m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Poprzez swoją działalność artystyczną staje się znanym doktorem BEATOCELLO. Leczy dzieci także poprzez muzykę jako komediant,clown. Wydaje książki dla dzieci, koncertuje w Szwajcarii a także za granicą. W grudniu 1991 r. dr Richner wraca do Kambodży. Zastaje Kantha Bopha Hospital w ruinie. Za namową nowych władz podejmuje się leczenia dzieci w warunkach szpitalnych. W marcu 1992 r. zakłada w Zurychu fundację, przenosi się do Phnom Penh i rozpoczyna odbudowę szpitala. Już pod koniec 1992 r. Kantha Bopha Childrens Hospital zaczyna przyjmować małych pacjentów. Wszystkie usługi medyczne są bezpłatne. Na każdą rodzinę w Kambodży przypada średnio pięcioro dzieci. Gruźlica, malaria, gorączka denga , tyfus czy zwykła biegunka powodują ogromną śmiertelność. Do Kantha Bopha nr.IV w Phnom Penh przy 90 ulicy, rzut kamieniem od słynnej WAT PHNOM od świtu gromadzą się rodzice ze swoimi pociechami. Przy wejściu do szpitala nad chodnikiem zbudowane są z białego materiału zadaszenia.Jest ich jednak za mało,około 10 metrów bieżących chodnika obejmuje cień.Dalej to dotkliwa słoneczna wystawa. Zatem walka o te zacienione miejsca jest duża.Obsługa rozdaje białe parasole ale trzymanie parasola,dziecka czasami dwóch i torebki sprawia kłopot.Trudno.Ważne,że dzisiaj moje dziecko otrzyma pomoc lekarską.
Byłem tam dwukrotnie.Mimo ogromnej kolejki rodzice zachowują duży spokój.Także ich chore pociechy. Rozpłakanych dzieci nie widziałem.W okolicach szpitala po jednej i drugiej stronie chodnika są wszelkie potrzebne usługi dla oczekujących na wizytę u lekarza. Można kupić pieluchy,ubranka dla dzieci. Balony,zabawki.wszystko co może sie przydać w tej konkretnej sytuacji.Są to jednak sklepiki przenośne, które tak jak pacjenci, pojawiają się o świcie i razem z nimi znikają. Są też przenośne bary,restauracyjki.Dla tych, którzy czekają na wizytę i dla odwiedzających chorych. Szpital posiada 555 łóżek, 4 sale operacyjne, 2 oddziały intensywnej opieki, laboratorium z bankiem krwi. W sierpniu 2004 r. powstała idea nowego szpitala a już w grudniu 2005 oddano do użytku Kantha Bopha IV przy, którym jesteśmy. Szpital numer II mieści się na terenach Pałacu Królewskiego. Król Norodom Sihanouk oddał część swoich terenów pod budowę tego szpitala w 1995 r.W Siem Reap powstał trzeci szpital w pobliżu światyni Angkor. Każdej budowie patronuje Król i rząd Kambodży .Kantha Bopha III imienia króla JAYAVARMANA VII w Siem Reap może być światowym wzorem jak budować i organizować tego typu szpitale w azjatyckich warunkach. Dr Beat Richner zbiera pieniądze na kambodżańskie szpitale na całym świecie. Szwajcaria jest na pierwszym miejscu na liście ofiarodawców. Cały koszt budowy Kantha Bopha IV wyniósł 15 mln dolarów i w całości został pokryty z datków obywateli szwajcarskich.
W rodzinie kambodżańskiej najważniejszą osobą jest kobieta. Można to zaobserwować szczególnie w restauracji. Kobieta jest obsługiwana pierwsza i to nie dziwi. Dziwi to, że otrzymuje rachunek do zapłaty. Mimo tej wiedzy byłem zaskoczony opiekuńczym stosunkiem mężczyzn do swoich pociech. Niezwykle troskliwi.Delikatni. A to przecież najczęściej lub przede wszystkim pracownicy fizyczni.Widać to po dłoniach. Te spracowane ręce w czasach rządów Czerwonych Khmerów paradoksalnie były wybawieniem przed śmiercią. Kto nie przyznał się do swojego inteligenckiego pochodzenia musiał pokazać ręce.Delikatne dłonie nauczycieli, lekarzy, prawników, artystów były wyrokiem. Oczywiście zdarzały się przypadki,że artysta malarz przeżył bo umiał malować. Główny świadek z więzienia