m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Samotna latarnia morska w drodze do Trogiru. Zatoka nad widocznym w oddali Trogirem. Trogir założony został w III w. p.n.e. przez osadników greckich z nieodległej wyspy Vis, którzy nadali mu nazwę Tragurion, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Kozia Wieś. W I w. p.n.e. za sprawą Rzymian, ówczesne Tragurium, rozwinęło się w osiedle miejskie z siecią ulic, rynkiem miejskim, budynkami sakralnymi i murami obronnymi. Za czasów rzymskich rozwinął się tu dobrze prosperujący port handlowy, będący ważnym elementem gospodarki miasta, przez większość jego historii. Dziś pełni on głównie rolę turystyczną. Po rządach Imperium Rzymskiego, miasto przeszło pod kontrolę Bizancjum.
W 1107 r. Trogir stał się częścią węgiersko-chorwackiego państwa, jednak w 1123 r. został doszczętnie zniszczony przez wojska saraceńskie. Pod koniec XII w. miasto odbudowano, dzięki czemu stało się ono znaczącym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym Dalmacji. Okres największego rozkwitu Trogiru przypada na XIII-XIV w., a zwłaszcza na rządy bana Mladena Subicia, zwanego, tarczą obronną Chorwatów. Od 1420 r. Trogir przeszedł pod panowanie weneckie, które w największym stopniu wpłynęło na obecny charakter starego miasta. Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) - zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193 i trwała około 200 lat.
Wieża katedry, z potężną dzwonnicą. Centralny punkt miasta Trg Ivana Pavla II. W 1997 r. stare miasto Trogir, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziedziniec ratusza
Wąskie uliczki Trogiru Wejście do miasta od strony lądu: późnorenesansowa brama miejska z XVII w., z kamienną rzeźbą patrona Trogiru, błogosławionego Ivana Ursina. Most łączący stare miasto ze stałym lądem.
Twierdza Kamerlengo z XV w. Po upadku Wenecji w 1797 r., Trogir wszedł w skład Cesarstwa Austriackiego, którego był częścią aż do końca I wojny światowej. Następnie wchodził w skład Jugosławii. W czasie II wojny światowej okupowany przez Włochów oraz Niemców. W 1991 r. Trogir stał się częścią niepodległej Chorwacji, znacznie wpływając na jej atrakcyjność turystyczną.

najbliższe galerie:

 
Chorwacja - Trogir
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Trogir
1pix użytkownik daisyyy odległość 0 km 1pix
Trogir
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Trogir
1pix użytkownik reggie odległość 0 km 1pix
TROGIR 2016
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
CHORWACJA.  Trogir
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
dsk użytkownik dsk(wpisów:108) dodano 07.04.2010 23:50

I wiele, wiele innych.

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 19.03.2009 14:48

Racja. To rzeczywiście wyjątkowo piękne miejsce na wybrzeżu Chorwacji.
Spotykane tam miasteczka to prawdziwe perły architektury we wspanianiałych krajobrazach.
Wymienię alfabetycznie bo, po za (może) Dubrownikiem, trudno ustalić kolejność:
Dubrownik, Korczula, Piran, Rab, Rovinj, Trogir, Szybenik i Zadar.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!