m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (19):

 
Wjeżdżając do Jarosławia od strony Przeworska zatrzymujemy się przy zespole klasztornym oo.dominikanów. Miejsce to wiąże się z legendą o cudownym pojawieniu się wizerunku Piety na polnej gruszy w 1381 roku. Pierwotnie była tu drewniana kaplica w której modliła się królowa Jadwiga, zaś istniejąca budowla powstała w XVII -XVIII w. Pod klasztornymi murami znajduje się kapliczka Matki Boskiej Bolesnej z 1752 roku. Studzienka wewnątrz kaplicy. Ratusz, centralnie usytuowany na jarosławskim rynku, został wybudowany w XVII wieku. W XIX w. został gruntownie przebudowany w stylu neorenesansowym. Na początku XXwieku od strony wschodniej dobudowano areszt miejski.
Zegar na wieży wybija godziny już od 1896 roku. Przy rynku znajduje się kilka kamiennic, z typowymi dla galicyjskich miast podcieniami. Na zdjęciu renesansowa kamiennica Orsettich z XVIw. Niestety nie mogłem pokazać jej w całości gdyz trwały przygotowania do koncertu i namioty oraz  duża scena przesłaniały część budynku. A to podcienie innej kamiennicy zwanej Rydzikowską. Studnia na rynku. Gmach Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, wzniesiony na przełomie XIX i XX w. Szczyt zachodniej fasady wieńczy rzeźba sokoła.
Herb Pogoń, dawne godło Litwy. Na szczycie północnej fasady stoi rzeźba uskrzydlonego młodzieńca, personifikacji sportu. Fasadę ozdabia również płaskorzeźba przedstawiająca herb Jarosławia, podtrzymywany przez dwa gryfy. Kolegiata pw Bożego Ciała przy placu Piotra Skargi. Był to jeden z pierwszych zespołów jezuickich w Polsce. Budowlę wzniesiono w latach 1580 -15 94. W 1722 roku ustawiono przed kościołem rzeźby Tomasza Huttera. Oglądane dziś są tylko kopiami.
Kończymy krótką wizytę w Jarosławiu, tym zaś którzy kiedyś tu zawitają polecam zarezerwować więcej czasu. Warto zobaczyć choćby wnętrza niektórych kamiennic a także piwnice kupieckie.

najbliższe galerie:

 
Jarosław
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Jarosław nad Sanem
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Jarosław... przejazdem
1pix użytkownik wujryszard odległość 1 km 1pix
Radawa, Ośrodek O. Pio
1pix użytkownik natupurg odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 22.02.2009 21:21

5 lat chodziłem to szkoły w Jarosławiu :).

wujryszard użytkownik wujryszard(wpisów:294) dodano 22.02.2009 20:59

byłem kilka razy w Jarosławiu bo mam tam kilkoro przyjaciół a ostatnio nawet bawiłem się tam na weselu;)))
z galerii widać, że naprawdę miałeś niezbyt wiele czasu bo można było więcej pokazać choćby Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego, która też jest bardzo charakterystyczna dla tego miasta:)
akurat ja w swoich zbiorach mam mało fotek z Jarosławia a szkoda bo mógłbym zrobić małe "uzupełnienie" do Twojej galerii.
fajnie się oglądało...pozdr

nomaderro użytkownik nomaderro(wpisów:38) dodano 22.02.2009 16:34

nigdy tam nie byłem... Fotki zachęcające :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!