m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Zawilec gajowy. Rodzina TRZYSZCZOWATE to drapieżne chrząszcze zamieszkujące cały świat. Mają smukłą sylwetkę, długie odnóża, duże oczy, silny aparat gryzący, szybko biegają i błyskawicznie zrywają się do lotu. W ciągu sekundy przemieszczają się na odległość ok.170 razy większą od długości ciała ( około 15 mm ). Porównując rozmiary trzyszcza i geparda, to gepard chcąc dorównać trzyszczowi musiałby poruszać się z prędkością ok. 750 km/godz. Widoczny na zdjęciu trzyszcz polny ( wbrew temu co sugeruje nazwa ) pojawia się wczesną wiosną, głównie na polanach i drogach leśnych. To zdjęcie wykonałem bez użycia flesza, co pokazuje jak zmienia się jego zielona barwa w zależności od padającego światła. Trzyszcz polny ma długość ok. 12-16 mm, ma barwę zieloną w białe plamy, od spodu jest niebieskawy, nogi i boki tułowia są czerwonawe Jest pospolity w całej Polsce, jednak trudno go dostrzec z uwagi na maskujące barwy. Ponieważ biega szybko, a do lotu startuje błyskawicznie, jak mucha, fotografowanie jego ( podobnie jak wszystkich trzyszczy ) do łatwych zadań nie należy. Tu prezentuje swój aparat gryzący.
Zieleńczyk ostrężyniec. Oleica fioletowa jest owadem należącym do rzędu chrząszczy. Posiada nieproporcjonalnie duży odwłok. Jedna samica składa do 10000 jaj. Duża ilość jaj jest wymuszona skomplikowanym cyklem rozwojowym tego owada. Ze złożonych w ziemi jaj wykluwają się larwy, które przyczepiają się do odnóży pszczół i w ten sposób trafiają do ich gniazda. W gnieździe larwy żywią się pszczelimi jajami. Po kilku wylinkach larwy przekształcają się w nibypoczwarki, a następnie poczwarki i ostatecznie w postać dorosłą. Tak skomplikowany cykl rozwojowy powoduje, że tylko z nielicznych jaj powstają osobniki dorosłe, jak ten widoczny obok. Przylaszczka pospolita.
Trzyszcz piaskowy żyje w suchych jasnych lasach, na piaszczystych wrzosowiskach, na wydmach śródlądowych i drogach leśnych. Wędrując nagrzaną słońcem leśną drogą zauważamy umykające nam spod nóg niewielkie chrząszcze, które po wylądowaniu i złożeniu skrzydeł nikną nam z oczu wtapiając się w tło. Dorosły osobnik osiąga wielkość 14-18mm. Pokrywy skrzydeł są jasnobrązowe z żółtawym rysunkiem, spód ciała metalicznie zielony, a uda i golenie nóg koloru miedzianego z zielonym stopami. Duże, wypukłe i szeroko rozstawione oczy i potężne żuwaczki aparatu gębowego wskazują na drapieżny tryb życia. Poluje z zasadzki często zmieniając położenie przesuwając się o taką odległość ile wynosi jego pole widzenia tj. ok. 25cm. Zbliżającego się człowieka spostrzega z odległości ok. 2-3m i gwałtownie rzuca się do ucieczki, dlatego podejście do niego i wykonanie zdjęcia wymaga cierpliwości. Podstawowym czynnikiem aktywującym trzyszcza do polowania jest temperatura. Aktywny jest w ciepłe dni. Wydostaje się z podziemnych norek, gdy powierzchnia piasku rozgrzeje się do ok. 28 st.C. Po wyjściu z norki początkowo rozgrzewa się w słońcu, aż temperatura ciała wzrośnie co umożliwia mu aktywne działanie. Jego ofiarami padają mrówki, koniki polne, larwy motyli, małe chrząszcze. Drapieżne także są larwy trzyszcza, których rozwój trwa około 16 miesięcy. Czyhają na swe ofiary z rozwartym aparatem gryzącym w pionowo wygrzebanych, głębokich norkach. Łapią przechodzące owady, a następnie rozszarpują je w swoich kryjówkach. Knieć błotna.

najbliższe galerie:

 
Sasanka otwarta.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Jej portret-żmija zygzakowata.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Kleszcze
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Czekając na wiosnę.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
 SOKOŁY - Bazylika
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Waniewo
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 28.03.2015 15:09

Jak dobrze, że jest na OS coś takiego, jak "losowe": piękne zdjęcia!
Gratuluję i pzdrawiam!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1286) dodano 23.04.2009 15:32

Dziękuję za pokazanie co wiosną piszczy w trawie.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 22.04.2009 21:11

No i dobrze, że wiosny na OS mamy coraz więcej.
WMP-57 czyTy studiowałeś entomologię u profesora S. Niesiołowskiego ? ;)
Ale chyba nie, on z Łodzi a nie z Ziemi Białostockiej czy Podlasia .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!