m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nazwa Belfast pochodzi z języka irlandzkiego Béal Feirste, co oznacza ujście rzeki Farset. Wpada ona do rzeki Lagan. Powstały w 1906 r. neoklasycystyczny ratusz. Znajduje się przy Donegall Square, będąc jego centralnym punktem. Stanowi on zlepek wszystkich stylów architektonicznych z czasów Imperium Brytyjskiego. Ratusz można zwiedzić bezpłatnie, podczas 45 minutowych wycieczek z przewodnikiem. U wejścia stoi pomnik królowej Wiktorii. Na okres jej rządów, przypada czas największego rozwoju miasta. Cieszy się ona dużą sympatią protestanckich mieszkańców. Katolicka część w głównej mierze uważa ją za symbol irlandzkiego zniewolenia. Jeden z okazalszych budynków przy Donegall Square.
Powstały w 1885 r. Crown Liquor Saloon z zewnątrz wykładany lśniącymi płytkami, w środku podzielony jest na kilkanaście drewnianych przedziałów. Każdy taki „salonik” ma dzwonek do przywoływania kelnera, wiszące na ścianach stuletnie metalowe tabliczki, służą jako draski do zapałek. Dzisiejszy budynek został odrestaurowany, gdyż bomby podłożone przez IRA w Hotelu Europa zniszczyły go doszczętnie. Great Victoria Street Grand Opera House - budynek z przełomu XIX i XX w. Koncertował tu m. in. sam Lucciano Pavarotti. Protestancka St Anne’s Cathedral (katedra św. Anny) - wybudowana została w 1899 r. Katedra św. Anny jest najbardziej monolityczną, z grona najwspanialszych budowli Belfastu. W świątyni spoczywa lord Edward Henry Carson (1854-1935) człowiek, który stał się symbolem podziału Irlandii w 1922 r.
Albert Memorial Clock Tower - wybudowana została w 1867 r. na cześć męża królowej Wiktorii, Alberta. Wieża do złudzenia przypomina Big Ben'a, podkreślając brytyjski charakter miasta. Albert Memorial Clock Tower jest przekrzywiona o kilka stopni, winne temu są słabe fundamenty, choć podobno pracujący przy jej budowie Irlandczycy, specjalnie źle wykonali pracę, na złość Anglikom. Kościół dla marynarzy, nieopodal portu. Rzeka Lagan, przy jej ujściu do zatoki Belfast Lough znajduje się port. Nabrzeże, na miejscu dawnych terenów przemysłowych tworzy się przyjazne deptaki, alejki, knajpki.
Górny poziom rzeki musi być regulowany, aby utrzymać jej spławność w czasie odpływu. Przy dokach mieści się słynna Big Fish (Duża Ryba). Z daleka wygląda jak przedstawienie ryby, gdy przyjrzymy się uważnie... ...zobaczymy na każdej łusce część historii miasta. Jeden z najstarszych pub'ów w mieście. Mieszkańcy Belfastu szczycą się dużą ilością pub'ów z długą historią. Przygotowano wiele przewodników miejskich, które oprowadzają śladami tych jakże charakterystycznych dla Irlandii miejsc spotkań. Belfast leży u pod nurza gór. Przykład nowoczesnej architektury Victoria Square.
W Belfaście dopiero od dziesięciu lat zmienia się krajobraz architektoniczny. Przedtem inwestycje były zbyt ryzykowne, obawiano się powszechnych tu, ataków bombowych. Dziś Belfast jest placem budowy, nadrabia się czas zastoju, spowodowanego konfliktem. Stocznia Harland & Wolff, niegdyś największa na świecie, tu m. in. powstał Titanic. Na zdjęciu wyróżniające się suwnice zwane Samson i Goliat. Siedziba Queen's University. Droga prowadząca do parlamentu Irlandii Północnej zwanego Stormont'em.
Budynek pełni tą rolę od 1972 r. Mieszkańcy dzielnic wokół Stormontu podkreślają na każdym kroku swą brytyjskość. Wszędzie widać flagi Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Przed parlamentem mieści się pomnik lorda Edwarda Henry'ego Carson'a. Jako przywódca unionistów, przy rozmowach o niepodległości Irlandii zaproponował zachowanie 6 hrabstw Ulsteru przy Wielkiej Brytanii. Jego żądania zostały zaakceptowane, przez co do dziś wyspa nie jest zjednoczona. Sir Edward Carson stał się symbolem podziału Irlandii, w pamięci protestantów zapisał się jako bohater i obrońca Ulsteru. Katolicy pamiętają go jako sabotażystę