m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nasz spacer po Łomzy zaczniemy od strony północnej  jadąc od Suwałk ,Augustowa przez Piątnicę Poduchowną jako dzielnice Łomży gdzie przy skrzyzowaniu ulic mijamy na w zniesieniu piekny XIX w. kościół parafialny Piątnica P - oto to skrzyzowanie  za którym przejeżdzamy stary most w ciągu ul. Zjazd (łączący miasto z Piątnicą Poduchowną i będący przeprawą na drogach krajowych 61 i 63) Łomża jest położona w środkowym biegu Narwi na Nizinie Mazowieckiej na wysokości ok. 125 m n.p.m.[2] w północnej części Międzyrzecza Łomżyńskiego. Miasto leży na wzgórzach morenowych, obejmujących wysoką, lewobrzeżną skarpę pradoliny Narwi.

 ... kierujemy sie wśród łąk i rozlewisk Narwi do ronda na zjeżdzie droga tranzytowa w stronę Białegostoku Wizny na Białoruś łacząca sie z trasą z Warszawy do Suwałk i przejścia granicznego na Litwę koryto rzeki Narew u podnórza skarpy na której rozlokowało sie miasto Łomża po lewej stronie ul.Zjazd znajduje sie hotel Polonez
ronda w Łomży maja orginalny wygląd i przypominają swoja postacia kapelusze Pani Hanki Bielickiej pochodzącej rodem z tego miasta za hotelem na rądzie skręcamy w lewo aby dojść ulicą Krzywe Koło do Klaszsztoru OO.Kapucynów  Kapucyni zostali sprowadzeni do Łomży w roku 1763 przez Józefa Konstantego Trzaskę, kanonika płockiego i proboszcza kleczkowskiego. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej budowano w latach 1781-1798 wg projektu architekta Tańskiego.W 1798 r. biskup płocki Onufry Szembek dokonał konsekracji świątyni i ołtarzy. W latach 1856-58 dobudowano kaplicę. z pod klasztoru Kapucynów kierujemy sie kilka dziesiat metrów do  Rynku Starego w Łomży Rynek podobnie jak dawniej jest prostokątnym placem, z którego wszystkich rogów wychodzą prostopadłe ulice. Głównym budynkiem Starego Rynku jest ratusz. Pierwotny ratusz znajdował się pośrodku rynku.
Obecny Ratusz usytuowany jest w części wschodniej. Został wybudowany w latach 1822-1823 wg projektu architekta Aleksandra-Groffe, przebudowywany w II połowie XIX i XX w.
Budowla piętrowa, klasycystyczna, na planie prostokąta. Fasada jest pięcioosiowa. Część środkowa jednoosiowa, zryzalitowana przechodzi w czworoboczną wieżyczkę. W porównaniu z dawną zabudową Rynku nie ma Synagogi oraz klasycy-stycznych kamieniczek z XIX w. w południowej części, na miejscu których wybudowano w latach 50-tych pseudobarokowe kamieniczki podcieniami wg projektu Urszuli i Adolfa Ciborowskich. arkady w rynku głównym Przez 30 lat był tu niewielki skwer. Kilka lat temu powrócono do pierwotnego wyglądu rynku. z Rynku Starego kierujemy się uliczką Farną w stonę Katedry.
Ulica Farna, główny deptak-wizytówka miasta wchodząc w ulicę napotykamy bardzo sympatyczy pomnik z ławeczką na której siedzi najpopularniejsza mieszkanka Łomży Hanka Bielicka
Urodziła się na Ukrainie w czasie ucieczki rodziców przed ofensywą państw centralnych. Po I wojnie światowej, w wieku 2,5 lat, zamieszkała w Łomży, gdzie skończyła gimnazjum żeńskie im. Marii Konopnickiej. Mieszkała w Łomży przez prawie cały okres dwudziestolecia międzywojennego, a przez całe życie była silnie związana z miastem i jego środowiskiem kulturalnym. W 1939 roku ukończyła studia na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego (zdobywając absolutorium, etap pisania pracy magisterskiej przerwał wybuch wojny) oraz Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie, w tym samym roku debiutowała jako aktorka. Wybuch wojny uniemożliwił jej też wyjazd do Francji na stypendium. Współpracowała z Teatrem Polskim Pohulanka w Wilnie w okresie wojennym, po 1945 roku była związana z zespołami teatrów Dramatycznego w Białymstoku, Kameralnego w Łodzi, Współczesnego w Warszawie i Państwowego Teatru Syrena w Warszawie. W 1977 roku przeszła na emeryturę, ale kontynuowała występy, zarówno teatralne i estradowe, jak i telewizyjne. Występowała także poza Polską. 9 marca przed południem przeszła w szpitalu przy ul. Banacha w Warszawie operację tętniaka aorty, po której o godzinie 16:15 tego samego dnia zmarła. Nazajutrz, 10 marca, polski Sejm uczcił jej pamięć minutą ciszy.

