m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Maso Corto to mała, alpejska wioska we włoskim Tyrolu Południowym, w dolinie Val Senales niedaleko granicy austriackiej, w rejonie Ötztaler Alpen. Położona jest na wysokości 2 tys. metrów, u podnóża lodowca Hochjoch 3212 m n.p.m.. Do stolicy Tyrolu Południowego jest stąd 60 km, a do uzdrowiskowego Merano - 35 km.
Rezydencja Top Residence będąca częścią dużego kompleksu hotelowego położonego 100m od dolnej stacji kolejki na lodowiec. Posiada kilkadziesiąt apartamentów, restauracje, centrum odnowy biologicznej  oraz 25-cio metrowy basen. Do schroniska na Grawandzie wywozi 80-cio osobowy wagonik kolejki linowj.
A tu piękne widoki i -25 st. C mrozu.
Val Senales to teren usytuowany w południowym Tyrolu, niedaleko niemieckiego granicy; dzięki bliskości lodowca Hochjoch jest on całorocznym terenem narciarskim. Przez długi okres teren Val Senales był w miesiące zimowe zupełnie odcięty od świata. Dopiero w latach 70 stworzono tu teren narciarski na lodowcu, a także nowoczesny kompleks hotelowy w niewielkiej miejscowości, położonej wysoko w górach - Maso Corto.
Na wysokości 2.845 metrów, w schronisku Bella Vista pośrodku wiecznego lodowca 
znajduje się najwyżej w Europie położona sauna na świeżym powietrzu.
Zimą, dolina Senales jest całkowicie pochłonięta sportami zimowymi. Zagwarantowany gęsty śnieg, dobrze zabezpieczone trasy narciarskie lodowiec doliny Senales jest ulubionym miejscem zgrupowań dla wielu reprezentacji krajów. Oprócz możliwości korzystania ze śniegu zimą, a także latem, Val Senales słynie także ze znalezionego tu w 1991 „człowieka lodu”, zwanego Ötzi. Nazwa pochodzi od sąsiedniego austriackiego Öztalu 19.09.1991r.,  niemieckie małżeństwo Simon spędzało we wrześniu swój urlop w tej okolicy i podczas swoich wędrówek odkryło na jednej z głównych alpejskich tras miedzy Similaun a Finailspitze w niecce lodowej zwłoki mężczyzny, które częściowo wystawały z lodu. Ze schroniska w Similaun powiadomiono o tym karabinierów  w Senales we Włoszech oraz żandarmerię w Sölden w Austrii, ponieważ jest to teren graniczny. 

Widok na dolinę Venosta. Po odkopaniu zwłok przez austriackie górskie pogotowie ratunkowe, okazała się, że nie jest to ofiara wypadku sprzed kilkudziesięciu lat, ale jest to człowiek o wiele starszy...Aby dojść do miejsca gdzie znajduje się obelisk upamietniający znalezisko trzebaby pójść w kierunku widocznych szczytów - ok. 2 godziny marszu.
Ta wilgotna mumia zachowała się tylko dzięki temu tak dobrze, ze lód tkwił nieruchomo w niecce wykopaliska i nie dostawało się tam powietrze, dzięki czemu zwłoki miały właściwa temperaturę i wilgotność. Zdaniem naukowców człowiek ten żył przed 5.300 laty w czasach epoki neolitu, co wynika ze znalezionych przy nim rzeczy takich jak topór, ubranie, łuk i strzały.

Na zdjęci odtworzony człowiek Lodu - Otzi. Cudownie szerokie, perfekcyjnie przygotowane trasy biegnące na tle zapierającego dech w piersiach krajobrazu, pośród szczytów pnących się na wysokości ponad 3000 m, to niezapomniane przeżycie dla narciarzy i snowboardzistów. Na miejsce gdzie wczoraj obsunął się śnieg już dzisiaj nikt nie zwraca uwagi. Beztroskie zachowanie dwóch snowboardzistów spowodowało małą lawinę, która ich przysypałą. Interweniowały dwa helikoptery.
Poszkodowanych przewieziono do Masso Corto a następnie już drogą do szpitala. 
Tym razem nikomu nic się nie stało. Dzień po wypadki pomimo wiszących wszędzie kartek z ostrzeżeniem wiele osób niezważając na niebezpieczństwo poruszało się poza trasami. 
Niebezpieczeństwo jest naprawdę blisko ale go nie widać. Jeśli ktoś zmęczy się zjeżdżając na nartach zawsze można odpocząć i zawiesić gdzieś oko....  ...  ... ...
Mój pobyt w Masso Corto dobiega końca więc 
zjeżdżam.

najbliższe galerie:

 
Kurzras
1pix użytkownik kikulisko odległość 0 km 1pix
Schnalstal - Grawandspitze
1pix użytkownik kikulisko odległość 2 km 1pix
Karthaus - Certosa
1pix użytkownik kikulisko odległość 11 km 1pix
Wildspitze cz. II
1pix użytkownik andred odległość 13 km 1pix
Wildspitze cz. I
1pix użytkownik andred odległość 13 km 1pix
Resia, Lago di Resia (Reschen)
1pix użytkownik kikulisko odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 10.02.2010 23:55

przepiekne wszystkie galerie.......... pozdrawiam

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 29.03.2009 04:10

Piękna galeria. Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 15.03.2009 20:55

nr 7 także super - ciekawie pokazane. Pozdrawiam

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 15.03.2009 20:07

Piękna biało-niebieska galeria.Świetne jest zdjęcie nr.22-super.-pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!