m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Naszą podróż po Skamieniałym Miasteczku rozpoczniemy na parkingu przy drodze wojewódzkiej z Tarnowa do Gorlic, Nowego Sącza, Krynicy.  Skałki opisane są według kolejności pojawiania się na szlaku turystycznym. Wchodzimy, przechodząc przez bramę powitalną, na niebieski szlak prowadzący nas aż do Wodospadu. Mijamy źródełko i wchodzimy na polanę zwaną Doliną Harcerską. 
Wędrując Doliną harcerską (jedyne miejsce w rezerwacie, gdzie można legalnie rozpalić ognisko!!!) w górę zbocza, spośród drzew wyłaniają się kolejne skałki zwane Warowniami. Są to dwie skały położone w odległości kilkunastu metrów od siebie: górna ma 14 metrów wysokości, dolna około 10 metrów. Na obydwóch widać bardzo charakterystyczne prawie poziome warstwy piaskowców o różnej ziarnistości i rożnej odporności na wietrzenie.
Orzeł i Pieczarki
Tutaj tylko kształt spowodował nadanie skałom takiej, a nie innej nazwy. Legenda próbuje wytłumaczyć nazwę Orzeł bardziej doniośle. Otóż, Cieszko będąc na polowaniu ujrzał orła i ruszył za nim (nie wiadomo po co). Po jakimś czasie orzeł wylądował na wzgórzu i wtedy nasz rycerz zobaczył wspaniałą okolicę, więc postanowił założyć tutaj swój gród. Orzeł z bliska.. Pieczarki.. żółwie jajo..
idąc dalej dochodzimy do skałki Cyganka. Nie zachowało się żadne podanie o tym ostańcu oprócz faktu, iż swymi dziwnymi kształtami cygani obserwatora To piekiełko... Grzyb..Aby dotrzeć do następnych ostańców skalnych, idziemy szlakiem niebieskim do góry. Dochodzimy do skałki Grzybek. Jest ona podzielona na dwie części: niższa o wysokości 4 m i wyższa o wysokości około 6,5 m i przypomina swą formą grzyba. Zostawiamy Pieczarki i idziemy do góry. Po drodze mijamy Żółwie jajo, Piekiełko, Grzyba i dochodzimy do grupy skałek zwanych Borsuk.  Kompleks ten jest jedną z największych atrakcji rezerwatu. Skały te są poprzedzielane szerokimi pionowymi szczelinami, a swoim kształtem przypominają grzyby, baszty i borsuka. Według podań, nazwa „Borsuk” wzięła się od bardzo skąpego rycerza, który ukrył tu swe skarby, zdobyte z wyzysku poddanych i napadów na przejeżdżających podróżnych. Człowiek ten był tak chciwy, że w obawie przed kradzieżą swego dorobku, położył się przed jamą jak borsuk i pilnował wejścia. Jednak pomimo swego bogactwa, umarł z głodu i pragnienia. Po drodze mijamy skały..dochodzimy do Lisiego wąwozu..
Lisi Wąwóz. Kiedyś w jego sąsiedztwie występowały lisie nory i można było dojrzeć lisy wygrzewające się na słońcu... Aby dotrzeć do kolejnego ostańca, musimy przejść wzdłuż pól uprawnych i ponownie wejść do lasu. U szczytu stromego podejścia wznosi się Baszta Paderweskiego. Została ona tak nazwana, gdyż z jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama na Kąśną Dolną i dworek kompozytora. Przypomona swymi kształtami wieżę strażniczą. Jej północno-zachodnie ściany mają około 10 m wysokości. W roku 1985 w jedną ze ścian wmurowano brązową tablicę z napisem: Baszta........   -proszę się przejść i samemu doczytać co jest dalej hihi Pustelnia
Kiedyś w tej oddalonej od innych skale (wtedy była domem) mieszkał jedyny dobry człowiek: mnich-pustelnik. Jemu jednemu pozwolono się oddalić, kiedy miasto zostało ukarane skamienieniem.
Pozostał tylko jego dom-pustelnia. Schodzimy do drogi asfaltowej, prowadzącej do centrum Ciężkowic (15 minut)  - jeżeli skręcimy w lewo, lub do Wodospadu i Wąwozu Czarownic  oraz Staszkówki - jeżeli skręcimy w prawo..Na samym dole stoi tablica informacyjna..
 A więc skręcamy w prawo i idziemy 100 metrów drogą asfaltową. Po lewej stronie można zauważyć znak kierujący nas do Wodospadu. Idziemy tam. Wąską ścieżka przez las dochodzimy wreszcie do wąwozu czarownic.. Na zboczu..
Wąwóz Czarownic położony jest w pobliżu rezerwatu Skamieniałe Miasto. Prowadzi do niego szlak niebieski. Wąwóz głęboki na 15-25 metrów i długi na około 70m,  wyżłobiony jest w gruboziarnistych piaskowcach ciężkowickich. Dno wąwozu jest wąskie z licznymi progami skalnymi, zamknięte z jednej strony kaskadą wodną o wysokości ok. 10 m, utworzoną przez wodę płynącego strumienia, która w zimie tworzy fantastyczną lodową ścianę. Pionowe opadające ściany z licznymi spękaniami i szczelinami oraz półkami skalnymi i występami porośnięte są roślinnością, wśród której jest wiele gatunków rzadkich i chronionych. teraz parę fotek z wąwozu.. Niczym rekin..;) zbocze same skały.. pod drugiej stornie leśne urwiska.. dalsza część wąwozu..
Pieczara.. Śliczna roślinność.. Według podań Warownie były mieszkaniami rycerzy broniących grodu. W rzeczywistości skałki te są pozostałościami po kamieniołomie, który był intensywnie eksploatowany w czasie budowy linii kolejowej i przed I Wojną Światową. Spotyka się tu wiele roślin będących pod ochronom.. Dochodzimy do wodospadu i tu małe rozczarownie... Gdyż lato było suche i nie ma wody...normalnie jest tu piękna kaskada wodna a nam nie udało się jej zobaczyć):\pominęłam parę miejsc w tej galerii..jakich to sami zobaczycie...życzę udanego zwiedzania..:)