TUOL SLENG w procesie Ducha to artysta malarz. Portretował Pol Pota i innych artystów od zabijania i przeżył.Teraz oskarża. Obecnie w dwóch miastach w Phnom Penh i Siem Reap działa 5 szpitali, które są zarządzane przez fundację. Tylko dwie osoby dr Beat Richter i dr Denis Laurent są cudzoziemcami. Cały personel jest wykształcony w Kambodży. W każdym szpitalu wszystkie usługi medyczne są bezpłatne. Każde dziecko ma prawo do leczenia i to nie jest żaden luksus, że otrzymuje także za darmo lekarstwa. Wszyscy pracownicy Kantha Bopha otrzymują skromne wynagrodzenie a zaledwie 5% funduszy szpitali idzie na administrację.
Rząd Kambodży dofinansowywuje szpitale w wysokości 2 milionów dolarów a rząd Szwajcarii w wysokości 2,5 miliona dolarów rocznie. Dr Beat Richner został człowiekiem roku 2003 w Szwajcarii. W okresie największego najazdu turystów do Siem Reap by zwiedzić ANGKOR dr BEATOCELLO organizuje swoje koncerty. Wszystkie pieniądze za bilety oraz wolne datki idą na finansowanie szpitali. !Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w tym roku 40 458 625,09 PLN. Można powiedzieć, że było to 13,5 miliona dolarów i że może tyle jeszcze kiedyś będzie. Bo w lipcu 2008 r. to by było 20 milionów dolarów. Działają w kraju i zbierają pieniądze jeszcze inne fundacje. My obywatele płacimy coraz większe składki na ochronę swojego zdrowia, jesteśmy krajem w środku Europy a rzeczywistość?..,szkoda gadać! Te wszystkie ważne fakty dowodzą jednego,czas skończyć z marnotrawstwem pieniędzy na służbę zdrowia w naszym kraju. W 2000 r. międzynarodowy zespół ekspertów został wysłany do Kambodży na zlecenie Szwajcarskiej Agencji ds. Rozwoju i Współpracy [ DEZA ] do oceny szpitali. Przypominam, że rząd Szwajcarii daje rocznie 2,5 miliona dolarów na szpitale. Jak daje to ma prawo sprawdzić co się dzieje z ich pieniędzmi w tak skorumpowanym kraju. I co? Komisja stwierdziła, że  opieka nad pacjentami, organizacja i higiena są doskonałe a Kantha Bopha ma OPTYMALNY KOSZT W STOSUNKU DO ŚWIADCZEŃ.. Znowu przypomninam - 5% funduszy szpitali przeznaczony jest na administrację.Ciekawe jak to u nas wygląda?
A kolejki zmartwionych matek z dziećmi do lekarzy czy w Polsce czy w Kambodży są takie same a w Kantha Bopha otrzymują wszystko za darmo łącznie z lekarstwami. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w Polsce, że jakiś szpital ogłasza, że od jutra będzie leczył za darmo. Chociaż widziałem co się działo przed M1 w Poznaniu jak Media Markt ogłosiło,ze sprzedają .. nie dla idiotów...i kwiat normalnych ruszył po zakupy... Świątynia WAT PHNOM stoi na wzgórzu a wokół niej jest duże rondo komunikacyjne. Zaś po bokach skwery.Nasz szpital,których pacjenów ogladamy ma przed sobą,po drugiej stronie ulicy ambasadę Australii a z boku ładny skwer.Stoi tam z brązu piękna rzeżba ptaka.Z kilkunastu prętów, z drutu uwity jest przez artystę PTAK... Ten ptak trudny jest do sfotografowania przez swoją ażurowość i w takiej ekspozycji z porannym ostrym światłem. Ptak kojarzony jest zawsze z wolnością..,i w tej przestrzeni matki,ojcowie, czekają na wizytę do lekarza ze swoimi pociechami, znów wolni, pełni nadziei lepszego jutra. Nie ma krzeseł, ławek. Nie ma koszy. Nie ma chociażby przenośnych toalet. Jest trawnik z niewysokim żywopłotem. Kilka drzew w tym palmy i kilkadziesiąt tuk-tuków czyli postój trójkołowych tasówek.Także parking dla motorowerów.
