m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
La Gomera została podbita przez Hiszpanów w 1440 r. Przed ich przybyciem zamieszkana była Przez Guanczów. Guanczowie wywodzili się z plemion berberyjskich, większość z nich zginęła w walkach z Hiszpanami, część sprzedano w niewolę, a reszta zasymilowała się z nowymi osadnikami. Pomimo zniknięcia autochtonów, niektóre elementy ich kultury przejęte zostały przez nowych mieszkańców i istnieją do dziś. Góry na La Gomerze poprzecinane są licznymi wąwozami, które dzięki żyznej glebie były głównym miejscem osadnictwa. Barrancos bo tak po hiszpańsku brzmi nazwa wąwozu, przekształcone zostały w tereny uprawne w postaci tarasów. Usadowienie pomiędzy górami, a morzem umożliwiało wykorzystanie deszczów występujących w wyższych partiach wyspy, jak i słońca które świeci przez większość czasu, nad brzegiem oceanu.
Szerokość wąwozów, była na tyle duża że porozumiewanie się było tu bardzo trudne. Guanczowie chcąc ułatwić sobie życie wymyślili język gwizdów zwany El Silbo. El Silbo przejęty przez Hiszpanów przetrwał do dziś. Udało mi się wysłuchać go i muszę przyznać że brzmi ciekawie. Na początku nie wierzyłem, że można się tak wszechstronnie porozumiewać za pomocą gwizdania. W latach 70-tych XX w. stwierdzono zanikanie El Silbo. Aby zachować go dla potomnych, w szkołach La Gomery wprowadzono obowiązkową naukę tego języka. Wąwóz, a w tle najwyższy szczyt Hiszpanii El Teide (3718 m n.p.m.), uśpiony wulkan znajdujący się na pobliskiej Teneryfie. Na La Gomerze uprawia się głównie banany i winorośl. Ludność zamieszkująca barrancos dzięki izolacji wyspy nadal kultywuje wiele miejscowych zwyczajów. Poza El Silbo, uwagę zwraca folklor muzyczny wspomagany ciekawym brzmieniem bębnów.
Brzeg jest tu wyjątkowo niegościnny, pozbawiony naturalnych portów.
Młody bananowiec
Zwracający uwagę kształt skał. Na La Gomerze często uprawia się awokado. Niedojrzałe banany. Uprawa bananowców Praca wre...
Pomimo uroków La Gomery, warto spojrzeć na majestatyczny El Teide.

najbliższe galerie:

 
La Gomera
1pix użytkownik ina odległość 2 km 1pix
La Gomera
1pix użytkownik gimper odległość 5 km 1pix
San Sebastian de La Gomera - ostatni port Starego Świata
1pix użytkownik dsk odległość 5 km 1pix
La Gomera
1pix użytkownik anula85 odległość 7 km 1pix
Park Narodowy Garajonay
1pix użytkownik dsk odległość 8 km 1pix
Isla Colombina czyli La Gomera
1pix użytkownik czarnykot odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
dsk użytkownik dsk(wpisów:108) dodano 22.02.2009 13:55

Dokładnie, mam zwykły automat i niestety nie ma on wiele możliwości, choć przyznam że czasami trochę się śpieszę. Przy 10 tym trochę kombinowałem, aby wulkan był widoczny. Pozdrawiam i dzięki za uwagi.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 22.02.2009 09:50

Podoba mi się nr 10 - ren wulkan z chmur oraz 13 - przejazd tą drogą to na pewno niezapomniane przeżycie. Fajne miejsce pokazujesz - lecz zdjęcia są blade, wręcz prześwietlone. Wg mnie robione na automacie, a nie wszędzie automatyczne nastawy aparatu się sprawdzają - niekiedy warto trochę pokombinować. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!