Pogrzeb artystki odbył się 16 marca. Została pochowana na warszawskich Starych Powązkach w grobowcu rodzinnym Bielickich. Wielbiciele uhonorowali ją między innymi wieńcem z różowych kwiatów w kształcie kapelusza - nieodłącznego nakrycia głowy Bielickiej. kontynując nasz spacer przechodzimy przez ul.Dworną i w chodzimy w bramę prowadzącą na plac i do Katedry Obecna katedra wzniesiona w latach 1504-1525 z fundacji księżnej mazowieckiej Anny i jej synów Janusza III i Stanisława, jako kościół św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela. Budowniczym świątyni i prawdopodobnie jego pierwszym proboszczem był ksiądz Jan Wojsławski. Konsekracja kościoła odbyła się po 1531 przez biskupa płockiego Andrzeja Krzyckiego.

W wyniku zniszczeń w czasie potopu szwedzkiego w latach 1691-1693 odbył się remont, w wyniku którego wystrój kościoła zmienił się z gotyckiego na barokowy projektu Józefa Szymona Bellottiego. Ponowna konsekracja świątyni w 1783, lecz w 1819 została czasowo zamknięta z uwagi na zły stan techniczny. W czasie remontów w XIX w kościół pokryto polichromią, a od 1921 znajduje się w rejestrze zabytków. 28 października 1925 podniesiony do rangi katedry w wyniku utworzenia diecezji łomżyńskiej. wchodząc do katedry po lewej stronie na placu wystawiono pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) - arcybiskup metropolita warszawsko-gnieźnieński, kardynał, prymas Polski (zwany Prymasem Tysiąclecia). Sługa Boży Kościoła katolickiego. W Łomży znajduja się kamienne schody - wybudowane w 1900. Łączą dwie części ul. Krzywe Koło (wyższą - na skarpie niedaleko Starego Rynku i niską - przy ul. Rybaki w dolinie rzeki Narew). W parterowym domku przy schodkach mieszkał Prymas Stefan Wyszyński. widok Katedry od strony wschodniej z ulicy Giełczyńskiej  Nawa główna ... ma sklepienia gwiaździste i sieciowe, natomiast w nawach bocznych, kryształowe, spotykane na Mazowszu dość rzadko. Nawa główna - wewnątrz wiele cennych dzieł sztuki, gotyckich i późniejszych.
 Na pierwszym filarze po prawej jest późnogotycki nagrobek zmarłego w 1549 ks. Jana Wojsławskiego. Z wielu innych nagrobków zwraca uwagę na południowej ścianie prawej nawy podwójny, renesansowy pomnik Elżbiety i Andrzeja Modliszewskich z 1589 wykonany w warsztacie Santi Gucciego. W kaplicy południowej znajduje się w późnorenesansowym ołtarzu cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej z XVI w., Obraz koronowany 4 czerwca 1991 przez Jana Pawła II. który również nadał tytuł jako Matka Pięknej Miłości sklepienia kryształowe w nawie bocznej dekoracja nawy bocznej od strony południowej przy ul.Giełczyńskiej na placu za prezbiterium znajduje sie pomnik Chrystusa
nawa boczna strona lewa z kaplicą wieczystej adoracji skrzyżowanie ulic Gełczyńskiej i Dwornej ul.Giełczyńska prowadząca do Rynku Starego Ulica Dworna w Łomży - najbardziej zabytkowa ulica Łomży. Jest najdłuższą ulicą Starego Miasta. Na znacznej części swej długości jest brukowana. Dawniej ulica prowadziła do zamku (dworu), skąd jej nazwa. Na zachodnim jej krańcu znajdował się Plac Pocztowy, który obecnie jest oddzielony Aleją Legionów. spacerując w dół ulicy Dwornej wśród zabytkowych kamiennic spotykamy Gmach Sądu Okręgowego - neobarokowy z 1909 r. dochodząc do pl. JPII gdzie znajduje sie .. Wyższe Seminarium Duchowne im. Papieża Jana Pawła II - seminarium duchowne w Łomży, utworzone w 1919 roku przez biskupa łomżyńskiego Romualda Jałbrzykowskiego dla części polskiej diecezji sejneńskiej. - (1866)
W 1923 roku seminarium zakupiło nieruchomość przy ówczesnym placu Sienkiewicza (obecnie Plac Papieża Jana Pawła II) i tam przeniosła swoją działalność, uprzednio prowadzoną w wynajmowanym gmachu u zbiegu ulic Dwornej i Giełczyńskiej.