Światowa Organizacja Zdrowia - WHO - ma swoją siedzibę w Genewie. W tym małym mieście jak twierdzi dr Beat Richter są do dyspozycji pacjentów 22 tomografy komputerowe zainstalowane tylko w sektorze prywatnym. Dlaczego taki tomograf nie może być zakupiony przez WHO dla Kambodży? Ponieważ WHO uważa,że usługa wykonana przy pomocy tomografu komputerowego jest za droga i nie odpowiada rzeczywistości ekonomicznej kraju jakim jest Kambodża.Doprawdy niepojęte stanowisko. Jesteś biedny i biedny umrzesz bo bogaci ustalają kto może korzystać z nowoczesnej medycyny. Bogaci zdecydowali w dalekiej przeszłości kolonizując Azję i Afrykę, że miejscowa ludność nie nadaje się do szkól, nie nadaje sie do szpitali, nie nadaje sie do niczego..., ...oprócz ciężkiej pracy za niewielkie wynagrodzenie. I mamy HIV z Afryki. Grypę azjatycką (1957) - ok. 1 mln ofiar śmiertelnych na całym świecie , grypę Hong-Kong (1968) - też około 1 mln ofiar na całym świecie. Wirus ptasiej grypy H5N1 to przecież jeszcze ciągle tykające zagrożenie. Globalizacja powoduje,że pandemia rozwija sie szybko na całym globie. Afryka nie ma infrastruktury dla milionów turystów z całego świata dlatego jest pozornie nie grożna. W przyszłym roku w RPA odbedą się mistrzostwa świata w piłce nożnej.Ten ogromny kraj, w którym biali kolonizatorzy dopuścili się zaniechania rozwoju miejscowej ludności jest eksporterem HIV numer 1. O prostytucji w Tajlandii to już wszyscy wiedzą. W samolocie z Phnom Penh do Singapuru usłyszałem od Niemców, że prostytucja w Wietnamie stała się nieznośna'. Co to oznacza? Do końca nie wiem bo w Wietnamie nie byłem, ale mówili to ludzie, którzy Azje kochaja i dobrze znają.
W Phnom Penh widziałem domy publiczne,ale tu i w dalszej podróży po Kambodży specjalnego  brania nie miałem. Obok skweru na którym pacjenci czekali na wizytę, ekipa telewizyjna rejestrowała program dla dzieci z ich udziałem . Proste zabawy znane na całym świecie. Ale nie to było dla mnie ważne. Zobaczyłem inne dzieci. Inaczej ubrane. Można powiedzieć, że przebrane. Uśmiechnięte, kolorowe, czyste. Wokół tej telewizyjnej zabawy, zgromadziło się trochę ciekawskich. Jednak żaden z rodziców nie podszedł z swoim chorym dzieckiem by popatrzeć na ten elektroniczny świat . Wokół Kantha Bopha spotkałem chore dzieci o smutnym spojrzeniu. Zdrowe i chyba z bagatych rodzin, pełne telewizyjnego uśmiechu. I dzieci pracujące, w których oczach widziałem  jakąś tęsknotę, którą trudno mi określić. Na ulicy, targu, w restauracji, recepcji w stolicy Kambodży nie widziałem uśmiechniętych ludzi ! Mili, sympatyczni, pomocni ale zamknięci w sobie. Na pytanie ...ile to kosztuje ? z automatu podają trzykrotnie większą ceną od tej, która jest prawdziwa. Ciekawe, że gdy pytałem o cenę warzyw, których przecież obcokrajowcy nie kupują podają cenę prawdziwą. Kantha Bopha w swoich pięciu szpitalach do końca 2007 r. przebadano 7,5 miliona pacjentów ambulatoryjnie..,650000 tysięcy hospitalizowano. Wykonano 90000 tysięcy operacji. Uratowano około pół miliona maluchów.
Po wizycie w szpitalu rodzice z dziećmi wracają do swoich domów. Z nadzieją, że ich dziecko będzie zdrowe. Przyjeżdżaja i odjeżdżają.Tak w kółko. Jedni tuk-tukiem, rowerem, motorowerem. Jedni w butach ze skarpetkami, drudzy w zwykłych japonkach. Jeszcze inni boso i pieszo bo tyle mają. Nigdy ich dzieci a przy okazji także i oni nie mieliby kontaktu z opieką lekarską gdyby nie fundacja KANTHA BOPHA a przede wszystkim dr Beat Richner, który w fundacji ma stanowisko dyrektora szpitali. Przesiedziałem przed tym szpitalem dwukrotnie kilka godzin. Może to przypadek a może reguła i warto w to wierzyć, że żaden Leksus czy inna Toyta nie podjechała pod szpital z ...szczególnym przypadkiem, omijającym reguły i zasady, którymi kieruje się fundacja Kantha Bopha w Kambodży.

