m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Z centrum Karpacza kierujemy się w stronę Białego Jaru. Po drodze mijamy piękną kamienicę. Z Białego Jaru szlakiem zielonym (Droga Bronka Czecha) kierujemy się w stronę Polany. Po raz pierwszy dzisiaj widzimy królującą nad całą okolicą Śnieżkę. Będzie ją widać na szlaku jeszcze wiele razy... Zbliżamy się do Polany, 1067m npm. Szlak zielony spotyka się tu z niebieskim i żółtym. Chwila odpoczynku i ruszamy w dalszą drogę - odwiedzimy dziś to miejsce jeszcze raz.
Wybieramy szlak niebieski - około 30min marszu do Samotni. Mijamy Kozi Mostek na Białym Potoku i zbliżamy się do Kotła Małego Stawu. Urwiste ściany polodowcowego kotła wznoszą się do wysokości 1400m npm.
Im bliżej Małego Stawu tym bardziej wzmaga się wiatr. Mały Staw zajmuje powierzchnię niespełna 3ha a jego głębokość sięga ok. 7m. Schronisko Samotnia im. Waldemara Siemaszki, 1195m npm.
Pierwsze wzmianki o budzie strażnika pilnującego stawu bogatego w pstrągi pochodzi z 1670r. Obecne schronisko, stojące w miejscu kilku poprzednich, pochodzi z końca XIXw. Konstrukcja schroniska jest drewniano-murowana i przykryta stromymi dachami z nadbudowaną, charakterystyczną dzwonnicą. Obecnie schronisko posiada ok. 50 miejsc noclegowych. Znajduje się tam również bufet, punkt informacji turystycznej (dostęp do WiFi), punkt GOPR oraz ścianka wspinaczkowa. 15min marszu w górę i docieramy do kolejnego schroniska - to Strzecha Akademicka.
Spod Strzechy wędrujemy niebieskim szlakiem do Spalonej Strażnicy. Tu wybieramy czerwony szlak, którym w około godzinę dotrzemy do Słonecznika. Widok z góry na Kocioł Małego Stawu i schroniska, które mijaliśmy.
Na szlaku można spotkać nie tylko turystów ;) Za szlaku możemy podziwiać Kocioł Wielkiego Stawu. Staw leży na wysokości 1225m npm. Jest długi na ponad 600m, o pow. 8,5ha i max głębokości ok. 25m. Rejon Kotła jest rezerwatem ścisłym i nie można do niego wejść. Docieramy na miejsce - Słonecznik, 1423m npm. Charakterystyczna grupa skalna ma wysokość ok. 13m.
Na czele - jak głosi legenda - stoi diabeł. Pewnego razu, zagniewany na mieszkających w dolinie ludzi, chciał zasypać skałami Wielki Staw, tak by jego wody zalały okoliczne domy. Na szczęście w ostatnim momencie dobiegł go odgłos dzwonów na Anioł Pański i diabeł skamieniał. Ze Słonecznika, żółtym szlakiem zejdziemy do... ...Pielgrzymów. To ok. 30min drogi w dół... ...szlakiem, który jest bardzo wąski i kręty. Pielgrzymy, 1204m npm. Formacja granitowych skał, których wysokość sięga 25m.
15min drogi od Pielgrzymów leży Polana - miejsce, które odwiedziliśmy na początku wędrówki. Stamtąd, po krótkim odpoczynku, ruszamy niebieskim szlakiem w dół. Docieramy do Karpacza po drodze mijając Świątynię Wang.

najbliższe galerie:

 
Karkonosze , kwiecień  cz. 2/3
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Śnieżka - korona  Karkonoszy
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Karkonosze-zimowy relaks
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Polskie krajobrazy -Karkonosze
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Karkonosze , kwiecień   cz. 1/3
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Zimowe Karkonosze
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
zahara użytkownik zahara(wpisów:68) dodano 25.01.2010 21:15

To teraz jest taki taras na Strzesze?
Wieki tam nie bylam!
Piekne gory i najpiekniejsze w Polsce schronisko Samotnia.
Kiedys tam niemal mieszkalam.
Piekna galeria.
Pozdrawiam

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 16.03.2009 13:50

To jakie teraz góry weżmiesz na "tapetę" ?
hejka!

felix użytkownik felix(wpisów:87) dodano 14.03.2009 21:11

Lubię Twoje galerie, bo bierzesz widza na wycieczkę - idziemy i patrzymy po kolei, co tam widać. To przyjemny i poznawczo cenny format. Wyrzuciłbym trochę zdjęć z cyklu "droga przez las / kosówkę" bo niepotrzebnie rozpraszają uwagę.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!