m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
W 1823 r. w Ałupce osiedlił się generał gubernator Kraju Nowosybirskiego - Michał Woroncow, z którego polecenia powstał pałac, dziś zwany Pałacem Woroncowa.  

Park wokół Pałacu Woroncowa ma 40 ha. Projektantem ogrodu był Karl Kebach. Fragment (mały) ogrodu zimowego w pałacu.
Projekt pałacu stworzył Anglik Edward Blore. Pałac z założenia był budowany z wykorzystaniem rożnych stylów architektonicznych - każda część budowli ma przypominać inna epokę w literaturze angielskiej. Widok z pałacu na morze. Przed rewolucją w pałacu mieszkali potomkowie generała gubernatora. W czasie II wojny pałac był służył feldmarszałkowi Mansteinowi, dzięki czemu nie popadł w ruine. W czasie Konferenci Jałtańskiej mieszkał tu Winston Churchill. Południowa część fasady łączy linie kaplicy św. Jerzego w Windsorze i portalu Wielkiego Meczetu w Dehli z dekoracyjnym fryzem wewnątrz portalu, powtarzającym werset „Nie ma boga nad Allaha” sześciokrotnie. Pałac wybudowano w przeciągu 20 lat.
Kopia Fontanny łez. Oryginał znajduje się w Pałacu Chanów w Bakczysaraju. W pałacowym ogrodzie spotkać można rezydującego we własnej pajęczynie całkiem okazałego pająka. Gatunku nie udało się określić, ale z charakteru to chyba raczej domator ;-P Południowa fasada pałacu  utrzymana Żywopłoty w tej części ogrodu (ogród w stylu francuskim) są formowane z drzew laurowych (Laurus), których liście znane są jako przyprawa np. do zup. Rośliny te poza piękną zielenią niesamowicie pachną, co dodatkowo uprzyjemnia spacer po parkowych alejkach. Kraby - moja fascynacja na krymskim wybrzeżu :)
Nieco z boku od głównej plaży można znaleźć cichy kąt by się pokapać i pooglądać kraby. A tu muszelka wyłowiona z morza, która okazała się zamieszkała. Lokatora razem z domkiem wrzuciliśmy z powrotem do wody. Kraby są bardzo płochliwe, nawet najmniejszy ruch potrafi je spłoszyć, ale jak ma się trochę cierpliwości to przy odrobinie szczęścia uda się im zrobić kilka zdjęć. Kraby (Brachyura) należą do rzędu dziesięcionogów. Pierwsza para odnóży przekształciła się w szczypce, którymi pomagają sobie przy jedzeniu.
Jedzą wszystko (zaliczane są do wszystkożernych) i odniosłam wrażenie, że robią to cały czas.
Widok na Pałac Woroncowa z morza. Widok na Ałupkę od strony morza. Jeszcze jeden widok Ałupkę. W tle, w chmurach wznosi się Aj - Petri. I ostatni rzut oka na pałac. My płyniemy do Jałty...

najbliższe galerie:

 
Ałupka
1pix użytkownik wkotecki odległość 1 km 1pix
Krym - Ałupka,  Ai Petri
1pix użytkownik daleko_stad odległość 2 km 1pix
KRYM ( 14 ) ...  Ałupka
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Aivazovskoe (obok Partenitu)/ Krym
1pix użytkownik olgar odległość 5 km 1pix
Krym 1964
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 8 km 1pix
Krym - Jałta/Liwadia
1pix użytkownik daleko_stad odległość 11 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!