m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Ustrzyki Górne to stara miejscowość założona w 1580 roku na prawie wołoskim. Jednak z ich prapoczątków zachowało się niewiele śladów, ponieważ w latach 1946-47 zostały one całkowicie zniszczone podczas walk z UPA. W oddali widać Szeroki Wierch, za placami Połoninę Caryńską. Szlak rozpoczyna się na parkingu nieopodal Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pierwsza część szlaku wiedzie dawną drogą prowadzącą do starego kamieniołomu. Następnie odbija w prawo i wiedzie pod górę. W pierwszym kwartale 1915 r. w czasie I wojny światowej najcięższe walki toczyły się o Przełęcz Użocką i Przełęcz Beskid nad Wołosatem, co spowodowało zniszczenie wsi. W latach 1945-1947 na skutek działań NKWD, wojska radzieckiego i sotni Bira Ustrzyki Górne uległy całkowitemu zniszczeniu. Miejscowa ludność polska po 10 miesiącach od wkroczeniu Armii Radzieckiej, w czerwcu 1945 roku, została całkowicie wysiedlona i wywieziona do Polski lub do łagrów. Pozostała ludność ukraińska, została wysiedlona w 1951 r. w głąb ZSRR, a oporni na Syberię. Z drzew w skutek rosnącej temperatury zaczęła sypać się szadź tworząc piękny skrzący deszcz. Głęboki śnieg pięknie skrzył się w słońcu. Temperatura była na początku bliska 0st.
Co pewien czas można odpocząć w deszczochronach. Na szczęście nie było potrzeby korzystać z nich w innym celu bo przez całą wyprawę pięknie świeciło słońce. Krople wody spływające z dachu iskrzyły się jak diamenty. Śnieg nieskazitelny, biały jak obrus. Czyżby był tu Zorro ? Na przydrożnym drzewie przyprószony święty obrazek. Na szczyt Tarnicy raz do roku idzie procesja z drogą krzyżową. Nie jestem pewien czy tym szlakiem czy może od strony Wołosatego ale ślady kultu można spotkać kila razy na drodze. Po 1,5 h drogi wychodzimy z lasu na część drogi prowadzącą przez odkryty teren.
Czubki drzew wyglądały jakby były przypruszone cukrem pudrem. Śniegu była cała masa a w niektórych miejscach sięgał do połowy ud. Szlak na szczęście był przetarty przez turystów ale w miejscach gdzie był bardzo głęboki śnieg musiałem go często wysypywać z butów. Drzewa pięknie oklejone szadzią. Wychodząc z lasu rzuca się w oczy widok na Szeroki Wierch (1315 m n.p.m.) - masyw górski w paśmie połonin w Bieszczadach Zachodnich. Za plecami w oddali widać Połoninę Caryńska (1297 m n.p.m.). Jedno z piękniejszym i bardziej malowniczych miejsc w Bieszczadach.
I jeszcze jeden rzut oka za siebie na Połonina Caryńską (Berehowską). W oddali widać masyw Wielkiej Rawki. Stoki są dość strome, z północno-wschodnich zboczy schodzą niekiedy lawiny. I jeszcze jedno zdjęcie tego pięknego szczytu gdzie łączą się granice trzech państw - Polski, Ukrainy, Słowacji. A teraz już tylko przed siebie. Śnieg coraz głębszy i widać, że nasi poprzednicy korzystali z raków oraz rakiet. Kontrast pomiędzy bielem śniegu a błękitem nieba jest przepiękny.
Krzewy oblepione śniegiem wyglądają bajkowo. Nieliczne krzewy i drzewa na tej wysokości muszą być niezwykle wytrzymałe na trudne warunki pogodowe. Zaspy w niektórych miejscach stanowiły niemałe wyzwanie. Czasem aż trudno uwierzyć, że jak cienkie gałązki wytrzymują ciężar przyczepionego śniegu i lodu. Na wprost widać szlak na szczyt a po lewej Bukowe Berdo.
Do szczytu jeszcze kawałek ale pogoda i widoki są tak piękne, że nie czuje się zmęczenia. Na tym zdjęciu lepiej widoczne Bukowe Berdo. Śnieżny las. Daleko, daleko pozostająca za plecami Połonina Caryńska. Dobrze że jest lekko mroźno bo dzięki temu śnieg skrzy się przepięknie.
Czy nie wygląda to jak jakiś przerośnięty, przedpotopowy, nieziemski pająk ? Przyroda potrafi wyczarować takie nieziemskie, piękne kształty, że trudno uwieży Widok na Wielką Rawkę. Od strony północnej widoczne nawisy śniegu, istnieje więc zagrożenie lawinowe. I Bieszczady bywają niebezpieczne. Jeszcze jeden rzut oka na Bukowe Berdo - pasmo które charakteryzuje się liczną obecnością piaskowcowych skałek. Na pewno będzie to jeden z następnych celów moich wypraw. Tym razem Połonina Caryńska i Wielka Rawka na jednym zdjęciu.
Słupy wyznaczające trasę blisko szczytu były wspaniale przyozdobione i dopiero wracając za kilka godzin można było odczytać co znajdowało się na tabliczkach. Resztę zdjęć postaram się umieścić w drugiej galerii z tej wyprawy.

najbliższe galerie:

 
Tarnica w roli głównej
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
Bieszczady Tarnica
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy 2/10 Tarnica
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Bieszczady
1pix użytkownik japanmen odległość 0 km 1pix
Podkarpacki szwendacz: Tarnica,  czyli siodło
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Tarnica i Halicz wczesną wiosną - 13. 04. 2010r.
1pix użytkownik mondzus odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 08.02.2010 21:56

Piękne widoki, piękna pogoda no i fotki super. Miło się oglądało :)
Pozdrawiam

dzastina19862 użytkownik dzastina19862(wpisów:49) dodano 12.11.2009 21:38

Śliczna galeria, ładne fotki naprawde bieszczady maja swoj urok :):)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 25.04.2009 07:45

Qbalon - wszystko przed tobą.
Chcieć to zanczy móc - moze nie do końca, ale ja majac trzdzieści parę lat Chiny miałem tylko w marzeniach a o Peru to nawet nie śmiałem marzyć.

qbalon użytkownik qbalon(wpisów:41) dodano 25.04.2009 07:23

Daleko mi jeszcze do liczby miejsc które odwiedziłeś uwielbiam podróże i mam nadzieję że odwiedzę kiedyś większość z nich.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 21.04.2009 21:05

Nie wiem dlaczego, ale nie zauważyłem do tej pory Twoich galerii .
Widże ,że mamy wspólne zainteresowania : Bieszczady, Maroko , Bułgaria ( chociaz nie mam stamtąd galerii, to bywałem tam wiele razy co mile wspominam)

Nie byłem w Bieszczadach zimą, nie lubię zimy ( może poza Zima-2009 ;)), ale Twoje zdjęcia z zimowych Bieszczad bardzo mi sie podobają.
Gratuluję utrwalonych chwil.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.03.2009 21:01

W bieszczadach bylam "przed wiekami"-też było ślicznie ,ale była jesień.Piękna galeria-pozdrawiam/miała być 10 ale jakoś tak wyszło/

zima-2009 użytkownik zima-2009(wpisów:347) dodano 16.03.2009 18:35

Piękne zdjęcia

qbalon użytkownik qbalon(wpisów:41) dodano 16.03.2009 18:15

Dzięki za dobre słowo.

marok użytkownik marok(wpisów:130) dodano 16.03.2009 13:10

trafila Ci sie super pogoda.. fajnie to wszystko wyszlo
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!