m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Widok na Breuil-Cervinia. Miejscowość ma nieco ponad 300 stałych mieszkańców, leży na wysokości 2000 m n.p.m., na końcu doliny Valtournenche, a składa się głównie z hoteli. Rozwinęła się jako ośrodek narciarski w latach 30-tych XX w. z rozkazu Mussoliniego, który zapragnął zadbać o tężyznę fizyczną Włochów. Wtedy powstały też pierwsze koleje linowe po tej stronie Matterhornu. Przysiółek  Cervinia o miłej dla ucha nazwie Cieloalto czyli wysokie niebo... Tu też dominują paskudne bryły hoteli... Rzut oka na trasę narciarską w rejonie Valtournenche - w dolinie połączonej systemem wyciągów i zjazdów z Cervinia. Wszystkie trasy były wręcz perfekcyjnie przygotowane. A oto Jego Wysokość Matterhorn, po włosku Monte Cervino (4478 m n.p.m.). To nie najwyższa góra Włoch, czy Szwajcarii, ale z racji swej urody i niedostępności jest symbolem tych okolic. Widok od strony włoskiej jest chyba mniej znany, ale i tak robi wrażenie - w końcu to prawie 2,5 km przewyższenia od Cervinia. Te poszarpane szczyty królują nad Cervinia od zachodu. To grań Les Jumeaux (3875 m n.p.m.). A to już widok z najwyższego punktu, na który można wjechać systemem kolejek po stronie włoskiej - z Plateau Rosa - Testa Grigia (3480 m n.p.m.). na ostatnim planie masyw Mt. Blanc.
Panorama doliny Aosty z Plateau Rosa. Na pierwszym planie lodowiec Plan Rosa z trasą zjazdową. Stąd do Cervinia tylko 13 km zjazdu... ...a to już widok na północną stronę - na leżący po stronie szwajcarskiej lodowiec Theodul i dolinę Matter, zasnutą poranną mgłą. Stąd do Zermatt - 16 do 22 km zjazdu - w zależności od obranej trasy i stopnia jej trudności. Wyciąg i trasa na lodowcu Furgg, na wysokości ponad 3300 m n.p.m. Ta część ośrodka jest czynna cały rok. Widok na Matterhorn i przełęcz Furgg z Plateau Rosa. Kolejny widok na górę gór - jak nazywają niekiedy Matterhorn szwajcarskie foldery reklamowe... A to widok na Matterhorn niemal z podnóża - z trasy wiodącej doliną Z'Mutt. Do wierzchołka w pionie niemal 2500 m...
Dolina Z'Mutt i w oddali widok na Allalinhorn (4027 m n.p.m.) i Alphubel (4206 m n.p.m.). Śniegu tej zimy było pod dostatkiem - wg komunikatów meteo w dolinach około 1,5m, na lodowcach prawie 4 m. A to już widok na Matterhorn znany z folderów i kiczowatych fototapet - tak wygląda z odnóża Rothornu... ...a tak z jego szczytu, z wysokości 3100 m n.p.m. Uroda tej góry tkwi chyba w regularnym kształcie, stromych zboczach i braku sąsiedztwa o porównywalnym wzroście. Widok z Rothornu na masyw Monte Rosa, w skład którego wchodzi najwyższy szczyt Szwajcarii - Dufourspitze (4634 m n.p.m.) Teraz czas na widoki z najwyższego, dostępnego kolejką linową szczytu w Europie - Kleines Matterhorn, o wysokości 3883 m n.p.m. Podróż na tę górę z Zermatt odbywa się kolejno 1 koleją gondolową i 2 kolejkami linowymi, pieszo tunelem, wykutym w skale, windą i stromymi schodami, ale widoki z platformy na szczycie rekompensują włożony trud i odczuwalny na tej wysokości brak tlenu. Wierzchołek wieńczy drewniany krzyż.
Widok na dolinę Matter, na której południowym końcu znajduje się Zermatt. Widok na wschód, w kierunku masywu Monte Rosa, na pierwszym planie Breithorn (4165 m n.p.m.) Widok na południe, na zasnutą mgiełką dolinę Aosty. Widok na zachód, na Matterhorn, który z tej perspektywy nie wygląda już tak majestatycznie. Tonąca we mgle dolina Valtournenche . Lodowiec Theodul, szczyt Plateau Rosa - Testa Grigia ze stacją kolejki linowej, w dole Cervinia, a hen, daleko - Mont Blanc...
A jako że wszystko, co dobre kończy się zbyt szybko - na pożegnanie góry nad doliną Aosty w promieniach wschodzącego Słońca - z nadzieją, że jeszcze kiedyś tu wrócimy...

najbliższe galerie:

 
MATTERNHORN
1pix użytkownik archipio odległość 7 km 1pix
Gornergrat - Matterhorn - Zermatt
1pix użytkownik admian odległość 8 km 1pix
Panorama Alp - Szwajcaria
1pix użytkownik archipio odległość 10 km 1pix
Zermatt
1pix użytkownik waldek1986 odległość 10 km 1pix
Marzenia stają się rzeczywistością - Zermatt
1pix użytkownik arla odległość 10 km 1pix
Alpejsko
1pix użytkownik marek-bytom odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 19.02.2014 14:42

ależ pięknie...

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 07.11.2009 20:12

re: mereks: dzięki, pozdrawiam i życzę pięknej pogody !

mereks użytkownik mereks(wpisów:81) dodano 05.11.2009 21:00

Znakomite zdjęcia i równie znakomity komentarz. Pozazdroscić - ale już nie zadługo - 11 grudnia też tam wyjeżdżam. pozdrowienia.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.09.2009 08:43

Spędziłam ubiegłoroczny zimowy urlop w Zermatt.
Matternhorn robi wrażenie,mimo iż nie jest najwyższym szczytem Szwajcarii.
Ale dla mnie najpiękniejszy.
Świetne zdjęcia.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 11.04.2009 11:42

10 za Matterhorn - czego więcej trzeba do szczęśćia. Pozdr

kikulisko użytkownik kikulisko(wpisów:76) dodano 14.03.2009 14:07

Re - zbik: na szczycie Małego Matterhornu jest tablica, informująca, że to najwyższa kolejka linowa Europy - 3883 m n.p.m. - stąd moje informacje. Pozdrawiam!

zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 13.03.2009 23:56

Te paskudne bryły hoteli jeszcze jako tako...
Pozazdrośćić tych nastrostad i .... oczywiśćie widoków.
Kiedyś wyczytałem, że Aiguille du Midi jest najwyższą kolejką na śiecie (3842 m n.p.m.). Może chodzi o faktycznie która wyżej "wyjeżdża"?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!