m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (17):

 
Naszą wiosenną wycieczkę rozpoczynamy w Ogrodzie Saskim.
Ogród Saski znajduje się w samym centrum Warszawy. Pierwotnie był zamkniętym parkiem pałacu Saskiego. W XVIII wieku park przebudowano w stylu barokowym Udostępniono go dla mieszkańców Warszawy w 1727 roku. Przez park ciągnie się szeroka aleja, której pilnują rzeźby przedstawiające postacie mitologiczne oraz alegorie pór roku, nauk i sztuk.
Aleja prowadzi do fontanny projektu Henryka Marconiego. Sławna fontanna została uruchomiona w 1855 roku.
.
Zbliżamy się do najpiękniejszego miejsca w Ogrodzie - owalnego oczka wodnego otoczonego wierzbami płaczącymi,  a obok niego  na pagórku znajduje się budynek w kształcie rotundy - klasyczna Świątynia Westy służąca za wieżę ciśnień.


Pomnik Marii Konopnickiej przywołuje wspomnienia z dzieciństwa…
Park kończy się Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Ogród Saski z drugiej strony przylega do Osiedla Za Żelazną Bramą - osiedla potężnych 15 - piętrowych bloków z dużą ilością absurdalnie malutkich mieszkań (w 1 bloku ponad 400 mieszkań , ponad tysiąc mieszkańców !!!), znajdującego się na pograniczu Śródmieścia i Woli. Nazwa pochodzi od nieistniejącej już bramy żelaznej, będącej wejściem do Ogrodu Saskiego. Osiedle zostało zbudowane na miejscu zburzonego getta Warszawskiego. Na terenie osiedla znajduje się Hala Mirowska  wybudowana w latach-1899 - 1901  była największym w Warszawie obiektem handlowym. Dopiero w roku 1944 została zniszczona przez hitlerowców, podczas Powstania Warszawskiego. Stała się miejscem masowych egzekucji ludności cywilnej. Obecnie znowu pełni funkcje handlowe .
Teraz udajemy się w troszkę innym kierunku. Nie do wiary, że nadal znajdujemy się w centrum Warszawy. Można tu spotkać opustoszałe kamienice… ... gdzie jedynymi mieszkańcami są gołębie. W Sródmieściu można dostrzec ślady budzącej się wiosny...
To najprawdopodobniej szpak, jeśli się mylę - proszę mnie wyprowadzić z błędu:)
a tego mieszkańca to już nawet się nie pokuszę rozpoznawać... I hasające wiewiórki - całkiem oswojone…

Nieopodal znajduje się Kościół Św. Karola Boromeusza. Został on zbudowany w latach 1841-1849 wg proj. Henryka Marconiego. Osobliwością kościoła są umieszczone wewnątrz i na zewnątrz rzeźby polskich świętych i błogosławionych, wykonane przez najlepszych warszawskich rzeźbiarzy. Spacer kończymy wieczorem na Starym Rynku.

najbliższe galerie:

 
Polskie Miasta - WARSZAWA
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Marsz Niepodległości 2012
1pix użytkownik eljot odległość 0 km 1pix
Barwy polskiej jesieni
1pix użytkownik migawka odległość 0 km 1pix
Warszawa i jeszcze trochę
1pix użytkownik greta odległość 0 km 1pix
Warszawa
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Muzeum Historii Żydów Polskich (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!