnie. Do dziś można oglądać fragmenty torowiska na ulicy Szewskiej. A to już zupełnie inna ulica przylegająca do Rynku - Bracka. Ciekawa jestem czy w jakimś innym mieście jest taka poczta? Zawsze kiedy tamtędy przechodzę zastanawiam się nad tymi wgnieceniami w rynnie. Czyżby poeci, w chwilach braku natchnienia, zamiast w mur, walili w nią głowami?
I jak w tym świetle rozumieć tą sentencję? Ciekawe, czy to może muza, czy też efekt natchnienia i portret ukochanej? I to by było na tyle :)

najbliższe galerie:

 
Polska - Kraków - spacer po Kazimierzu cz. 2
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Krakowski Kazimierz
1pix użytkownik barbara_31 odległość 0 km 1pix
Kraków - Kazimierz
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
KRAKÓW. Duchy Kazimierza.
1pix użytkownik watcher odległość 0 km 1pix
Spacerkiem po Krakowie
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
Krakowski Kazimierz
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 27.06.2016 08:31

Świetna galeria! Te stare samochody i garbusy! Ten tramwaj wciąż stoi , czy tylko stał w czasie jakiejś akcji promocyjnej?
Pozdrawiam:)

mariof użytkownik mariof(wpisów:58) - Użytkownik usunięty. dodano 05.02.2015 17:37

Witam. Też gdzieś w archiwach mam zdjęcia z remontu rynku, niewątpliwie ważna rzecz, podobnie jak ostatnie powodzie. w archiwum mam jeszcze zdjęcie z wyburzania starego dworca pks, łezka w oku. Pozdrawiam

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 18.12.2013 16:59

Świetna galeria.Niebanalne.:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.09.2013 09:44

fajne masz te swoje "wyjścia na zakupy" Pesteczko :)

a Poczta i Rynna poetycka - odlotowe!
(ps. taką jedną starą walizę mam w domu ;)))

annaoj użytkownik annaoj(wpisów:42) dodano 19.05.2011 23:09

Bardzo oryginalna ta galeria. Przejrzałam pod rząd chyba z 10 galeri dotyczących Krakowa i wiele z nich jest podobnych. Twoja, choć krótka, jest miłą odmianą.

abek55 użytkownik abek55(wpisów:94) dodano 30.12.2010 13:55

Super !

watcher użytkownik watcher(wpisów:1929) dodano 20.11.2010 18:04

DOBRE !

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 05.02.2009 16:05

Bardzo fajny komentarz.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!