m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Budowę zamku w dzisiejszej postaci rozpoczął w 1519 roku Franciszek I, na miejscu dawnej warowni. Konstrukcją zamek przypomina średniowieczną twierdzę - zbudowany jest na planie prostokąta, w rogach którego stoją wieże o średnicy 20 m każda i otoczony jest fosą. Budowę zamku zakończono w 1547 r. już po śmierci króla, Franciszka I. Na zamku przebywał i wystawiał swoje sztuki Molier (między innymi Mieszczanin szlachcicem) Przez pewien czas właścicielem zamku był Stanisław Leszczyński, któremu podarował w 1725 r.  zamek jego zięć Ludwik XV.
Panorama zamku od strony wejścia. Głównym akcentem konstrukcyjnym zamku jest budynek centralny na planie kwadratu zwany donżonem (mimo iż nigdy nie miał pełnić funkcji obronnej), w rogach którego również znajdują się wieże. Fragmenty wejścia do zamku. Projekt centralnej klatki schodowej budynku przypisywany jest Leonardo da Vinci. Zbudowane w jej wnętrzu dwie spirale schodów skręcają w tę samą stronę, nie krzyżując się ze sobą. Wnętrze spiralnej klatki. W zamku w bardzo licznych miejscach można znaleźć symbole Franciszka I - salamandrę i literę F.
Kasetonowy strop z symbolami Franciszka I. To w tej części zamku odbywały się bale. Donżon - siedziba dworu królewskiego - na każdym z trzech pięter miał komnaty na planie krzyża. W każdym ramieniu krzyża, na każdej kondygnacji znajdowały się cztery apartamenty. Także w narożnych wieżach rozmieszczono również po 4 apartamenty. Ozdoby komnat i holi. Jeden z licznych kominków na zamku. Na 440 pomieszczeń znajdujących się w zamku, 365 miało swoje kominki. Rzeźbione detale architektoniczne.
Tereny wokół zamku świetnie nadawały się na polowania. Dziś można zobaczyć na ścianach liczne trofea myśliwskie. Widok na wewnętrzny dziedziniec zamku. Zamek nakryty jest dachami z 800 wieżyczkami, licznymi lukarnami i iglicami. Jeden z licznych, pięknie zdobionych kominów. Wieża zwieńczająca donżon. Konna policja na straży.
Otaczająca zamek fosa. Płot zdobiony królewskimi liliami. Położenie zamku jest piękne. Otoczony jest ze wszystkich stron potężnym parkiem o powierzchni 5500 ha (z czego 4500 ha zajmuje las). Otaczający zamek park jest jednocześnie rezerwatem zwierząt. Na pieszych wędrówkach można spędzić w okolicach zamku długie godziny. Lepszym sposobem na poruszanie się po terenie kompleksuj są konie.
A komu brakuje umiejętności jeździeckich, może zwiedzać i w taki sposób. Bardzo często w Chambord odbywają się pokazy konne utrzymane w klimatach epoki. Kaplica zamkowa. Kaplica od strony wejścia. Fragment drewnianych drzwi do kaplicy. Miłą formą spędzenia czasu jest przejażdżka łódką po otaczających zamek wodach.

najbliższe galerie:

 
Zamki nad Loara - Chambord
1pix użytkownik kustonnka odległość 0 km 1pix
SZLAKIEM ZAMKÓW NAD LOARĄ 2013 R.
1pix użytkownik gniady odległość 0 km 1pix
Francja - Chambord Chateau
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Francja 2014 - Chambord
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Chambord
1pix użytkownik szarykot odległość 8 km 1pix
Zamek Cheverny
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 11.03.2009 11:40

Policja z 24 jest chyba na śniadaniu.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!