najbliższe galerie:

 
KAMBODZA...NOWY ROK CHIŃSKI - PHNOM PENH
1pix użytkownik deszcz odległość 1 km 1pix
Phnom Penh - pałac królewski i skutery
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Kambodża cz.I - Phnom Penh. Pałac Królewski i Srebrna Pagoda
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Kambodża, Pnom Pen
1pix użytkownik daleko_stad odległość 2 km 1pix
Kambodża cz.II - Phnom Penh. Pro memoria.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Targ w Phnom Penh-Kambodża
1pix użytkownik baracuda77 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 04.10.2013 15:18

Zgadzam sie w 100%:)Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.09.2013 16:31

...wczoraj, dzisiaj dyskutujemy o celowości stosowania fotografii czarno-białej i trudności wynikajacych z stosowania fotografii kolorowej...tak się złożyło, że dzisiaj wpadłaś na tę galerię i dzisiaj odpisuję w kontekście co powyżej... zastanawiałem się długo czy nie zastosować tutaj czarno-białej fotografii, zrezygnowałem bo nie chciałem takim kolorem zdołować dodatkowo problem... on sam w sobie jest OGROMNY, byłaś tam to widziałaś...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 03.09.2013 14:49

Wspaniala relacja smutnego i cięzkiego życia....zawsze powtarzam,ze nie doceniamy tego co mamy:(Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 24.11.2010 21:40

DREPTAK - dziekuje za odwiedziny. Już prawie dwa lata minęły od pobytu w Phnom Penh. Jak podały wszystkie agencje prasowe w ubiegłą sobotę wydarzyła się tragedia całkiem niedaleko od tego szpitala. ŚWIĘTO WODY - prawie 2 miliony turystów. Znakomite zawody łodzi na rzece Tonle Sap, która wpada do Mekongu i całkiem długi i duży most łączący niewielką wyspę z stolicą. Most specjalnie oświetlony kolorowymi lampkami. Zwoje przewodów tak podłączone, że most był pod napięciem i zaczęło się... jak włączyli. Tragedia. Setki ofiar. Bardzo przykro...

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 17.11.2010 22:34

aha, jeszcze jedno-znam kambodżańskiego ojca 3 córek (niezwykle skromny, ubogi człowiek) i uwierz mi, nigdy wcześniej nie widziałam w żadnym innym polskim ojcu takiej miłości i delikatności wobec swoich dzieci, ilekroć go widzę jestem zachwycona i zdumiona jego postawą, także ogromem miłości dziewczynek do swojego tatusia , coś w tym, o czym pisałeś jest...:)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 17.11.2010 22:30

no i klucha w gardle, łzy na powiece.... dziękuję...za galerię, za wiadomości, za uświadomienie tego,czego dreptak w ciepłym mieszkaniu ,z pełnym brzuszkiem, we własnych butach nie wiedział, nie przypuszczał, ech...

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 07.04.2009 15:15

Powtórzę za Knfredem - "Ściska serce"

Ta galeria świadczy ,że Obieżyswiat jest serwisem nie tylko społecznościowym ale i społecznym.

goonias użytkownik goonias(wpisów:44) - Użytkownik usunięty. dodano 07.04.2009 14:37

Drgi Panie Deszczu . Że ta galeria jest " na bank" na 10 to zrozumiałe. Ale jest to 10 wystukana przez łzy. Tak łatwo się człowiek wzrusza widząc tyle nieszczęścia maluchów i ich rodzin na raz. Śliczne dzieciaki, kolorowe ubrania... ale ten przerażający smutek w dużych oczach małych dzieci poraża. Podziwiam tych lekarzy i personel, leczący za ułamek budżetu szpitala te rzesze biedaków - sugestia autora, że u nas koszty administracji i płac pochłaniają większość budżetów jest jak najbardziej na miejscu. Dziekuję za sporą dawkę wiedzy i ciekawostek w komentarzach . Pewnie , że z danych statystycznych też możnaby się sporo dowiedzieć , ale brak czasu itd...nie ma co się okłamywać -po prostu nie sięgnęłabym do nich . A tu w jednej pigułce wraz z galerią pięknych, przejmujacych zdjęć . Swoją drogą , patrząc na tematy po które sięga Autor to myślę , że w piersi Deszcza bije serce wraźliwego artysty że hej!!!

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 11.03.2009 10:59

Ściska serce.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!