m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zwiedzanie rozpoczynamy przy kościele św. Michała i dawnym klasztorze benedyktynek. Obiekty te zostały niedawno ładnie odrestaurowane. Podążamy w kierunku Bramy Opatowskiej, jedynej ocalałej z bram miejskich. Wzniesiono ją w drugiej połowie XIVw. Wejdźmy na wieżę by podziwiać panoramę miasta i okolic. Góry Pieprzowe - to wschodnie zakończenie Gór Świętokrzyskich. Na odcinku ok.1 km na wysokiej  krawędzi doliny Wisły ,odsłaniają się bardzo stare skały kambryjskie, poprzecinane siecią spękań i uskoków.
Na wzgórzu Czwartek pośród zieleni widać kościół św.Józefa. Widok na ulicę Opatowską. Na pierwszym planie kościół św. Ducha. Nizina Sandomierska z zakolami Wisły. Kompleks zabudowań kościoła św.Michała z byłym klasztorem benedyktynek. Ulica Opatowska wiodąca ku rynkowi. Jest jeszcze dośc wczesna pora więc można spokojnie popstrykać. Robiąc to zdjęcie pomyślałem o Borku. Pewnie i jemu  nie spodobałoby sie takie okno wmontowane do zabytkowego budynku.
Furta Dominikańska w murach obronnych, zwana też Uchem Igielnym. To przez nią przemieszczali się  bracia z klasztorów dominikańskich. Pośrodku sandomierskiego rynku stoi XIV-wieczny ratusz z dobudowaną później ośmioboczną wieżą. W XVI w został rozbudowany do formy prostokąta i zwieńczony attyką. Na ścianie południowej znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgrafitto. Jego autor Tadeusz Przypkowski wykonał m.in. zegary znajdujące się w Obserwatorium Astronomicznym Greenwich. Nieopodal ratusza znajduje się instalacja zwana zakotwiczone niebo. Trafna nazwa. Kamiennica Oleśnickich w południowej pierzei rynku.
Tu ma początek Podziemna Trasa Turystyczna. Szkoci  podążają na obchód. Sandomierski rynek jest dość pochyły podobnie jak np. w Przemyślu czy Kłodzku., co moim zdaniem dodaje uroku. Rynek zachowal naturalny układ urbanistyczny sprzed 600 lat , a wiekszość  kamiennic zbudowano w stylu renesansowym.
Ulica Mariacka z widokiem na wieże dzwonnicy i katedry. Barokowa dzwonnica, z której wg średniowiecznego zwyczaju o godzinie 21 rozlega się uderzenie dzwonu dla upamiętnienia poległych pod Warną. Kamienny portal dzwonnicy. Widok na katedrę od strony ul.Jana Długosza. Na ulicy Katedralnej. Mini ogródek pod murem okalajacym katedrę.
Praca wre aż wióry lecą. Widok spod katedry na Wzgórze Zamkowe. Zamek sandomierski wzniesiony w XIVw. posiadał niegdyś cztery skrzydła. Niestety został wysadzony w powietrze przez wycofujących się z miasta Szwedów i ocalało jedynie skrzydło zachodnie. Później pełnił rolę więzienia aż do roku 1959. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Okręgowego. Studnia na dziedzińcu zamkowym. To dzwi do sali tortur. Zazwyczaj w takim miejscu pokazuje się któreś z tych wymyślnych urządzeń, jednak tym razem sobie darujemy.
Popatrzmy jeszcze z tarasu na katedrę i podążamy dalej... ...ulicą Staromiejską, przy której znajduje się kościół św. Jakuba. Jesteśmy w Wąwozie Królowej Jadwigi, ciągnącym się przez ponad 500 metrów. Został wyżłobiony przez wodę w miękkich skałach lessowych.
Po wyjściu z wąwozu podążamy z powrotem w stronę starówki oglądając z  innej perspektywy zamek. Widzimy stąd także Dom Długosza, gotycką budowlę w której mieści się Muzeum Diecezjalne... ...oraz Collegium Gostomianum. Jest to dawne kolegium jezuickie, w którym dziś mieści się liceum ogólnokształcące. Naukę w tym budynku prowadzi się już blisko 400 lat. Po wejściu krętymi schodami do góry... ...rozpościera się rozległy widok na Nizinę Sandomierską i Wisłę. Na most widoczny na zdjęciu trzeba koniecznie wejść aby ... ...popatrzeć na Wisłę, oraz... ...uwiecznić znaną z pocztówek i albumów  panoramę starego Sandomierza.

