m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Pięciopoziomowa świątynia Nyatapola. Spoglądam na otaczające świątynie z uczuciem nieporównywalnego z niczym zachwytu, a zarazem bezradności i plątaniną melancholijnych myśli. Architekturą i budownictwem w miastach Doliny Katmandu zajmowali się mistrzowie newarscy, toteż większość terminów z dziedziny budownictwa w słowniku nepalskim pochodzi z języka newarskiego.

Jeszcze dziesięć tysięcy lat temu Dolina Katmandu była ogromnym jeziorem, rozpościerającym się u podnóża Himalajów. Według legendy newarskiej to mnich Manjushri swoim potężnym mieczem wyszczerbił dwie szczeliny tworzące gardziel Chobar, przez którą w ciągu wielu następnych lat wypływały wody jeziora. Zasilały one nurt Gangesu, pozostawiając płaską, rozległą, żyzną dolinę.
Położona na wysokości tysiąca trzystu pięćdziesięciu metrów nad poziomem morza, otoczona wysokimi, zalesionymi górami dolina, ma kształt zbliżony do koła o średnicy dwudziestu kilometrów. Pogoda fantastyczna. Nie za gorąco, lekki wiaterek, w tle zarys majestatycznych Himalajów... A ja na tarasie piję mój ulubiony napój - kawę  ( czarna, mocna , bez cukru - była ble... hi,hi) tak się rozmarzyłam, że o mały włos fotki pstrykałabym z poziomu ...  parteru a raczej bym ich już nie pstrykała - hi,hi. Barierka przecież gdzieś się kończy... ano. Hmm... nie lubię robić zakupów, jednak w tym miejscu po prostu szaleję :-) Jedna z tych masek oczywiście wisi na ścianie w moim domciu :-) Buddyjskie i hinduistyczne budowle sakralne istnieją obok siebie na ulicach miast, placach i w ośrodkach świątynnych, a nawet mogą być wspólne dla wyznawców obu religii.
 Wiadomo, że tam, gdzie słychać młynki modlitewne, gromadzą się buddyści, a tam, gdzie dźwięk dzwonków - hinduiści.

Dolina Katmandu, dawne terytorium trzech królestw ma swoje bogate i burzliwe dzieje, wiarygodnie udokumentowane. Od zabytków w dolinie może zakręcić się w głowie :-)
Szymborska umiała to wyrazić. „Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę, co ważne przeoczę; a resztę pomylę”.
Charakterystycznym elementem dekoracyjnym budowli są okna - różnorodne, rozmieszczone symetrycznie na fasadzie, eksponowane na tle murów z różowej cegły. Prawie jak w Krakowie tyle gołębi :-))) Oooooo jest woda, zgodna z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 29.03.2007 r. w sprawie spożycia jej przez ludzi oraz wytycznymi w sprawie monitoringu kontrolnego i przeglądowego - tylko ciekawe kto to tam sprawdzi ? Może wyślemy nasz sanepid ? Działoby się , działo...
Ilość bóstw, którym mieszkańcy Doliny oddają cześć jest oszałamiająca, a sposób, w jaki to czynią często niezrozumiały dla człowieka z Zachodu To właśnie forma okazałych, drewnianych, rzeźbionych zdobień czyni tę architekturę unikalną i rozpoznawalną na pierwszy rzut oka.

Chodzi tu o kształty oraz o mistrzostwo wykonania i łączenia elementów konstrukcyjnych W ośrodkach miejskich Doliny Katmandu - tam, gdzie rozwijało się rzemiosło i handel oraz przybywało ludności, wykształcił się typ zabudowy przyulicznej.

Nepal zamieszkuje ponad 22 miliony ludzi, z czego 44% ma mniej niż 15 lat...
Blisko połowa ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, co sprawia, że Nepal jest zaliczany do najuboższych i najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Sytuacja kobiet i dzieci jest wyjątkowo trudna.Wciąż nie widać zmian na lepsze w takich kwestiach jak niedożywienie, higiena i poprawa rozwoju psychospołecznego dzieci, które zależny w dużej mierze od troski przejawianej na poziomie rodziny. Od wszystkich cudzoziemców przyjeżdżających do Doliny pobiera się opłatę w wysokości ok. 750 rupii. Płaci się przy wjazdach do miasta (na większych ulicach są budki z kasami, na mniejszych - specjalni funkcjonariusze). Kto zostaje tutaj na noc albo dłużej, płaci tylko raz, ale przy wykupie biletu musi określić czas pobytu.
Majestatyczne dachy wygięte jak olbrzymie skrzydła, pełne powagi, a zarazem lekkości. Prawdziwą atrakcję stanowi możliwość obserwowania codziennych rytuałów, niezmiennych od wieków.Ludzie suszą ziarno na słońcu, pompują wodę, piorą bieliznę, barwią przędzę. Dzieci bawią się na ulicach, sklepikarze zachwalają egzotyczne towary, garncarze robią naczynia, kobiety mielą ziarno. Ta średniowieczna atmosfera urzeknie każdego. 