irlandzkich dążeń niepodległościowych. Zachodni Belfast, robotnicza dzielnica miasta, tu rozgrywały się najczęściej sceny nienawiści. Irlandczycy walcząc o równe traktowanie, często siłą byli zmuszani do porządku. Spowodowało to odpowiedź drugiej strony. IRA (Irlandzka Armia Republikańska) pod koniec lat 60tych zwiększyła swą aktywność żądając połączenia z Republiką Irlandii. Rząd Brytyjski wprowadził do Ulsteru wojsko, co spowodowało wybuch regularnych walk. W starciach cierpieli najczęściej zwykli ludzie. (Na budynku zdjęcia upamiętniające największe zamachy i informacje przedstawiające ich rozmiar).
Wjeżdżając do zachodniego Belfastu spotyka się wiele budynków ozdobionych muralami. Są one wyrazem sympatii i przekonań mieszkańców. Protestancka dzielnica Shankill, z muralem upamiętniającym królową matkę. Mural przedstawiający bohaterów bojowej organizacji protestanckiej UVF (Ulster Volunteer Force) Pub protestantów, upamiętniający udział 36 dywizji ulsterskiej w bitwie pod Sommą. Ulster Freedom Fighters (UFF) - paramilitarna organizacja, założona przez północnoirlandzkich lojalistów, w celu walki z IRA oraz utrzymania zależności Północnej Irlandii od Wielkiej Brytanii. Razem z innymi protestanckimi organizacjami paramilitarnymi, UFF odpowiedzialne jest za śmierć ponad 3000 osób na terenie Północnej Irlandii. Organizacje te przez długi czas były kontrolowane i używane przez brytyjski rząd centralny, w celu eliminacji fizycznej bojowników IRA. Sąd przy ulicy Westway, rozstrzygający większość spraw dotyczących konfliktu pomiędzy unionistami i republikanami. Połączony jest tunelem z... ...więzieniem po drugiej stronie ulicy. Budynki te jako symbol nienawiści, nie wykonują swej dawnej roli.
Wjeżdżając do katolickiej dzielnicy Falls, oprócz murali przedstawiających problemy lokalne, można zaobserwować zaangażowanie w sprawy międzynarodowe. Tu przykład solidarności z niepodległością kraju Basków oraz poparcie dla Kuby. Krytyka rządów Bush'a Upamiętnienie męczenników irlandzkich. Oglądając murale, można w pewnym sensie zrozumieć nienawiść, obu zwalczających się stron. Siedziba Sinn Féin (My sami), partii walczącej o zjednoczenie Irlandii. Na przedzie mural upamiętniający Bobby'ego Sands'a lidera IRA, jednego z największych bohaterów walki o zjednoczenie. Umarł domagając się uznania członków IRA za więźniów politycznych. Został wybrany do brytyjskiej Izby Gmin. Zmarł w trakcie strajku głodowego po 66 dniach. Bobby Sands stał się męczennikiem, zwracając uwagę opinii międzynarodowej na sytuację Irlandii Północnej. Przyczynił się do liberalizacji polityki brytyjskiej, co w ostateczności doprowadziło do procesu pokojowego.
W kwietniu 1998 r. doszło do podpisania porozumienia wielkopiątkowego. Spowodowało ono zaprzestanie ataków IRA i doprowadziło do równego traktowania protestantów i katolików, dzięki temu obecnie we władzach miejskich po raz pierwszy rządzą katolicy. Co do przyszłości Ulsteru, to mają o nim zadecydować mieszkańcy w wolnych wyborach. Dziś miasto nie przypomina tego z przed dziesięciu lat. Teraz wszystko jest OK, jak pokazuje jeden z mieszkańców.

najbliższe galerie:

 
Belfast i Antrim
1pix użytkownik whisky1979 odległość 0 km 1pix
Belfast
1pix użytkownik travelopolis odległość 1 km 1pix
Belfast Murale IV
1pix użytkownik muczacza odległość 1 km 1pix
Belfast
1pix użytkownik muczacza odległość 1 km 1pix
Irlandia Płn. - Belfast
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Murale z Belfastu - 2006
1pix użytkownik julian53 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 12.10.2009 20:52

bardzo sugestywne

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 04.03.2009 20:52

Treściwie i rzeczowo.

muczacza użytkownik muczacza(wpisów:241) dodano 04.03.2009 20:28

Ciekawe zdjęcia i opisy, z których można się wiele dowiedzieć. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!