najbliższe galerie:

 
Sandomierz - Królewskie Miasto
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
POLSKA...W SANDOMIERZU NA PRZEDMIEŚCIU...
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
Sandomierz-2017
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Sandomierz - 2007
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Sandomierz
1pix użytkownik deemi odległość 0 km 1pix
Sandomierz (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
aniol_z_agh użytkownik aniol_z_agh(wpisów:5) dodano 06.11.2011 04:14

Urodzilem i wychowalem sie w Tarnobrzegu , natomiast w Sandomierzu ze lezal bardzo blisko bywalem .. kilka razy ale nigdy go nie odkrylem tak jak dzieki tym fantastycznym zdjeciom.!!
Odkrylem go na nowo bedac 2000 km dalej w Norwegii ..
Dzieki , pozdrawiam

jogr użytkownik jogr(wpisów:23) dodano 14.05.2009 15:01

świetna galeria i bardzo budująca dyskusja; dzięki!

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 10.02.2009 19:05

Pięknie pokazany Sandomierz, do którego mam duży sentyment. Gratuluję!

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 10.02.2009 15:13

czekajcie jak zakwitną sady morelowe w sandomierzu... wstawię wam tu zdjecie, od razu się zbierzecie na wycieczkę

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 10.02.2009 14:45

archipio - więc oboje mamy te same zaległości.
Pradziadek też pochodził z za Wisły i to właśnie z tamtych rejonów,okolice Kraśnika.
hejka!

maniana użytkownik maniana(wpisów:293) dodano 10.02.2009 14:37

Bardzo przyjemna wycieczka:)

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 10.02.2009 14:31

knfred - to nie jest wykluczone.
Polska na wschód od Wisły to ciągle jeszcze dla mnie trochę "biała" plama.
Nie znam np Baranowa Sandomierskiego, Lublina i Roztocza.
A w Opolu Lubelskim (oprócz Lwowa) powinienem poszukać śladów przodków .
Pozdrawiam.

porzeczka użytkownik porzeczka(wpisów:344) dodano 10.02.2009 14:28

To polecam jeszcze klasztor pocysterski w Koprzywnicy ( około 20 km. od Sandomierza).

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 10.02.2009 14:16

archipio - jak będziesz tam jechał to się chętnie zabiorę bo ja również w Sandomierzu nie byłem.
Może zachaczymy przy okazji o Rzeszów i Łańcut a po drodze zatrzymamy się w Górach Świętokrzyskich ?
hejka!

porzeczka użytkownik porzeczka(wpisów:344) dodano 10.02.2009 14:03

A ja lubię Sandomierz, właśnie dlatego, że niewielu tam turystów...
Za "Widnokrąg" Myśliwskiego...
Za akustykę kościoła św. Jakuba...
Za widok brzoskwiniwych sadów z Salve Regina...
Za czekoladowe lody...
Za obwodnicę, dzięki której wielu go omija...
Za styl, klasę i urok...

Piękne zdjęcia!
Gratuluję

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 10.02.2009 13:42

I pomyśleć, że ja jeszcze w Sandomierzu nie byłem !
Muszę naprawić ten błąd.
Piękne miasto.
Dziękuję za galerię i pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 10.02.2009 13:38

Komentarze, takie jak niżej czyta sie o wiele ciekawiej niż utarczki słowne na temat ocen czy "aktywności" gości nie mających galerii.
To zachęca do zaglądania do OS.

