m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dalej już ten pociąg nie pojedzie. Wysiadamy... Jest środek zimy, a Zakopane wita nas prawie wiosenną pogodą. Czy to na pewno jest zimowa stolica Polski? Zaczynam od Wielkiej Krokwi. Skocznia jakże bliska wielu Polakom, którzy mieli okazję tutaj nie raz oglądać zwycięstwa Małysza. Ja natomiast załapałam się konkurs skoków kobiet. Pierwszy raz w życiu miałam okazję popatrzeć na skoki narciarskie. W ogóle skoki w Zakopanem są modne, także na bungee.
Żelaznym punktem pobytu w Zakopanem jest również wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Ja jednak z tej atrakcji nie skorzystałam, powód - najzwyklejszy - brak dobrej pogody. Trudno zliczyć, ile razy bądąc w Zakopanem, przemierza się Krupówki. Nic dziwnego, że należą do pierwszej piątki, najsłynniejszych ulic w Polsce. Wypada zatem tutaj być. Trochę tutaj kiczowato. Górale dwoją się i troją, żeby zapewnić rozrywkę turystom. Każdy sposób na zarobienie paru złotych jest dobry. Pod warunkiem, że sprawi to Ceprom radość.
Tłumy ludzi płynących Krupówkami, skutecznie mnie od tej ulicy odciągają. Odchodzę kilka kroków w bok, i od razu napotykam ciekawe domy w jakże pięknym zakopiańskim stulu. Ze ścian niskiego budynku usytuowanego obok Teatru Witkacego zerkają na mnie złowrogo oczy... Cały ten budynek pokrywa graffiiti, malunki przeniesione z obrazów Witkacego. Miłośnikom stylu zakopiańskiego, polecam spacer po ul. Kościeliskiej.
Można tutaj podziwiać stare zakopiańskie domy, sprzed 100 i 150 lat. To taki żywy skansen. Domy te są oznakowane tabliczkami informującymi o nazwisku pierwszych gospodarzy i roku budowy. Na szczególną uwagę zasługuje dom wybudowany w latach 1850-1870. Należy on do najstarszych zabytków Zakopanego. Mieści się w nim od samego początku swego istnienia historyczna już resteuracja U Wnuka
Za małym mostkiem na Cichej Wodzie stoi willa koliba. Jest to pierwszy wzrorcowy dom wybudowany w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza. Centralnym pubktem ulicy Kościeliskiej jest kościół MB Częstochowskiej i Św. Klemensa. Wybudowany został w 1848r. Jest to mały, jednonawowy kościół, nisko sklepiony i skromnie wyposażony. Obok kościoła, przy ścieżce prowadzącej na cmentarz stoi murowana kapliczka patronów Słowacji i Podhala, wybudowana na początku XIXw. Cmentarz na Pęksowym Brzysku nazywany bywa starym cmentarzem, lub cmentarzem zasłużonych.
To pierwszy zakopiański cmentarz, powstał w połowie XIXw. Cmentarz jest mały, pokryty jest gęsto około 250 grobami, z których każdy jest niepowtarzalny. Na cmentarzu tym zostali pochowani m.in.: Kornel Makuszyński, Hasior, Helena Marusarzówna, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa Tetmajer. Spacer po Zakopanem kończę przed dolną stacją kolejki na Gubałówkę, miejsce to szczególnie upodobali sobie Górale i oferują turystom niezliczone ilości góralskich specjałów. Nabywam oscypek i kieruję się do domu na zasłużony odpoczynek. Wstaje skoro świt. Dzień zaczyna się pieknie. Wreszcie mam okazję zobaczyć góry. W nocy spadł śnieg i Krupówki od razu odzyskały swoją piekną zimową szatę.
Mam pewien dylemat, bo nie wiem czy wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch, czy na Gubałówkę. Wybieram wariant drugi, majac nadzieję, że słoneczna pogoda utrzyma się dłużej. Niestety, to był tylko jeden taki słoneczny dzień. Pozostało mi więc oglądanie Kasprowego Wierchu za pomocą pomocą teleobiektywu. Spojrzenie na Giewont. Na Zakopane.
Obowiązkowo trzeba napić się grzańca. W takim miejscu smakuje najbardziej. Pod warunkiem, że dokopiemy się do stołu i ławy. Jesczcze tylko przejażdzka saniami. I pamiątkowe zdjęcie z misiem na tle Tatr (nie rozumiem tylko dlaczego ten miś jest biały, w Tatrach żyja niedzwiedzie brunatne, a nie polarne) Na koniec wieczorny spacer po zaśnieżonych Krupówkach.
kolejne dni przyniosły przede wszystkim nieustające opady śniegu. Zakopane wreszcie, jak w piosence Wałów Jagiellońskich, zostało całe śniegiem zasypane.

najbliższe galerie:

 
Zakopane
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Zakopane - Maj
1pix użytkownik focus206 odległość 0 km 1pix
Zakopane spacer
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
Radość i …  frasobliwość
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Zakopane
1pix użytkownik pablomu odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 19.03.2010 00:13

Był czas, ze Zakopanem było moją fascynacją. Zmieniłem pogląd na to miasto zdecydowanie. Dlaczego ? - tłumy ludzi, korki na ulicach, brak parkingów, drożyzna, chamstwo "busiarzy" , komercja i ta wszech obecna chińszczyzna. Teraz, gdy zdarzy mi sie być w Tatrach bywam w Tatrach, omijam to miasto szerokim łukiem. Marioli - ładne zrobiłaś album, szczególnie atrakcyjny dla kogoś, kto tam nigdy nie był. Pozdrawiam

dzastina19862 użytkownik dzastina19862(wpisów:49) dodano 03.11.2009 11:06

Śliczna galeria po prostu aż chce się tam być :):) pozdrawiam

budgie użytkownik budgie(wpisów:22) dodano 22.04.2009 16:44

lubię 9

marok użytkownik marok(wpisów:130) dodano 09.03.2009 15:39

Zakopane topowo turystycznie.. tez nie przepadam za tymi tlumami.. naprawde ladniej i taniej jest tu poza sezonem..
a co do serkow.. hmm oscypek to napewno nie byl :P pierwsze beda dopiero gdzies w polowie kwietnia :)
pozdrawiam

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 09.03.2009 15:15

Fajnie oddana atmosfera "Polskiego Centrum Turystyki Zimowej".

Mnie też przerażają tłumy na Krupówkach.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!