m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Herb Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przedstawia w polu błękitnym czerwony mur ceglany z trzema basztami zwieńczonymi krenelażem o trzech blankach każda, z czarnymi strzelnicami i okienkami, z których środkowa jest wyższa i szersza. W murze brama o złotych otwartych podwojach, z okuciami w kształcie lilii i z podniesioną złotą broną. W prześwicie bramy ukoronowany Orzeł Biały, ze złotym dziobem i szponami. Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest naszym symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.
 Szczytowy okres rozwoju architektury i kultury artystycznej Wawelu przypada na czasy panowania Jagiellonów, zwłaszcza Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta .W latach 1506-1534 przebudowano gotycki pałac na renesansową rezydencję ze wspaniałym dziedzińcem Arkadowym. Wschodnią część Krakowa zamieszkiwała niegdyś diaspora żydowska. Do dziś zachowało się na Kazimierzu wiele zabytków, szczególnie sakralnych. 
Na zdj. Ratusz na Placu Wolnica Nie można też zapomnieć, że to również dzielnica chrześcijańska, ze wspaniałymi zabytkami i tradycjami.
 Wśród zabytków wyróżniają się kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny, kościół O.O Paulinów na Skałce - sanktuarium św. Stanisława, patrona Polski i Panteon Narodowy, wspaniały Ratusz na Placu Wolnica i cały zespół zabytków architektury przemysłowej na ulicy św. Wawrzyńca.
Na zdj.
Kościół Bożego Ciała jest wzniesioną z cegły i kamienia trójnawową budowlą bazylikową Po zwiedzeniu udajemy się poza granicę historycznego Kazimierza, by zwiedzić stare miasto z jego rynkiem głównym i obrzeża. Z dzielnicy Stradom obok Wawelu wchodzimy na ulicę Grodzką którą wprost dochodzimy do Rynku Głownego.Ulica Grodzka w Krakowie biegnie w kierunku północ-południe, począwszy od południowo-wschodniego narożnika Rynku Głownego, aż pod mury Wawelu i skrzyżowanie ulic św. Gertrudy, Stradomskiej i Bernardyńskiej. Rynek Główny - obecnie najbardziej reprezentacyjny plac w Krakowie, to w przybliżeniu kwadrat o boku nieco ponad 200 metrów, co w efekcie daje ponad 40.000 metrów kwadratowych powierzchni, którą wypełniają tak słynne budowle jak kościół Mariacki, Sukiennice, a także wieża ratuszowa, kościół św. Wojciecha i ponad 40 kamienic, z których większość legitymuje się średniowiecznym rodowodem. Przy dzisiejszej technice możemy zamiast przewodnika posłużyć się laptopem i internetem bez przewodowym , aby sprawdzić w którym miejscu Krakowa jesteśmy a zarazem odpocząć chwilę Pozostałymi elementami tworzącymi charakter Rynku są: pomnik Adama Mickiewicza, stoiska kwiaciarek oraz ogródki kawiarniane w sezonie letnim
Kraków to niewątpliwie kulturalna stolica Polski, miejsce o wyjątkowym klimacie, który tworzyli i tworzą artyści. Dziś dzięki poszanowaniu tradycji niepowtarzalny charakter Krakowa napawa dumą mieszkańców i zachwyca gości przyjeżdżających tu z najdalszych zakątków naszego globu.
A więc kamery w ruch Show w wykonaniu ulicznej trupy młodzieży na Krakowskiej płycie dużego rynku - zapraszamy !!! Rozgrzewka Widownia w komplecie Zaczynamy Foto amatorzy nawet z dalekiej Azji
Start Kto chce poznać duszę Polski - niech jej szuka w Krakowie... pisał Wilhelm Feldman. To właśnie Kraków poprzez zabytkową architekturę postrzegany jest jako najbardziej europejskie z polskich miast, które nie tylko czerpie wzorce, ale również współtworzy kulturę na starym kontynencie. Walory i zasługi Krakowa zostały docenione m.in. przez Unię Europejską - w 2000 r. największemu zespołowi zabytkowemu w Polsce, obejmującemu ponad 6 tys. bezcennych obiektów architektury przypadł zaszczytny tytuł stolicy europejskiej kultury.
Kraków tętniący życiem naukowym i artystycznym w różnorodnych formach wraz z jego unikatowymi zbiorami prezentowanymi w muzeach, galeriach i kościołach przez wieki nazywany był Atenami Północy czy też drugim Rzymem. Rangę Miasta doskonale uwypuklają wspaniałe budowle, wśród których należy wymienić Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu, Bazylikę Mariacka, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, kościół św. Piotra i Pawła oraz wiele innych świadectw wielkości miasta wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
podobało się ? - to super ! Dziękujemy za uwagę, oklaski i wolne datki - mile widziane Rynek Główny został wytyczony w czasie tzw. Wielkiej Lokacji Krakowa w roku 1257. Powierzchnia Rynku Głównego, która obecnie wydaje się być duża i pusta, w średniowieczu była skrzętnie wykorzystana i zabudowana. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki ufundował nowy budynek Sukiennic, którego fragmenty do dziś są dobrze widoczne, np: w postaci podwójnych ostrołukowych arkad, stanowiących północne i południowe wejście. Ciąg kramów w Sukiennicach zamykały tzw. postrzygalnie, czyli pomieszczenia urzędu pomiaru sukna.
