m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wejście na teren parku prowadzącego do zamku. Na końcu alei platanów, wita nas sfinks. Początki zamku sięgają średniowiecza, gdy znajdowała się tu forteca i młyn. W 1513 roku posiadłość zakupił Thomas Bohier, który rozpoczął przebudowę, pod jego nieobecność (związaną z wyprawą wojenną) nadzorowaną przez jego żonę - Katarznę Bohier. Zabytkowa studnia ozdobiona chimerą i orłem, herbami rodu Marques. W 1535 roku posiadłość została przejęta przez króla. Henryk II ofiarował ją swojej faworycie Dianie de Poitiers, która doprowadziła do wzniesienia mostu, łączącego brzegi rzeki i ogrodu, dziś nazywanego jej imieniem. Donżon rodziny Marques - najstarszy element zamku, z czasów gdy była tu twierdza i młyn.
Przy moście prowadzącym do zamku, ptak znalazł miejsce aby odpocząć o tłumów natrętnych turystów. Przedsionek pokryty serią pięknych zwieńczeń ostrołukowych, zakończonych nierównomiernie wobec siebie rozmieszczonymi zwornikami. Witraże w kaplicy zamkowej. Mają nowoczesny charakter, gdyż powstały w 1954r. Oryginalne zostały zniszczone w czasie bombardowań w 1944 roku. Widok z komnat na rzekę Cher i Ogrody Diany. Łoże z baldachimem z sypialni Diany de Poitiers. Po śmierci króla Henryka II (zginął w turnieju rycerskim), królowa wdowa Katarzyna Medycejska zaczęła mscić się na pięknej Dianie i odebrała jej ten zamek, dając w zamian inny w Annet. Kominek zdobiony inicjałami Henryka II i Katarzyny Medycejskiej H i C, które splecione zdają się tworzyć literę D oznaczającą Dianę de Poitiers.
Krużganek - zbudowany w 1576 na moście Diany de Poitiers. Jest to sala balowa o długości 60 m i szerokości 6 m. Inauguracja sali miała miejsce w 1576 roku z okazji festynu wydanego przez Katarzynę Medycejską na cześć jej syna króla Henryka III. Ozdobny mebel znajdujący się w komnacie Ludwika XIV. Portret Ludwika XIV, który ofiarował król sojemu wujowi, księciu Vendome, na pamiątkę swojej wizyty w Chenonceau w 1650 roku. Ozdobne detale zamku. Sypialnia Gabrieli d'Estrees.
Renesansowy kominek z herbem Thomasa Bohiera, znajdujący się w komnacie Cezarego z Vendome. Królewskie lilie. Komnata Katarzyny Medycejskiej. Obraz autorstwa Le Carrege'a Edukacja miłosna. W tej dziedzinie Diana była podobno bezkonkurencyjna. Ozdobny sufit w komnacie. Komnata Pięciu Królowych. Swoją nazwę nosi na pamiątkę dwóch córek i trzech synowych Katarzyny Medycejskiej. Wszystkie były żonami królów.
XVII w. obraz z komnaty Pięciu Królowych - Apollo u Admety, argonauty. Zamek Chenonceau wg. wizji artysty. Komnata Ludwiki z Lotaryngii. Po tragicznej śmierci małżonka Henryka III (został zamordowany w 1589r), schroniła się w Chenonceau oddając się rozmyślaniom i modlitwie. Stąd też wystrój komnaty opiera się na elementach żałobnych. Ozdobny zwornik. Jeszcze jeden ozdobny detal.
Polowania były niezłą rozrywką, a przy okazji sposobem na zaopatrzenie kuchni w mięso. Kuchnie zamkowe Chenonceau mieszą się w potężnych podmurowaniach uformowanych z dwóch filarów, osadzonych w korycie Cher. Kociołek z kuchni zamkowej. Jadalnia przeznaczona dla służby zamkowej. Oficyna zamkowa. Kilka bardzo przydatnych akcesoriów do przygotowywania królewskich uczt.
Ogrody Katarzyny Medycejskiej z centralnie położoną sadzawka. Kwiatowe dekoracje ogrodów Katarzyny. Od strony Ogrodów Katarzyny Medycejskiej można w pełni podziwiać piękno i czar tego pałacu. Przepływająca pod zamkiem rzeka tworzy niezapomnianą atmosferę. Do samego zamku można się dostać po niewielkim moście. Rywalizacja między Dianą i Katarzyną przeniosła się nawet na ogrody. Każda musiała mieć swój. Te tutaj, to Ogrody Diany de Poitiers.
Fantastyczne wzory w jakie ogrodnicy ułożyli rosnącą tu roślinność. Widok na zamek od strony ogrodów Diany. W czasie I wojny światowej zamek został zamieniony na szpital. Podczas II wojny światowej znajdował się na granicy strefy okupowanej i wolnej. Budynek Kancelarii porośnięty pnączami. Ogrody Diany przed zalaniem prze rzekę Cher chronione są za pomocą sztucznie podwyższonych tarasów. W takim miejscu można odpoczywać.

najbliższe galerie:

 
Francja 2014 - Chenonceau
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Zamki nad Loara - Chenonceau
1pix użytkownik kustonnka odległość 0 km 1pix
Chenonceau
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
Francja - Chenonceaux Chateau
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Amboise
1pix użytkownik glockerka odległość 11 km 1pix
Francja - Amboise Chateau
1pix użytkownik zibid odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 02.01.2012 18:09

Piękne ogrody :)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 08.02.2009 23:22

Bardzo dobry komentarz i tych wspomnień czar ...
Byłam w Chenonceau kilka lat temu, niestety jeszcze bez cyfrówki.
Przyjemnie móc tam znów zajrzeć.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 08.02.2009 21:25

Bardzo miły spacer po komnatach, parku. Piękny zamek. Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 08.02.2009 21:13

Odbyłam bardzo ciekawą wycieczkę - interesująco opowiadasz i pokazujesz. Ach te łoża i kominki...Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!