Po utworzeniu diecezji łomżyńskiej w 1925 roku seminarium stało się łomżyńskim diecezjalnym Seminarium Duchownym.

 5 czerwca 1991 podczas czwartej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z profesorami i alumnami łomżyńskiego seminarium. Na pamiątkę tamtego zdarzenia ufundowano pomnik Jan Pawła II według projektu prof. Gustawa Zemły.

Nadanie uczelni imienia Papieża Jana Pawła II miało miejsce 13 października 2005 roku na mocy decyzji biskupa Stanisława Stefanka. Przy placu Jana Pawła II. również spotykamy Kościół Wniebowzięcia NMP -  Styl bizantyjski. Dawna cerkiew garnizonowa z 1877. Do dziś zachował formy architektoniczne typowe dla cerkwi prawosławnych idąc dalej z pl Jana Pawła II. wchodzimy na ulicę Sienkiewicza - dawniej ulica Wesoła. Została wytyczona w 1836 roku w celu regulacji południowo-zachodniej części miasta. Gdy Łomża została miastem gubernialnym, wytyczono obok ulicy Plac Soborny (obecnie Plac Jana Pawła II) i wybudowano cerkiew, która od 1917 roku została przekształcona w kościół katolicki. Na przełomie XIX i XX w. naprzeciw cerkwi wybudowano trzy kamienice, z których najwyższa była kamienica rodziny Śledziewskich. Na budynku tejże kamienicy znajduje się tablica upamiętniająca śmierć Leona Kaliwody podczas rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 r.
z ulicy Sienkiewicza wchodzimy na ul.Polową nieco w prawo dochodzimy do ... głównej Aleji Legionów prowadzącą w stronę Warszawy. - W mieście znajduje się dworzec PKS i nieczynny dworzec kolejowy PKP. W komunikacji międzymiastowej główną rolę odgrywa przedsiębiorstwo PKS Łomża, zapewniające połączenia z Warszawą, Białymstokiem, Olsztynem, Ełkiem, Giżyckiem, Ostrołęką, Mławą, Ciechanowem oraz z pobliskimi miastami i wioskami.

najbliższe galerie:

 
Łomża, tuż, za Powązkami
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
Nasz łomżing (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Twierdza Łomża - Fort I
1pix użytkownik alquere odległość 2 km 1pix
Łomża i Drozdowo
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Twierdza Łomża - Fort III
1pix użytkownik alquere odległość 3 km 1pix
Drozdowo
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6279) dodano 22.01.2017 16:49

Trochę smutna jest Łomża ale za to wspaniały punkt wypadowy do tych parków krajobrazowych, rezerwatów itp. Warto zapamiętać. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 31.07.2009 12:22

Witam - wyobrż sobie że wprost telepatycznie w tym samym czasie spotkaliśmy się na mojej galerii - dzięki za uznanie .Pozdrawiam

zima-2009 użytkownik zima-2009(wpisów:347) dodano 31.07.2009 12:18

Wirtualnie zwiedziłam Łomżę...
Tak ciekawie ją opisałeś,że przez chwilę poczułam się jakbym szła z przewodnikiem.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 31.07.2009 12:06

Dzięki za poświęconą mi uwagę i czas, zdjęcia owszem są nieco ciemne a to dlatego że nie trafiłem na najlepszą pogodę , no i nie poddawałem ich obróbce komputerowej. Pozdrawiam !

maniana użytkownik maniana(wpisów:271) dodano 31.07.2009 08:40

Jak dla mnie, trochę za ciemne zdjęcia. Natomiast komentarz ciekawy i wyczerpujący. Może aż za - niektóre notki urywają się ze względu na brak miejsca;) Będę być może niedługo w Łomży, dlatego zajrzałam do Twojej galerii. Dobrze, że jest.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 11.04.2009 17:01

Miło mi również :) Pozdrawiam !

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 09.04.2009 10:31

bardzo przyjemny był ten spacer :) pozdrawiam

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 30.03.2009 14:08

Był cmentarrz , nie było miasta. Już jest - i to bardzo ciekawie pokażane i opisane. Niby zwykłe miasteczko, ale ma coś w sobie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!