najbliższe galerie:

 
Ciężkowice - skamieniałe miasto
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Ciezkowice/Skamieniale Miasto
1pix użytkownik ramzes odległość 1 km 1pix
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
1pix użytkownik mirak odległość 1 km 1pix
Trochę chłodu w środku lata
1pix użytkownik mirak odległość 1 km 1pix
Jedno z najurokliwszych miast  Małopolski - Krynica Zdr.
1pix użytkownik pinia1a odległość 5 km 1pix
Okolice Pogórza Ciężkowickiego
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 14.07.2009 21:09

Miło mi że mogłam Wam to miejsce pokazać..i pobudzić wspomnienia:)))

elise użytkownik elise(wpisów:979) dodano 14.07.2009 09:29

konwalia ... dziękuję że odpowiedzialas mi na komentarz. Chcialabym jeszcze odwiedzić te strony. Jeżdzilam tam jak bylam mala do dziadka i babci a potem do cioci.
Dzięki temu portalowi można odwiedzić miejsca w którym bylismy i które są bardzo piękne i przywolują wspomnienia. Szkoda ze nie ma zdjęć z Tuchowa w Obiezyswiecie.
Jeszcze raz dziękuję reni3 za galerie skamieniale miasto.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.07.2009 21:54

elise...moja mama pochodzi z Ciezkowic,ja bylam tam jako male dziecko, a potem na pogrzebie babci.Nie zdawalam sobie sprawy ,jak tam pieknie.A mieszka tam mnostwo mojej rodziny.
reni3...dziekuje za fajne zdjecia-)
Pozdrawiam-)

elise użytkownik elise(wpisów:979) dodano 13.07.2009 20:57

Byłam w skamieniałym mieście kilka lat temu jadąc w rodzinne strony mojego taty do Tuchowa dokładnie Jodłówki Tuchowskiej . Bardzo jest tam ładnie, ale nikt z Obiezyswiata tam nie był. Jest to galeria, która przypomniała mi tą podróż. Dziękuję i pozdrawiam.

reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 15.02.2009 23:47

Witam w czasie tych 3 godzin które tam spędziłyśmy spotkałam 6 osób...w tym dwoje małych dzieci...cisza i spokój..:)

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 12.02.2009 21:35

takie "perełki" aż chce się zobaczyć bo na pewno są mniej zdeptane przez turystów;) pozdr

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 12.02.2009 20:41

Brawo !
Bardzo ciekawa galeria o mało znanym miejscu z dobrym opisem.
hejka!

reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 11.02.2009 21:34

A co do Czarownicy to tez tam jest na końcu...Została nią jako reni3 w tym portalu:)))

reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 10.02.2009 23:12

Tak wiem jest po drugiej stronie drogi...i od frontu tez jest piękna skała której tu nie ma...jak zaznaczyłam w opisach coś zostawiałam dla Was na powitanie..;))dziękuje za tak pochlebne opinie...w wąwozie było trochę szaro...:)))

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 10.02.2009 22:41

szkoda, że nie znalazło się miejsce dla "Czarownicy", jest to chyba najbardziej charakterystyczna skałka, znajduje się kilkanaście metrów przed wejściem do Skamieniałego Miasteczka :) ale ogólnie fajnie, bardzo tam lubię przebywać...

marok użytkownik marok(wpisów:130) dodano 10.02.2009 22:30

zdjecia moze nie najleszej jakosci.. ale sam czesto odwiedzam takie miejsca i wiem ze ciezko zrobic lepsze..
bardzo dobry opis..
pozdrawiam

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 10.02.2009 22:21

Byłem tak blisko, a nie wiedziałem o tym miejscu.
W Ciężkowicach podoba mi się rynek.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!