m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (16):

 
Nieopodal Jersey znajduje się pełno skał, które widać w zależności o poziomu morza. Na szczęście wejście do portu jest bardzo dobrze oznakowane. Port w Saint Helier jest jedynym na wyspie, w którym można się schronić niezależnie od poziomu wody. Elizabeth Castle - budowę rozpoczęto w 1594, a ukończono w początkach XVII w. Zamek wybudowano na wyspie, do której prowadzi droga, pojawiająca się podczas odpływu. Zamek Elżbiety od momentu ukończenia budowy był siedzibą gubernatora wyspy. Pełnił ważną rolę w obronie wyspy, zarówno podczas Rewolucji Angielskiej, jak i przed francuskimi inwazjami. Ostatni raz służył do celów militarnych podczas okupacji niemieckiej. Dziś jest udostępniany zwiedzającym, pełniąc rolę muzeum.
Wejście do portu Saint Helier. Wyświetlacz pokazuje, jaki jest poziom wody nad progiem wejścia do przystani jachtowej. St. Helier jest największym miastem Jersey, zamieszkuje je niespełna 30 tyś. ludzi, zaś całą wyspę około 88 tyś. Na wyspie obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i francuski, jednak drugim najczęściej używanym jest portugalski. Wpływ na to ma bardzo duża społeczność z Madery. Rdzennym językiem Jersey jest Jèrriais, jednak niewiele osób się nim posługuje. Pracę znalazło tu także wiele polskich obywateli, których stałą ilość ocenia się na 5 tyś.
Centrum Saint Helier, z tyłu widoczne wzgórze na którym znajduje się Fort Regant. Jedna z głównych ulic miasta Broad Street. Wokół starej części miasta wyrosło wiele nowoczesnych budynków, w dużej mierze są to przedstawicielstwa firm, korzystających z łagodnej polityki fiskalnej Baliwatu Jersey. W mieście znajduje się wiele osobliwych pomników.

najbliższe galerie:

 
Historia i współczesność - dolmeny i pomniki
1pix użytkownik bilbo odległość 2 km 1pix
Jersey
1pix użytkownik bilbo odległość 4 km 1pix
Zamek Orgueil w Gorey (Jersey)
1pix użytkownik bilbo odległość 7 km 1pix
St. Peter Port - stolica Guernsey
1pix użytkownik dsk odległość 43 km 1pix
Guernsey - rowerem wokół wyspy
1pix użytkownik dsk odległość 49 km 1pix
Francja - Cap Frehel/Fort la latte
1pix użytkownik zibid odległość 58 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 03.03.2009 18:05

Całkiem przyjemne miejsce.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!