Całą murowaną zabudowę otaczała duża ilość drewnianych kramów przedstawicieli różnych zawodów. Zmiany na Rynku następowały nieprzerwanie - od drugiej połowy czternastego stulecia powierzchnia placu była pokryta brukiem, nie zmieniało to jednak faktu, że przez długie lata przemieszczając się po Rynku trzeba było liczyć się dosłownie ze skakaniem po kamieniach w celu pokonania przecinających jego powierzchnię rynsztoków. Największy rozkwit przypadł na czasu doby renesansu i wczesnego baroku. Znaczenie Rynku nie polegało tylko na jego ważnej funkcji handlowej - stał się on wtedy przestrzenią związaną z obrzędowością świecką i religijną. Wzorując się na tradycjach rzymskich i zachodnioeuropejskich uczyniono z Rynku miejsce głównych wydarzeń politycznych, ingresów i hołdów królewskich, przyjmowania hołdów lennych, celebrowano ingresy ordynariuszy diecezji krakowskiej. XIX wiek, a w szczególności jego druga połowa to czas intensywnych przemian w wyglądzie kamienic otaczających Rynek Główny. Dzisiejszy wygląd prawie wszystkich budynków, ukształtował się właśnie w tamtym okresie. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Mariacki)Pierwotny drewniany kościół powstał przed lokacją miasta (przed wytyczeniem obszaru Rynku), co tłumaczy jego niesymetryczną orientację względem obecnego Rynku Głównego, natomiast pierwszy murowany kościół w stylu romańskim wybudowano w latach 1221-1222. Pod koniec XIII wieku rozpoczęły się prace przy budowie gotyckiej świątyni, najprawdopodobniej po najeździe tatarskim z 1288 roku.Nowo wybudowaną świątynię konsekrowano około roku 1320-1321, choć jeszcze w trzeciej dekadzie czternastego stulecia prace były kontynuowane.
Kościół św. Franciszka z Asyżu (OO. Franciszkanów), przybyłych do Krakowa z Pragi, pochodzi z XIII wieku, a jego fundatorem był prawdopodobnie książę Bolesław Wstydliwy. Świątynię budowano od roku 1237 (przybycie do Krakowa Franciszkanów) do roku 1269 (uroczysty pochówek zwłok Salomei Halickiej w prezbiterium kościoła). Należy jednakże zaznaczyć, że prace były kontynuowane także później. Kościół pod wezwaniem św. Trójcy, w postaci jaką znamy dziś, zaczął powstawać przed połową XIII w. Mianowicie po częściowym zniszczeniu romańskiego kościoła św. Tomasza, podczas najazdu Tatarów w 1241 roku, rozpoczęto budowę trzeciej, ceglanej świątyni. Była ona bez porównania obszerniejsza w stosunku do poprzednich, a jej wznoszenie zaczęto od budowy prezbiterium, łącząc je od północy z budynkiem klasztornym. Budowa korpusu świątyni, przypadła na drugą połowę XIII wieku. Kościół ten przetrwał do dzisiaj, ale jego wnętrze uległo zasadniczej przemianie. Ulica Floriańska jest jedną z przecznic Rynku Głównego od strony północnej. Ma 335 metrów długości i 12 metrów szerokości. Od południa ulica wychodzi na Wieżę Hejnałową Kościoła Mariackiego, usytuowaną na Placu Mariackim. Od północy zamyka ją Brama Floriańska (Kuśnierzy).
Obecny wygląd liczącej prawie 35 metrów wysokości konstrukcji, to efekt wielu przeróbek na przestrzeni dziejów, bowiem dolne partie bramy pochodzą z końca XIII lub początku XIV wieku, natomiast zwieńczenie bramy stanowi barokowy hełm, sprawiony w miejscu zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego gotyckiego w drugiej połowie XVII wieku. Za początek tworzenia murów obronnych można uznać rok 1285 kiedy książę Leszek Czarny wydał pozwolenie na podjęcie prac budowlanych. System fortyfikacji Krakowa był na przestrzeni wieków modernizowany i w rezultacie tuż przez rozpoczęciem burzenia zniszczonych, zaniedbanych, nie spełniających żadnej funkcji obronnej murów, baszt i bram, miasto otoczone było na całej długości potężnym, podwójnym murem, a także 39 basztami oraz 8 bramami Teatr, początkowo zwany Miejskim, oddano do użytku w 1893 roku, dopiero w 1909 r otrzymał imię Juliusza Słowackiego. Mieścił się w nowo zbudowanym gmachu teatralnym przy Placu św. Ducha; budynek wzniesiony według projektu Jana Zawiejskiego wzorowany był na najpiękniejszych teatrach Europy, stanowi znakomity przykład architektury eklektycznej. Na fasadzie wyryto w marmurze napis: Kraków sztuce narodowej, widomy znak oczekiwań i znaczenia, jakie nowo powstałemu teatrowi przypisywali jego twórcy. Inauguracja sceny odbyła się 21 października. Na program wieczoru składały się m.in. fragmenty ZEMSTY Fredry, BALLADYNY Słowackiego oraz KONFEDERATÓW BARSKICH Mickiewicza. Pierwszą premierę zagrano cztery dni później, były nią ŚLUBY PANIEŃSKIE Fredry.