A za oknem wciąż pada śnieg ...

najbliższe galerie:

 
Katmandu
1pix użytkownik stefan odległość 2 km 1pix
Paśhupatinah
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 8 km 1pix
NEPAL w moim obiektywie
1pix użytkownik klavertjevier odległość 11 km 1pix
Korona Himalajów moim obiektywem  Najwyższe szczyty Nepalu
1pix użytkownik marek-bytom odległość 12 km 1pix
Nepal cz. III ( ostatnia ) - Bhaktapur.
1pix użytkownik wmp57 odległość 13 km 1pix
Nepal kwiecień 2015 - dwa trekingi, dwa światy
1pix użytkownik bulec odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 24.06.2011 13:43

Zareklamowała mi się na pasku ta galeria- warto ją było zobaczyć raz jeszcze.Pozdrawiam bardzo cieplutko

milena użytkownik milena(wpisów:48) dodano 18.08.2010 19:46

Interersująca galeria,taka na wskrość azjatycka.Mam bardzo dobre wrażenia po jej obejrzeniu,dlatego przyznaję 10 pkt.

kobalto użytkownik kobalto(wpisów:68) dodano 30.06.2009 20:34

Wyjątkowe te miejsca ktore odwiedziłas. Lubie Twoje opisy...

jaroluban użytkownik jaroluban(wpisów:15) dodano 01.05.2009 00:09

Doris- zdjęcia rewelacyjne, niesamowity klimat i atmosfera, czas jakby zatrzymał się wieki temu! Już się "zaraziłem" Nepalem ,może uda się kiedyś zrealizować.
Pozdrawiam

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 22.03.2009 19:31

co ja ci tu będę dużo mówić...wielki plus i już:)

michol użytkownik michol(wpisów:114) - Użytkownik usunięty. dodano 19.03.2009 16:12

jak zwykle wysoka półka :) pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 28.02.2009 08:35

Doris - także pięknie, ale jak dla mnie trochę monotematycznie. Poprzednia Twoja galeria bardziej mi się podobała. Pozdrawiam

karol użytkownik karol(wpisów:58) dodano 23.02.2009 19:07

Witam.
Dużo ciekawych zdjęć. Interesujące opisy, dzięki którym zostajemy wciągnięi do galerii i chcemy obejrzeć następne zdjęcia, aż do końca.
Bardzo podoba mi się to, że fotografujesz również ludzi. Obrazy "żyją", tam się coś dzieje.
Pozdrawiam.

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 23.02.2009 05:07

Raul - nie, nie udało mi się zobaczyć Żywej bogini...moja grupa Ją widziała, na chwilkę pojawiła się w oknie, a ja akurat gapiłam gdzie indziej. Zobaczyłam tylko znikającą malutką postać.Tak to jest, gdy człowiek chodzi z głową w chmurach :-)
Ryzykant : nie, nie żółta-hi,hi. Taka " smukła" brązowa, chyba 7 od lewej :-)

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 22.02.2009 21:01

Potrafisz wciągać w swoje opowieści. Oglądając zdjęcia zastanawiałem się, która z masek Ciebie zauroczyła. Ciekawe miejsce, ujmująca galeria.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 22.02.2009 19:11

A ja mogę Ci tylko pozazdrościc tak pięknej i ciekawej wyprawy :) Pozdrawiam !

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 22.02.2009 15:34

"doris" - udało Ci się zobaczyć boginię Kumari ?

beem użytkownik beem(wpisów:182) dodano 22.02.2009 14:33

masz lekkość w opisywaniu piękna :)
pozdrawiam cieplutko,
pięknie, pięknie... :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!