m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Rano o 7-ej wypłynęliśmy z Tallina i po czterech godzinach dopływamy do Helsinek Helsinki, port i prom, my płyniemy tej samej linii Jesteśmy już na lądzie, tym samym poruszamy się innym środkiem transportu. Katedra św. Mikołaja - potężna katedra luterańska, do której prowadzą strome granitowe schody. 
Z zewnątrz bogata fasada, natomiast ... 
... w środku surowe wnętrze robią niesamowite wrażenie.
Zbudowana w połowie XIX wieku jest obecnie pomalowana na biało, a kopuła pozłocona. Przed katedrą znajduje się pomnik cara Aleksandra II, którego Finowie, w przeciwieństwie do Polaków darzą sympatią. To właśnie on nadał językowi fińskiemu status równy z rosyjskim. Czasami może posłużyć jako przystanek, w locie
Serce miasta to Plac Senacki z klasycystycznymi budowlami wg projektu J.C.L. Engela z pierwszej połowy XIX wieku. Katedra Św. Mikołaja, sobór prawosławny, budynek senatu, uniwersytet, biblioteka, obserwatorium, ratusz i pałac prezydencki. Domy o klasycystycznych fasadach. Biblioteka Gmach Senatu, Pałac Rządowy Uniwersytet założony w 1828r.
Dom kupca Sederholma, najstarszy murowany dom w Helsinkach Katedra Uspieńska - największa katedra kościoła prawosławnego w Finlandii. Usytuowana jest na wybrzeżu w okolicach Placu Targowego ...  ... o niezwykle bogatym wystroju wnętrza, Ikonostas
Musieliśmy dosyć szybko robić zdjęcia, za chwilę miał być ślub, goście już siedzieli ... Rzeźbiarz odpowiedział na to odwróceniem figury o 180 stopni... (po prostu wypiął się...). Katedra św. Mikołaja widziana z placu przy Katedrze Uspieńskiej Nabrzeże.
Ratusz klasycystyczny z drugiej połowy XIX wieku Pomnik cara Aleksandra II TEMPPELIAUKIO KIRKKO. Jest to kościół wykuty wewnątrz wielkiej granitowej skały na środku zwykłego placu. Usytuowana na sporym wzniesieniu świątynia wygląda z góry jak porzucony latający spodek. Kopuła jest zrobiona ze zwiniętego wielokilometrowego drutu miedzianego. Często odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej, bowiem surowe ściany przyczyniają się do wspaniałej akustyki.
Helsinki z autokaru, w głębi dworzec kolejowy Dworzec Kolejowy zaprojektowany w 1910 roku przez Eliela Saarinana Pomnik generała Mannerheyna Opera z drugiej połowy XX wieku Powoli opuszczamy Helsinki.

Pierwszy raz w Helsinkach byłam w 2005 roku,ale to będzie już w innej galerii.

najbliższe galerie:

 
Helsinki - Stadion Olimpijski
1pix użytkownik gosia odległość 2 km 1pix
Helsingfors,  czyli Helsinki
1pix użytkownik imod odległość 2 km 1pix
Dlaczego podobało mi się w HELSINKACH
1pix użytkownik bartekplk odległość 2 km 1pix
Seurasaari wyspa - skansen w Helsinkach
1pix użytkownik madwol odległość 2 km 1pix
Biblioteka Główna Uniwersytetu w Helsinkach
1pix użytkownik gosia odległość 3 km 1pix
Temppelinaukio - kościół w skale
1pix użytkownik gosia odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5062) dodano 15.01.2014 21:17

Przepraszam za komentarz, który dotyczył zupełnie innej galerii z Helsinek... Twoja jest też piękna i bezbłędna, Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5062) dodano 15.01.2014 13:12

Bardzo ładnie pokazana fińska stolica. Proponuję natomiast sprostować błąd w podpisie zdjęcia 18. Sobór Uspieński w Helsinkach nie może być największą prawoslawna świątynią położoną na wschód od Moskwy, jako że Helsinki leżą na północny zachód od tego miasta (długość geograficzna Moskwy to 37°37'E, Helsinek - 24°56'E). Może on być największą taką światynią, położoną na zachód od Moskwy, choć nie wydaje mi się by było to prawdą, gdyż choćby sobór św. Izaaka, czy Sobór Kazański w Petersburgu wydają się większe, a leżą też na zachód od Moskwy... Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3565) dodano 22.08.2012 19:53

To miasto jest piękne.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 24.06.2009 12:15

Dwukrotnie byłam w tej cerkwi i nie było problemu z robieniem zdjęć. Zauważyłam jednak, że coraz częściej (nawet u nas) wprowadzają zakaz robienia zdjęć we wnętrzach lub za opłatą.

tunrida użytkownik tunrida(wpisów:82) dodano 22.06.2009 18:15

podobaja mi sie zdjęcia z cerkwii. mnie nie bylo dane uwiecznic wnetrzna przez ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA :D:D:D mialas chyba wielkie szczescie, ze Ci sie udalo :D

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 04.03.2009 12:08

magg: co do wpływów rosyjskich, sa bardzo widoczne. Dzięki Tobie uzupełniłam opis o trochę historii (zaczerpnięte z internetu), ale dzięku temu zdobywamy więcej informacji o miejscach które zwiedzamy lub chcemy zobaczyć. Pozdrawiam

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 04.03.2009 11:57

knfred: coś mi się w tej galerii pomieszało - samo!? Dziękuję, już "wyprostowałam". Pozdrawiam

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 04.03.2009 11:56

raul: Wiem co to znaczy pochmurny, deszczowy dzień na wycieczce. Dwa razy byłam w Oslo i dwa razy lało. Mam nadzieję, że za trzecim razem będzie świeciło słońce. Do Helsinek miałam większe szczęście. Dziękuję, nawet nie zauważyłam że mam juz tyle zdjęć. Pozdrawiam

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 04.03.2009 10:17

Nigdy tam nie byłem ani nie czytałem przewodników o Helsinkach jednak mimo to komentarze do 18,28 i 35 nie bardzo pasują.
hejka!

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 04.03.2009 02:08

Helsinki widziałem tylko raz i był to krótki 2 godzinny spacer w przerwie między lotami, w pochmurny deszczowy dzień. Nie zrobiły na mnie większego wrażenia. Na Twoich fotografiach wyglądają znacznie bardziej interesująco, może będzie kiedyś okazja do dłuższej wizyty. Bardzo przyjemna galeria.
Pozdrawiam

P.S.
Gratuluję 3000 zdjęcia ;)

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 04.03.2009 00:09

Może się mylę ,ale wpływy rosyjskie w architekturze tego miasta są widoczne.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!