m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Hebrajska nazwa KINNERET pochodziła od kształtu jeziora przypominającego cytrę. Ewangelie mówią o JEZIORZE GALILEJSKIM. W czasach Jezusa natomiast określano je jako JEZIORO TYBERIADZKIE od imienia rzymskiego cesarza - Tyberiusza. Widok na jezioro od strony Tyberiady. Jezioro jest długie na 21 km, a jego szerokość dochodzi do 12 km. Tafla wody znajduje się około 210 m poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Obowiązkowy punkt programu - przejażdżka po jeziorze - koniecznie pod polską banderą. Prawie całe jezioro otaczają góry. Jest to najniżej położone jezioro słodkowodne na Ziemi.
Wiele wydarzeń opisanych w Ewangelii działo się właśnie wokół tego jeziora, nad nim i na jego wodach. Współczesna arabska nazwa Jeziora Tyberiadzkiego brzmi: Bahr et Tabarije. Nieco trudne do wymówienia. Stateczek spacerowy na jeziorze. Nasza łódź stylizowana na tą z czasów Chrystusowych. Tyko napęd jakby nieco nowocześniejszy. Na brzegach trochę kolorowo kwitnących krzewów. Tabgha - miejsce upamiętniające rozmnożenie chleba.
Dzisiaj stoi tu 3-nawowy kościół wybudowany w 1982 r., na miejscu starej świątyni z czasów bizantyjskich. W pierwszym kościele, który wybudowano tu w IV wieku, ołtarzem była skała na której Jezus miał położyć rozmnażane chleby. Liczne mozaiki pamiętające czasy gdy stała tu bizantyńska bazylika. Rybki pływające w sadzawce obok kościoła. Apetycznie wyglądająca palma daktylowa. Świeże daktyle są po prostu pyszne. Owocująca opuncja.
Kafarnaum - w czasach Jezusa była to znaczna osada rybacka, leżąca na trakcie Via Maris (Droga Morska), czyli drogi prowadzącej z Egiptu przez Damaszek do Mezopotamii. W Kafarnaum mieszkał św. Piotr i w jego domu często przebywał Jezus. Wykopaliska które uważane są za pozostałości domu Piotra. W 1990r. nad ruinami domu Piotra franciszkanie wybudowali kościół, którego konstrukcja wznosi się na zbudowanych z kamienia słupach. W swoim kształcie ma on nawiązywać do istniejącej tu w V w. bazyliki. Sanktuarium ma przeszkloną posadzkę przez którą oglądać można z góry wnętrze domostwa św. Piotra.
Od 1894r, ojcowie franciszkanie prowadzą tu badania archeologiczne. Ruiny synagogi. Synagoga, zwana białą powstała pod koniec IV lub na początku V wieku. Kapitel kolumny z widoczną wyrzeźbioną na niej menorą. Fragment płaskorzeźby z pentagramem - magicznym symbolem, znanym od czasów starożytnych (gwiazda Isztar, gwiazda Izydy, dla pierwszych chrześcijan pentagram odzwierciedlał pięć ran Jezusa ze względu na 5 wierzchołków) Płaskorzeźba z Gwiazdą Dawida, zwana też Tarczą Dawida.
Kościół ortodoksyjny w Kafarnaum. Pięknie rozrośnięta dracena. Góra Błogosławieństw - miejsce, z którym tradycja wiąże Jezusowe kazanie na górze. W roku 1937, na ruinach pięknej kaplicy z IV wieku, która wznosiła się ponad grotą, zbudowano tu kościół na planie ośmiokąta. Opiekę nad kościołem sprawują Siostry Franciszkanki Niepokalanego Serca Maryi. Ołtarz w kościele.
Ośmioboczna kopuła symbolizująca 8 błogosławieństw. Polski akcent - podarek od Jana Pawła II upamiętniający wizytę w na Górze Błogosławieństw 24 marca 2000 r, kiedy odprawił Mszę św. dla młodzieży z całego świata. Wokół kościoła biegną portyki z kolumnami, skąd rozciągają się piękne widoki na okolicę. Widok na Jezioro Tyberiadzkie. Miejsce gdzie rzeka Jordan wypływa z Jeziora Genezaret i własnym już korytem zaczyna zmierzać do Morza Martwego. Zwierzak, przypominający nutrię nad brzegiem Jordanu.

najbliższe galerie:

 
ZIEMIA  ŚWIĘTA - Przemierzając Galileę
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Zielona Galilea - Izrael (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 8 km 1pix
Izrael - Galilea
1pix użytkownik marucha odległość 12 km 1pix
Mój pierwszy Izrael cz.  2
1pix użytkownik katia odległość 13 km 1pix
Izrael-Egipt-Palestyna - III
1pix użytkownik mereks odległość 22 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Góra Tabor
1pix użytkownik mocar odległość 23 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!