najbliższe galerie:

 
Spacerkiem po Krakowie
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
Krakowski Kazimierz
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Krakowski Kazimierz-tam gdzie czas się zatrzymał.
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Polska - Kraków - spacer po Kazimierzu cz. 1
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Kraków 17 - Wisła
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik supbit odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 25.02.2009 17:11

Właśnie takie moje zamierzenie aby pokazać co dzieje się na ulicy i placach Królewskiego Grodu :) Pozdrawiam

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 20.02.2009 09:25

...a o Krakowie lubię również posłuchać : http://www.youtube.com/watch?v=KLul4MIyy0E - szczególnie ten księżyc w butonierce i te wiersze... :-) Pozdrawiam

marok użytkownik marok(wpisów:130) dodano 19.02.2009 22:21

mocar - sam tez troszke mieszkalem w Kr. i wiem ze to nie tylko rynek czy Kazimierz..
czekam na nastepne galerie.. tego o czym pisalem? zakrzowka? huty?

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 19.02.2009 22:13

Dzięki za maxymalne oceny i komentarze, ja mieszkam w Krakowie mam i wykonuje mnóstwo zdjęć tego kochanego mego miasta i mam plany jescze na inną galerię o Krakowie . Pozdrawiam !

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 19.02.2009 20:30

Lubię Kraków-byłam tam trzy razy,ale nigdy nie robiłam zdjęć cyfrowym aparatem/było to przed kilku laty/więc teraz kiedy się wybiorę to nie będzie już to tylko zwiedzanie ale również pamiątka dla potomnych-pozdrawiam.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 19.02.2009 20:04

Lubię Kraków-byłam tam trzy razy,ale nigdy nie robiłam zdjęć cyfrowym aparatem/było to przed kilku laty/więc teraz kiedy się wybiorę to nie będzie już to tylko zwiedzanie ale również pamiątka dla potomnych-pozdrawiam.

marok użytkownik marok(wpisów:130) dodano 19.02.2009 11:47

we wstepie piszesz o kopcu krakusa.. to polecam go kiedys odwiedzic(jezeli tego jeszcze nie zrobiles) kopiec, kamieniolom Liban, fort sw. Benedykta i kosciol + malownicze skalki i fajne widoki na Krakow - to wszystko praktycznie w jednym miejscu
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!