m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
Urząd pocztowy w Bałakławie - jak zwykle na Ukrainie handel kwitnie. Na poczcie poza znaczkami i kopertami kupić można: pasztet, jakąś konserwę, ciasteczka i obowiązkowo coś do picia oraz fajansowy kubek. Poczta oferuje zaopatrzenie na poziome przyzwoitego marketu - poza art. spożywczymi (po lewej) można też kupić chemię gospodarcza (po prawej w głębi).
Muzeum Marynarki Wojennej - dawna radziecka baza łodzi podwodnych. Miasteczko rozciąga się wzdłuż malowniczej zatoki, której wylot do Morza Czarnego ma jedynie 40 metrów szerokości, dzięki czemu nawet podczas silnego sztormu woda w Zatoce Bałakławskiej pozostaje spokojna, a wejście do portu od strony jest prawie niewidoczne. Tak korzystne uwarunkowania środowisko przyrodniczego sprawiły, że władze Związku Radzieckiego przeznaczyły tę zatokę na bazę łodzi podwodnych. Do 1996 r. miejsce to było niedostępne dla turystów, wstęp na teren Bałakławy był możliwy jedynie za okazaniem przepustki. Port w Bałakławie.
Stalin w 1952 r. podpisał zgodę na budowę tajnej bazy łodzi podwodnych.
Pierwszy okręt podwodny wypłynął z bazy w 1961 r.
Tak zwany suchy dok. Baza jest wybudowana w skale, miejscami warstwa stropowa skały osiąga grubość nawet 250 m. Beton i skały miały chronić przed atakiem nuklearnym. Do lat 80. w bazie stacjonowały jednostki małe i średnie, gdy zaczęto produkować duże łodzie nie mieszczące się do suchych doków baza przestała być tajna. Korytarze poprzedzielane zostały śluzami o grubości wrót do 60 cm. W celu zapewnienia bezpieczeństwa nigdy jednocześnie nie otwierano dwóch bram.
Wyjście z bazy na ląd. Miejsce wypływania łodzi podwodnych z bazy do zatoki. Dawniej przykryte siatką maskującą. Zatoka Bałakławska Jak na prawdziwy port przystało jest też żeglarz - paź żeglarz (tzw. witeź żeglarek) - łac. Iphiclides podalirus lub Papilio podalirius (wg różnych źródeł).
Widok ze wzgórza na Zatokę Bałakławską. Wejście do zatoki.
Klifowe wybrzeże Morza Czarnego. Widok z ruin genueńskiej twierdzy Czembalo na Zatokę Bałakławską. Wejście do Portu w Bałakławie z perspektywy statku płynącego na Złotą Plażę. Cały Krym jest pro-rosyjski. Na zdjęciu, zrobionym w autobusie z Bałakławy do Sewastopola, widać plakat propagandowy „Sewastopol za polityką Putina”.

najbliższe galerie:

 
Krym - Bałakława
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Bałakława i okolice
1pix użytkownik macko odległość 0 km 1pix
Bałakława
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Bałakława - baza okrętów podwodnych
1pix użytkownik macko odległość 0 km 1pix
Bałakława
1pix użytkownik witoldson odległość 0 km 1pix
KRYM ( 11 ) - Bałakława
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
lignarius użytkownik lignarius(wpisów:144) dodano 04.11.2007 00:01

Bogata galeria...:) ciekawe msc i ujęcia...

knaga użytkownik knaga(wpisów:22) dodano 28.05.2007 23:33

Co jak co, ale ja to gadać bardzo lubię ;-)
Cieszę się, że się podobało. W dużej mierze to zasługa miejsca. Bałakława - moje małe odkrycie (małe bo opisane w przewodnikach więc znaleźć nie trudno:-), nie nosi jeszcze znamion kurortu, co jest jej niewątpliwym atutem.
Pozdrawiam serdecznie.

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 15.04.2007 16:19

interesujaca opowiesc......
wiele swietnych ujec.
:]
POzdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!