Włączając sie do dyskusji , uważam że Sandomierz wart jest jeszcze lepszej promocji. Jest to bardzo ciekawe miasto .

Dzięki i pozdrawiam

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 10.02.2009 12:35

no właśnie pisząc poprzedniego posta pomyslałem, że ciekawe byloby porównanie liczby odwiedzajacych sandomierz i kazimierz. oczywiście tak intuicyjnie czuję, że w kazimierzu jest ich wiecej choc i poprawkę trzeba wziąć na to, że kazimierz jest malutki więc może to mylne wrazenie, że to są masy ludzi. nie wiem. w moim poscie pierwszym zaprotestowałem tylko przeciwko temu, ze piszesz "nie może złapać wiatru w żagle" co rozumiem jako" nie rozwija się, nie ma postepu, nie idzie do przodu" z tym sie nie zgadzam bo postęp widzę. no a z marką i popularnościa miasta to zgodziliśmy się chyba. pozdrawiam

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 10.02.2009 09:14

od 13 lat mieszkam w sandomierzu. kiedy borek pisze ze sandomierz nie moze złapac wiatru w turystyczne zagle to protestuję bo pamietam to miasto pare lat temu gdzie były dwie knajpki na starówce i jeden hotel w miescie. od tamtej pory baza turystyczna wzrosła o kilkaset procent. w weekendy kiedy jest ciepła pogoda jest mnóstwo turystów, nie ma gdzie zaparkowac, w wakacje to samo. nie porównywał bym sandomierza do kazimierza pod względem ilości zabytków bo kazimierz jest karłem (nie sandomierz jak ktos tu pisze). pod wzgledem ilości gosci oczywiście sytuacja wydaje się inna. nie wiem z czego wynika to, że do kazimierza przyjeżdza tyle osób, pewnie nie bez znaczenia jest magia tego miejsca, bliskośc lublina i warszawy, duża ilość miejsc noclegowych, pewien snobizm na bywanie w kazimierzu (dzis moze już mniejszy niz pare lat temu). zgadza sie że sandomierz tego nie ma i nie wiem dlaczego. moze po prostu kiedys czegos zabrakło, taką markę jaką ma kazimierz buduje się latami, sandomierz jej nie zbudował, mam nadzieję że jest w trakcie.

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 10.02.2009 08:29

ciekawa atrakcją Sandomierza jest też TRUSKAWKOWA NIEDZIELA - festyn pod koniec czerwca zwiastujący zakończenie zbiorów na, którym warto się pojawić:) pozdr

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 10.02.2009 07:28

SUPER GALERIA !!! Aż miło było przechadzać się po Sandomierzu z taką narracją;)
Co do turystów to prawda tu ukłon w stronę Borka bo niestety ale miałem okazję bywać w Sandomierzu przez 2 lata z rzędu i to prawie w każdy weekend i niestety naprawdę zainteresowanie tym miastem było nie za wielkie. pozdr

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 09.02.2009 22:42

Trudno tak jednoznacznie ocenić, chyba że bywa sie często w porównywalnych miejscowościach. Moje spostrzeżenia skłaniają się ku ocenie Borka gdyz odwiedzając
w ciagu kilku dni Sandomierz i wspomniany Kazimierz Dolny, "zagęszczenie" turystów w tym drugim było nieporównywalnie większe. Myślę że duży wpływ na to ma
bardziej wczasowy charakter i medialne rozpowszechnienie Kazimierza.

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 09.02.2009 21:03

borek troszke przesadził. sandomierz złapał sporo wiatru ostatnio. turystów w weekendy i wakacje na rynku zatrzesienie, pare nowych miejsc do spania tez przybyło, niektóre bardzo sympatyczne. a ojciec mateusz robi dodatkowa reklame ;)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 09.02.2009 19:59

Cieplutko :-)))) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!